Jūlijā veiciet ar aveņu krūmiem šīs darbības – nākamajā gadā ogu raža būs rekord liela

Jūlija darbi aveņu dobē pēc ogu novākšanas šķiet bezjēdzīgi, taču tieši tās nosaka turpmāko augļu ražu. Izlaižot šos soļus, dārznieks riskē nākamgad iegūt niecīgu ražu.

Kā ziņo Marta Stjuarte. pirmais, kas jādara, ir pareizi apgriezt augļu dzinumus. Tos nogriež pie pašas zemes, neatstājot celmus, lai atbrīvotu vietu un gaismu jaunajiem dzinumiem.

Tālā gada jaunie dzinumi ir nākamās ražas pamats, tie ir rūpīgi jāpārbauda. Vāji, bojāti vai sabiezējoši krūma stublāji arī ir jānoņem, lai optimāli attīstītos spēcīgi eksemplāri.

Atlikušie spēcīgie viengadīgie dzinumi nekavējoties jāpiesien pie režģa vai balstiem. Tas neļaus tiem velties vēja un lietus ietekmē, nodrošinās labu ventilāciju un apgaismojumu.

Avenes aktīvi audzē zaļo masu un saknes, tāpēc mitrums tagad ir kritiski svarīgs. Laistīšanai jābūt bagātīgai, īpaši sausuma periodos, samitrinot augsni līdz sakņu dziļumam.

Pēc laistīšanas vai lietus augsne ap krūmiem ir rūpīgi jāuzirdina. Tas salauž garozu, uzlabo gaisa piekļuvi saknēm un palīdz cīnīties ar nezālēm.

Jūlijs ir labākais laiks, lai avenes barotu ar kompleksajiem minerālmēsliem, uzsverot kāliju un fosforu. Šie elementi veicina dzinumu nogatavošanos un ziedpumpuru veidošanos.

Noderīgi būs arī organiskie mēslojumi, piemēram, labi sapuvis komposts vai humuss. Tos vienmērīgi izkliedē pa augsnes virsmu aveņu dobē, viegli to ierīvējot.

Sakņu zonas mulčēšana ir obligāts vasaras kopšanas pēdējais posms. Biezs organiskās mulčas slānis saglabā vērtīgo mitrumu un nomāc nezāļu augšanu.

Šim nolūkam lieliski noder siens, salmi, nopļauta zāle vai šķelda. Mulča arī aizsargā aveņu virszemes saknes no pārkaršanas karstās dienās.

Regulārai krūmu pārbaudei, lai atklātu kaitēkļus vai kaites, vajadzētu kļūt par ieradumu. Savlaicīga problēmas atklāšana ļauj veikt ātrus un efektīvus pasākumus augu aizsardzībai.

Šo jūlija bažu ignorēšana neizbēgami vājinās aveņu krūmu un samazinās tā potenciālu. Veltot laiku pienācīgai kopšanai jau tagad, dārznieks garantē sev dāsnu atlīdzību lielu, aromātisku ogu veidā nākamajā vasarā.