Šodien stājas spēkā grozījumi Civilprocesa likumā un Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā, kas ievieš aizliegumu Uzturlīdzekļu garantiju fonda (UGF) parādniekiem pārcelt savus prasījumus.
Pamatojoties uz citā juridiskajā dokumentā, proti, Civillikumā, sniegto informāciju, ir plaši atzīts, ka prasījumu nodošana no sākotnējā kreditora jaunam var tikt veikta cesijas procesā.
Šobrīd Civilprocesa likumā ir noteikts, ka pirms procesuālo tiesību nodošanas izskatīšanas tiesai ir pienākums Tiesu informācijas sistēmā pārbaudīt, vai puse, kas atsakās no prasības, ir atbilstoši reģistrēta UGF reģistrā iesniedzēji un parādnieki.
Ja tiks konstatēts, ka pusei ir uzturlīdzekļu parāds, tiesai būs pienākums noraidīt lūgumu pārņemt puses procesuālo tiesību kontroli.
Lasi arī: Saeima pieņēmusi jaunus grozījumus: Turpmāk ar savu skaidro naudu nevarēsi rīkoties kā gribi
Latvijā ir likumi, kas reglamentē situācijas, kad persona nevar nodrošināt savu un saviem atkarīgajiem piemērotu minimālo dzīves līmeni, tāpēc tai tiek piešķirti uzturlīdzekļi.
Šāda veida situācijas var rasties, piemēram, ģimenes šķiršanās, kur viens no vecākiem nav spējīgs piedrošināt bērnus, vai citos ārkārtas apstākļos.
Šie ir galvenie aspekti attiecībā uz uzturlīdzekļu saņemšanu Latvijā:
Uzturlīdzekļu piešķiršana bērniem: Ja viens no vecākiem nevar nodrošināt bērnus ar nepieciešamo dzīvošanai, izglītībai un veselībai vajadzīgo, tiesa var piešķirt uzturlīdzekļus. Šie līdzekļi būtiski ietekmē bērna labklājību un nodrošina nepieciešamos resursus.
Uzturlīdzekļu piešķiršana citiem ģimenes locekļiem: Uzturlīdzekļi var tikt piešķirti arī citiem ģimenes locekļiem situācijās, kad tie nevar nodrošināt sevi.
Īpašuma sadale: Tiesa var izlemt arī par īpašuma sadali vai īpašuma izmantošanas kārtību, lai nodrošinātu atbalstu kādam ģimenes loceklim.
Izmaksu apmērs: Uzturlīdzekļu apmēru nosaka, ņemot vērā personas ienākumus, izdevumus un citus faktorus, kas ietekmē finansiālo situāciju.