Pastiprināta matu izkrišana kļūst par aizvien izplatītāku problēmu. Ja agrāk par to sūdzējās galvenokārt vīrieši labākajos gados, kam tā ir ģenētiski mantota izpausme, tad pašlaik šī problēma skar aizvien gados jaunākus vīriešus un sievietes.
Rudenī matu kopšanai jāpievērš īpašas rūpes, tādēļ “Euroaptieka” un SMP doktorāta uztura speciāliste Marina Kaplāne iesaka, kā novērst matu izkrišanu un soli pa solim atgūt matu skaistumu.
“Rudenī pastiprināta matu izkrišana ir saistīta ar vasaras sekām – neapdomīgu uzturēšanos saulē un karstumā. Tāpat matu izkrišanas iemesls var būt pārtika, kurā trūcis vajadzīgo minerālvielu, nepietiekama ūdens uzņemšana, neveselīgs dzīvesveids, sadzīves ķīmija un stress. Par matu veselību aukstajos gada mēnešos var parūpēties, ievērojot trīs vienkāršus ieteikumus,” norāda uztura speciāliste Marina Kaplāne.
Mazinām stresu
Viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ mati mēdz pastiprināti izkrist, ir stress. Ne velti radies teiciens – stress ēd matus nost no galvas. Stresa hormonu ražošanai organisms patērē daudz cinka, un tā deficīts būtiski ietekmē matus, nagus un ādu. Bez cinka mati zaudē pigmentu, kļūst sirmi un aug lēni. Stresa laikā visi muskuļi, tai skaitā pie matu saknēm, ir savilkti un nospriegojušies. Ja matu saknes nesaņem vajadzīgās barības vielas, mats aug tievāks, kļūst distrofisks un izkrīt. Līdzīgu efektu rada diētas kļūdas un badošanās – tā mēdz notikt pēc operācijām, antibiotiku kūres u.tml. Viss, kas slikti ietekmē imunitāti, pasliktina arī matu augšanu.
Lai mazinātu stresu, uztura speciāliste iesaka izvēlēties piemērotas fiziskās aktivitātes, kas ne tikai veicinās veselīgu dzīvesveidu, bet arī uzlabos asinsriti, tādējādi stimulējot vielmaiņas norises arī galvas ādā.
Veselīgs uzturs gan pašam, gan matiem
Lai mati augtu skaisti un veselīgi, ir ļoti svarīgi ar pareizi izvēlētu uzturu nodrošināt matiem nepieciešamās barības vielas. “Ieteicams uzņemt pietiekami daudz olbaltumvielu, kas gādā par matu augšanu: biezpienu, olas, vistas gaļu, jūras produktus, riekstus un eļļas, kā arī augļus un dārzeņus, svaigās sulas un rudzu maizi. Visi šie produkti satur antioksidantus, B grupas vitamīnus, vērtīgas taukskābes un minerālvielas, kas rūpējas par galvas ādas veselību un stimulē jaunu matu veidošanos,” skaidro Marina Kaplāne.
Ja ar atbilstošu uzturvielu uzņemšanu vien nepietiek, papildus var lietot arī speciālos vitamīnu un minerālvielu kompleksus, kas paredzēti matu, nagu un ādas skaistumam.
Matu serumi
Paralēli veselīgam uzturam un stresa mazināšanai matiem palīdzēs losjoni un serumi, kas stimulē matu sakņu apasiņošanu, lielisku efektu dod arī ampulu terapija. Aktīvās vielas dziļi iedarbojas galvas ādas šūnās un nodrošina trūkstošo vielu piegādi matu saknēm, tādējādi veicinot dzīvotspējīgu matu augšanu un vienlaikus stiprinot matu saknes.
Uztura speciāliste atzīmē, ka matu augšanu stimulē arī rūpīga matu ķemmēšana, bet tas jādara regulāri un ar dabiska materiāla ķemmi vai matu suku. Sintētiskās birstes un ķemmes nederēs, jo tās veido statisko strāvu, kas atplēš vaļā mata zvīņas, tie iet pa gaisu, pūkojas un šķeļas.