Sinoptiķi paziņo par gaidāmo laiku šonedēļ; situācija strauji mainīsies

Brīvdienās gaidāms neliels temperatūras pieaugums, bet kopumā šonedēļ laiks Latvijā būs sutīgs. Valdošais vējš pūtīs no ziemeļaustrumiem un austrumiem, bet nedēļas nogalē tas mainīsies uz dienvidaustrumu puses.

Pēcpusdienās gaisa temperatūra lielākoties svārstīsies starp 22 un 27 grādiem, tikai trešdien kļūs par grādu vēsāks, jo saule būs mazāk redzama.

Lietus un pērkona negaisi skars dažādas Latvijas daļas katru dienu, taču laiks joprojām bieži būs saulains. Plašāks un intensīvāks lietus gaidāms tieši trešdien.

Jāņem vērā, ka tveicīgās pēcpusdienās veidojošies negaisa mākoņi vietām var kļūt spēcīgi, radot intensīvas lietusgāzes, īslaicīgus plūdus un stipras vēja brāzmas.

Pirmdien un otrdien spēkā ir dzeltenais brīdinājums par karstumu, tāpēc tveicīgajās pēcpusdienās nav ieteicams ilgstoši uzturēties tiešā saules staru iedarbībā, it īpaši, ja plāno fizisku vai sportisku aktivitāti.

Karstuma dēļ vasarā ievērojami pieaug pacientu skaits slimnīcās — Rīgas Austrumu slimnīcā neatliekamo palīdzību ik dienu saņem ap 250 cilvēku ar traumām, akūtām saslimšanām un infekcijām, un apmēram trešdaļa no viņiem tiek hospitalizēta.

Īpaši pieaug sirds un asinsvadu slimnieku skaits, jo karstumā mainās asinsspiediens un atūdeņošanās var veicināt trombu veidošanos, uzsver Neatliekamās medicīnas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs.

Ilgstoša uzturēšanās saulē šādā laikā ir bīstama – tā var saasināt hroniskas slimības un kopumā pasliktināt veselības stāvokli. Mediķi brīdina: karstā laikā jāizvairās no tiešiem saules stariem, īpaši dienas vidū.

Tveice un atmosfēras spiediena svārstības visvairāk ietekmē tā sauktos “meteo jutīgos” cilvēkus – viņi šādos apstākļos jūtas īpaši slikti.

Karstumā īpaši apdraudēti ir gados vecāki cilvēki – viņiem var ātrāk iestāties izsīkums, piemēram, darbojoties dārzā vai ejot pastaigā, un augsta temperatūra var radīt nopietnu veselības pasliktināšanos.

Tāpēc Neatliekamās medicīnas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs aicina: painteresēsimies, kā jūtas mūsu vecāka gadagājuma tuvinieki, radi, draugi un kaimiņi – vai viņiem nav kļuvis slikti no karstuma, vai nevajadzētu palīdzību

Karstā laikā organisms zaudē daudz šķidruma, un tas var būt īpaši bīstami cilvēkiem ar infekcijām, kas izraisa vemšanu vai caureju. Vecāka gadagājuma pacienti šādos apstākļos nereti nonāk smagā stāvoklī, uzsver Neatliekamās medicīnas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs.

Vasarā tradicionāli pieaug saslimstība ar zarnu infekcijām, urīnceļu iekaisumiem un angīnām, ko seniori pārslimo daudz smagāk tieši karstuma un atūdeņošanās dēļ.

Ārsti atgādina – jāseko līdzi savām sajūtām: ja parādās reiboņi, pēkšņs nespēks vai neparasta svīšana, ir svarīgi nekavējoties atvēsināties, uzturēties vēsās telpās un dzert daudz ūdens.