Droši vien esat novērojuši, ka daži āboli un citi augļi sāk pūt jau uz koka zariem. Īpaši žēl, ja šī problēma skar daudzus augļus.
Šo kaiti sauc par moniliozi. Kāpēc tā rodas un kā ar to cīnīties?
Monilioze ir bīstama sēnīšu izraisīta kaite, kas var būtiski ietekmēt augļu koku ražu. Tā īpaši skar ābeles, nodarot ievērojamus zaudējumus gan augiem, gan dārzniekiem.
Ābeļu moniliozes izpaužas ar vairākiem raksturīgiem simptomiem. Pirmās pazīmes parādās uz ziediem un olnīcām. Sākotnējā stadijā uz ziediem veidojas strauji augoši brūni plankumi. Pakāpeniski tie var aptvert visu zieda daļu, un ziedi sāk žūt un nokrist.
Vēlāk sēne var skart arī augļus, izraisot to puvi. Uz augļiem parādās brūni plankumi, kas strauji palielinās, augļi kļūst mīksti un sāk pūt.
Kādas ir moniliozes apkarošanas metodes
Labākais veids, kā kontrolēt moniliozi, ir profilakse. Regulāra dārza kopšana ietver:
Lai novērstu sēnītes izplatīšanos, savlaicīgi apgrieziet un atbrīvojieties no slimajiem ziediem, augļiem un zariem.
Lai uzlabotu gaisa cirkulāciju, nodrošiniet pietiekamus attālumus starp kokiem. Tas palīdzēs samazināt mitrumu un novērst sēnes attīstību.
Regulāri apgrieziet liekos un sabiezinātos zarus, lai izvairītos no ēnas veidošanās un nodrošinātu labu ventilāciju.
Lasi vēl: Tomātos vajag iebāzt zobu bakstāmo: dārznieki to dara pārsteidzoša iemesla dēļ
Ja dodat priekšroku bioloģiskām metodēm, varat izmantot augu ekstraktus. Ķiploku, sīpolu vai nātru novārījumiem un uzlējumiem piemīt antiseptiskas īpašības, un tie var palīdzēt kontrolēt moniliāzi.
Augsnei pievienots krīts un pelni var radīt nelabvēlīgus apstākļus sēnītes attīstībai.
Nodrošiniet ābelēm pietiekami daudz barības vielu un ūdens, lai palīdzētu tām pretoties kaitīgajām sēnēm. Pareiza kopšana un regulāras pārbaudes palīdzēs saglabāt jūsu kokus veselus un novērst moniliozes attīstību.