Foto: ekrānuzņēmums
Baltas drēbes – tas ir skaisti, stilīgi, svaigi, un līdz ar siltāka laika iestāšanos tās gribas valkāt arvien biežāk
Tomēr šādām drēbēm ir arī būtisks trūkums – tās ir pilnīgi nepraktiskas, un uz tām ļoti izteikti redzami jebkādi traipi. Turklāt ar laiku tās var iegūt pelēcīgu vai dzeltenīgu nokrāsu, un tas ir tiešs ceļš uz atkritumu tvertni. Taču mēs zinām lielisku balinātāja recepti, kas ļaus saglabāt baltos audumus ideālā stāvoklī.
Delikātiem audumiem der viens balinātājs, dabīgajiem – cits, vienām vielām sastāvā jābūt, citām – nē… No visas šīs (bieži vien pavisam liekās) informācijas galva sāk griezties. Piedāvājam vienkāršāku, saprotamāku un, kas nav mazsvarīgi, arī lētāku ceļu – pagatavot balinātāju pašu spēkiem. Tā sastāvdaļas maksā niecīgu summu, bet gatavo līdzekli var izmantot jebkādu apģērbu balināšanai.
1. Kāpēc apģērbs vairs nav balts
Baltas drēbes bieži dzeltē ap kakla zonu. Daudzi izvairās no baltām drēbēm savā garderobē, jo uzskata tās par kaprīzām un grūti kopjamām. Patiesībā problēma nav tik daudz pašā krāsā, cik faktā, ka daudzas saimnieces nesaprot auduma aptumšošanās vai dzeltēšanas iemeslus, un tāpēc nespēj tos novērst. Šeit ir daži no populārākajiem iemesliem, kāpēc drēbes zaudē baltumu:
• Jūs mazgājat baltās un krāsainās drēbes kopā. Jā, kaut gan viens no pamatnoteikumiem ir mazgāt baltās drēbes atsevišķi, tās bieži nonāk vienā veļas mašīnas tvertne ar spilgtiem audumiem. Rezultātā krāsainā materiāla pigmenti, kas izskalojas, nosēžas uz gaišajiem apģērbiem.
Foto: ekrānuzņēmums
• Zemas kvalitātes ūdens. Šī ir ļoti izplatīta problēma daudzos reģionos. Rūsas un sāļu piemaisījumu dēļ ūdens kļūst ciets, kas traucē normālai mazgāšanai.
• Kļūdas uzglabāšanā. Izrādās, ka baltās drēbes ir ne tikai pareizi jāmazgā, bet arī jāuzglabā. Ja tās saliek uz koka plauktiem vai kartona kastēs, uz auduma ar laiku var parādīties traipi.
• Nepareizi izvēlēts mazgāšanas režīms. Iespējams, visizplatītākais iemesls. Ja pārsniedzat atļauto temperatūru, ieliekat pārāk daudz vai, tieši otrādi, par maz mazgāšanas līdzekļa, audums pēc vairākām mazgāšanām pārstāj būt sniegbalts.
Foto: ekrānuzņēmums
2. Kādi noteikumi jāievēro balināšanas procesā
Vispirms iztīriet traipus no apģērba. Lai balināšanas laikā nesabojātu audumu, jāievēro vairāki noteikumi – tie padarīs šo procedūru efektīvu un drošu.
• Pirms balināšanas noteikti izmazgājiet apģērbu un iztīriet traipus. Ja lietojat veikalā iegādātu balinātāju, uzmanīgi izlasiet instrukciju – daži no tiem jālieto mazgāšanas laikā, nevis pēc tās.
• Izvēlieties ķīmiskos līdzekļus pēc auduma veida. Nezināt, kāds audums? Apskatiet etiķeti – sastāvs vienmēr ir norādīts.
• Ja iespējams, noņemiet krāsainos vai metāliskos dekorus no apģērba, un tikai tad lieciet to ūdenī. Tas padarīs balināšanas procesu efektīvāku.
