Neskatoties uz maniem centieniem, manis sētās dilles nekad negribēja augt tik sulīgas un kuplas, kā tās izskatījās attēlos. Es tās mēslotu, laistītu un rūpīgi aprūpētu, taču gadu no gada nācās ar skaudību vērot kaimiņienes dobes — viņas dilles stiepās gandrīz līdz viduklim un bija patiešām iespaidīgas.
Viss sākas ar sēklām
Un tā ir tīrā patiesība. Vēlos, lai tu izvairītos no manām kļūdām un jau laikus iegādātos kvalitatīvas un piemērotas diļļu sēklas.
Jo viss sākas no sēklām. Mana kļūda bija tā, ka pirku nepiemērotas šķirnes sēklas. Tas bija sen, apmēram pirms 25 gadiem. Tolaik vienkārši nebija pārdošanā dažādu šķirņu un hibrīdu, pirkām to, kas bija pieejams. Es katru gadu iegādājos “Gribovsky” šķirnes sēklas.
Jā, šīs ir lieliskas dilles. Bet tās neveido krūmiņu, jo jau sākotnēji nav paredzētas bagātīgu zaļumu ražošanai. Šī ir šķirne, kas uzreiz izaug lakstos un veido krāšņas ziedkopas.
Tā ir ideāli piemērota dažādu dārzeņu konservu cienītājiem. “Gribovsky” sēklas, kas savāktas ziemai, ir labākā garšviela pirmajiem un otrajiem ēdieniem.
Bet, lai iegūtu sulīgus zaļumus, tev jāizvēlas citas šķirnes un hibrīdi, tie, kurus sauc par krūmveida šķirņu dillēm. (“Aligator”, “Kibray”, “Emerald Bunch”, “Kebab”). Tagad šādu diļļu šķirņu ir daudz. Pērkot, noteikti meklē aprakstā uz iepakojuma vārdu “krūms”.
Un turpinās ar ūdeni
Jā, toreiz biju ļoti pārsteigta, kad kaimiņiene man pastāstīja, kā dilles atbilstoši laistīt. Pēc sarunas ar viņu sapratu, ka dilles līdz šim esmu laistījusi pilnīgi nepareizi.
Varbūt arī tu pieļauj šo kļūdu?
Fakts ir tāds, ka bez liela ūdens daudzuma nebūs iespējams izaudzēt krāšņas dilles zaļumiem. Dillēm ir diezgan sekla sakņu sistēma. Un jo dziļāk ir tās saknes, jo spēcīgāks aug stublājs, nevis lapotne. Esmu to jau daudzas reizes pārbaudījusi praksē.
Kā pareizi laistīt dilles, lai rezultāts būtu apbrīnas vērts? Lūk!
Turpinājumu lasiet nākošajā lapā
Kā tad pareizi laistīt dilles?
Ideālā variantā diļļu laistīšana jāveic 2 reizes dienā. Pat ja laiks ir apmācies, bet lietus nelīst, laistīt vajag. Un vēl jo vairāk karstā laikā. Laistīšanai jābūt regulārai, bet ne ļoti bagātīgai. 10 litri uz 1 kvadrāmetru stādījumu no rīta un vakarā. Ja nav iespējams laistīt no rīta, tad vienkārši divkāršo ūdens daudzumu vakara laistīšanas reizē.
Bet nekādā gadījumā nevajadzētu izlaist vakara laistīšanu, jo dilles aug pa nakti. Un mums ir jānodrošina tam piemēroti apstākļi.
Ja laistām tikai vakarā, tad uz 1 kvadrāmetru stādījumu nepieciešams iztērēt 20 litrus ūdens.
Ik pēc 4 dienām laistāmajam ūdenim pievienojam 1 ēdamkaroti 10% amonjaka – tā ir aizsardzība pret kaitēkļiem un viegla piebarošana ar slāpekli. Nekāda turpmāka piebarošana ar minerālmēsliem nav vajadzīga, lai zaļumos neuzkrātos nitrāti.
Bet viss noslēdzas ar speciālas agrometodes izmantošanu
Lūk, cik vienkārši viss šķiet no pirmā acu uzmetiena. Bet viss beidzas, izmantojot speciālu agrometodi, kas stimulē šīs zaļās kultūras spēcīgo kuplumu. Tieši tas ir diļļu audzēšanas galvenais noslēpums, ko man atklāja kaimiņiene.
Izrādījās – lai iegūtu spēcīgas un leknas dilles, tās regulāri jāapgriež. Es mēdzu vienkārši izraut izaugušos krūmus ar saknēm. Savukārt kaimiņiene, kad dilles izauga par 10-15 centimetriem, ņēma zaru griezēju un apgrieza stādījumus.
Pēc tam aplaistīja ar ūdeni, kam pievienots amonjaks, un pēc pāris nedēļām dilles atkal sakuploja. Šo procedūru vasarā viņa veica vairākas reizes, un dilles vienmēr atauga spēcīgas un sulīgas.
Ja tu savā mazdārziņā vai uz palodzes audzē zaļumus, šī informācija tev noteikti noderēs. Un neaizmirsti padalīties ar šo rakstu sociālajos tīklos!