Sen atpakaļ, kad es biju bērns, mēs ar vectēvu iestādījām koku. No mazas sēkliņas izauga milzīga ābele. Jau bērnībā mani pārsteidza: kā no sēklas var izaugt vesels koks un nest augļus? Daba ir neticama. Un viss, kas nepieciešams šim brīnumam, ir laiks, auglīga augsne un rūpes.
Kā izaudzēt ābeli
Saskaņā ar pieredzējušiem dārzniekiem, ja ievērosiet visus noteikumus, jūs varēsiet izaudzēt koku, kas nesīs augļus. Tiesa, raža būs jāgaida apmēram 5–12 gadus.
Nav fakts, ka jūs varēsiet izaudzēt tādas pašas šķirnes ābeli kā vecāks: var izaugt savvaļas ābele vai pilnīgi jauna šķirne. Tāpēc ieteicams vienu gadu vecu ābeli potēt uz pieauguša, labas šķirnes koka. Bet pirms tam ir vērts mājās izaudzēt stādu.
Ābele no sēklas
1.Sēklu vākšana
Viss sākas ar sēklām. Jums vajadzētu izvēlēties šķirni, kas ir piemērota jūsu atrašanās vietai, jo kokam jābūt labi pielāgotam klimatam. Ir ieteicams izmantot salizturīgas šķirnes.
Sēklām jābūt blīvām un veselām, un tām jābūt brūnā krāsā. Iesakām izvēlēties labākos augļus. Pilnvērtīgas sēklas veidojas ābolos, kas aug koka vainagā, jo šajā vietā ir vislabākie apstākļi ziedu apputeksnēšanai.
2.Sēklu sagatavošana
Sēklas ir jāizņem no augļiem un jānomazgā siltā tekošā ūdenī. Tas jādara, lai nomazgātu inhibitoru, kas kavē augšanu. Ievietojiet sēklas traukā ar siltu ūdeni un trīs minūtes maisiet ar koka irbulīti.
Tad tās ir jāizmērcē un jāatstāj vēsā vietā 3 dienas. Ieteicams katru dienu mainīt ūdeni un skalot sēklas, lai tās nepārklātos ar pelējumu. Trešajā dienā pievienojiet augšanas stimulatoru un novērojiet sēklas – ja tās ir pietūkušas, tad tās ir gatavas sēšanai.
3.Sēšana augsnē
Ieberiet podā vai kastē augsni, kas ņemta no vietas, kur plānojat stādīt ābeļu stādus. Augsnei pievienojam mēslošanas līdzekļus: superfosfātus, pelnus un kālija sulfātu. Sēšanai mēs atlasām labākās un spēcīgākās sēklas ar asniem.
Lasi vēl: Rožu audzētāji iesaka nelaistīt rozes pavasarī; pastāstīsim kāpēc
Ievietojiet sadīgušās sēklas augsnē 15 mm dziļumā un aplaistiet tās, bet tikai tā, lai nesabojātu sēklas. Podus vai kastes novietojam uz balkona vai palodzes – tiem jābūt labi apgaismotiem. Tāpat asni ir pastāvīgi jāsamitrina.
4.Ābeļu pārstādīšana
Kad asni kļūst stiprāki, tie jāpārstāda podos. No sēklas audzēta ābele ir jāpārstāda vismaz trīs reizes ik pēc 4 gadiem. Pirmo reizi pārstādot podā vai kastē – tas ir nepieciešams centrālās saknes veidošanai. Ābele podā aug apmēram gadu, un tad mēs to pārvietojam uz lielāku podu.
Otrās pārstādīšanas laikā centrālā sakne ir jāapgriež vai jāsaliec taisnā leņķī. Trešo reizi – pārstādot pastāvīgā vietā. Pārstādīšana tiek veikta tā, lai ābele sāktu nest augļus agrāk, pretējā gadījumā āboli sāks nogatavoties tikai pēc 15 gadiem. Pēc katras pārstādīšanas stādu rūpīgi laista.
Papildu aprūpe
Kad asniem ir 4 īstās lapas, var noteikt, kuri stādi augs savvaļā. Atšķirībā no šķirnes, savvaļas kokam ir mazas un košas lapas, un stumbra ērkšķi ir plāni un taisni. Kultivētās ābeles aug bez ērkšķiem, ar lielākām lapotnēm.
Mēs iesakām pārstādīt uz pastāvīgu vietu laikā no aprīļa vidus līdz maija beigām. Centieties izvēlēties saulainu, siltu un pietiekami plašu vietu. Pirms stādīšanas augsnē jāpievieno humuss, pelni un minerālmēsli. Mēs vēlamies, lai jūsu koks aug stiprs un spēcīgs, kā arī nes nogatavojušos un garšīgus augļus. Lai veicas!