• Pirms pirmās lietošanas pārbaudiet balinātāju uz neuzkrītoša auduma laukuma. Ja viss ir kārtībā, turpiniet procedūru, ja nē – izvēlieties citu, saudzīgāku līdzekli.
• Pēc balināšanas drēbes kārtīgi izskalojiet vai vēlreiz izmazgājiet, lai pilnībā izskalotu atlikušos līdzekļa atlikumus. Pretējā gadījumā audums kļūs ciets un izbalējis.
Foto: ekrānuzņēmums
3. Balinātāja recepte
Jums būs nepieciešams amonjaks un darvas ziepes. Jums vajadzēs tikai divas sastāvdaļas: vienu darvas ziepju gabalu un trīs ēdamkarotes amonjaka. Sākumā sarīvējiet ziepes un pārberiet skaidiņas traukā. Pievienojiet 400 ml karsta ūdens un maisiet, līdz ziepes pilnībā izšķīst. Atstājiet šķīdumu uz 15–20 minūtēm, lai tas kļūtu viendabīgs.
Nākamais posms – pievienojiet amonjaku. Ņemiet bļodu vai lielu bļodu, ielejiet divus litrus karsta ūdens, pievienojiet trīs ēdamkarotes ziepju šķīduma un trīs ēdamkarotes amonjaku, rūpīgi samaisiet. Ielieciet drēbes tā, lai tās pilnībā iegremdētos ūdenī, un atstājiet uz vairākām stundām.
Pārbaudiet apģērbu ik pa laikam – ja tas uzpeld, spiediet to atpakaļ zem ūdens ar karoti vai citu priekšmetu (var arī ar rokām, ja ūdens nav pārāk karsts). Pēc noteiktā laika rūpīgi izskalojiet apģērbu tīrā ūdenī. To var darīt arī veļas mašīnā.
Starp citu, šo līdzekli var izmantot arī apavu balināšanai. Ja baltās kedas, balerīnas vai platformas kurpes vairs neizskatās labi, uzklājiet nelielu daudzumu balinātāja ar sūkli un atstājiet uz dažām stundām. Pēc tam noslaukiet ar mitru lupatu vai – vēl labāk – izskalojiet apavus ūdens traukā.
Lasi vēl: Galviņkāpostu audzēšana nav viegls process – lūk 9 padomi to lieliskai ražai
4. Vēl daži balinātāju varianti
Ja darvas ziepju balinātājs neder vai to vienkārši nav pie rokas, izmēģiniet citus lētus variantus no virtuves vai aptiekas produktiem.
• Soda + ziepes. Lielisks balinātājs pret dzeltenumu un traipiem. Ielejiet trīs litrus silta ūdens, pievienojiet trīs ēdamkarotes sodas, samaisiet. Samitriniet apģērbu, ierīvējiet ar veļas ziepēm un iemērciet šķīdumā uz vairākām stundām. Tad kārtīgi izskalojiet.
• Ūdeņraža pārskābe. Darbojas līdzīgi kā soda – balina un izvada dažus traipus. Īpaši efektīva pret sviedru pēdām padusēs. Uzklājiet pārskābi uz traipa, atstājiet uz dažām stundām, pēc tam izmazgājiet. Veciem traipiem izmantojiet maisījumu: 100 ml pārskābes + 3 ēdamkarotes sodas + 3 ēdamkarotes šķidrās ziepes. Uzklājiet uz traipa, pēc stundas izskalojiet aukstā ūdenī un izmazgājiet. Svarīgi: Šis šķīdums nav piemērots delikātu audumu tīrīšanai.
• Borskābe. Ja apģērbs kļūst pelēks, šis aptiekas līdzeklis ātri atrisina problēmu. Sajauciet divus litrus silta ūdens ar divām ēdamkarotēm borskābes, labi samaisiet. Iemērciet apģērbu (var arī vārīt, ja audums to pieļauj) un pēc dažām stundām izmazgājiet.