Gliemeži un gliemji nav acīmredzami draudi dārzam, taču tie var sabojāt lielu daļu ražas. Un, lai no tiem pasargātu sevi, ir jāsaprot, kā ar tiem laikus rīkoties.
Gliemeži un gliemeži barojas ar lapām, dārzeņiem, ziediem un ogām, kā arī atstāj aiz sevis nepatīkamas gļotu pēdas – un tāpēc tie ieguvuši savu nosaukumu.
Kā rīkoties ar gliemežiem?
Cīņa pret gliemežiem jāveic no maija līdz jūlijam – tieši šajā periodā jācenšas iznīcināt pēc iespējas vairāk no tiem. To var panākt, savācot lapu kaudzes, sapuvušus celmus vai zarus, irdinot augsni, pļaujot garu zāli un ravējot.
Turklāt efektīva ir arī gliemju manuāla savākšana. Tie jāsavāc no augiem un augsnes mitrā laikā, pēc lietus vai agri no rīta uz rasas – tas ir laiks, kad gliemenes aktīvi rāpo pa dārzeņiem un barojas.
Lai tos savāktu mehāniski, dārzā izklājiet mitrus šīfera vai lupatu gabalus – gliemenes rāpos pret tām, un tad tās var viegli savākt ar rokām un iznīcināt.
Vēl viena populāra metode ir svaiga alus izmantošana. Tas jāielej pārgrieztā pudelē un jānoliek dārzā. Gliemeži rāpos smaržas virzienā, un tad tos var savākt ar rokām. Bet pat ja kādu neizdodas savākt, tam nav nozīmes – alus tos izžāvēs iekšpusē, un tie aizies bojā.
Lasi vēl: Mīlestības horoskops nedēļai no 21. līdz 27. jūlijam pastāstīs, ko sagaidīt attiecībās
Bet joprojām ir vairākas tautas metodes, kas palīdz pret gliemežiem:
Asie pipari. 500 gramus aso, malto sauso piparu atšķaida 10 litros auksta ūdens un ļauj ievilkties vairākas dienas. Pēc tam maisījumu uzvāra un atstāj vēl divas dienas. Apsmidzina stādījumus ar novārījumu, pievienojot puslitru ziepju un tādu pašu novārījuma daudzumu spainim tīra ūdens. Novārījumu var uzglabāt, tāpēc nebaidieties to pagatavot rezervē.
Kālija sāls. Ar to var ātri atbrīvoties no gliemežiem. Izšķīdiniet kilogramu pulvera spainī ūdens un apstrādājiet stādījumus 2–3 reizes dienā.
Sinepju tinktūra. Izšķīdiniet divas ēdamkarotes sinepju pulvera glāzē ūdens un ļaujiet ievilkties stundu. Pievienojiet pusi spaiņa ūdens, samaisiet, un šķīdums būs gatavs.
Stādījumu kaisīšana. Kaisīšanai var izmantot dažādus maisījumus. Labus rezultātus dod dzēstais kaļķis un superfosfāts. Tie jālieto 30 grami uz kvadrātmetru.