Pēc sīpolu un ķiploku novākšanas dobes nevajadzētu atstāt tukšas – tās var sniegt vēl vienu ražu līdz pat rudenim! Uzzini, ko iesēt jūlijā, lai zeme nestāvētu dīkā un tu iegūtu svaigus garšaugus un dārzeņus vēl pirms salnām.
Jūlijs dārzā ir ražīgs mēnesis – sīpoli un ķiploki ir novākti, dobes ir atbrīvojušās, un šķiet, ka zemei būtu jādod atpūta līdz nākamajam pavasarim. Taču īstenībā šis ir lielisks brīdis, lai izmantotu atbrīvotās dobes vēl vienai ražai pirms rudens salnām vai arī bagātinātu augsni nākamajai sezonai.
Atstājot dobes tukšas, tās ātri vien aizņems nezāles, un augsne zaudēs mitrumu un vērtīgās barības vielas. Bet ja izmantosi šo laiku gudri, vari ne tikai izaudzēt svaigus zaļumus un kraukšķīgus dārzeņus, bet arī atjaunot augsnes struktūru un auglību.
Pēc sīpoliem un ķiplokiem zeme ir īpaši pateicīga – tajā ir maz kaitēkļu un tā ir labi uzirdināta, kas nozīmē, ka jaunajiem augiem būs vieglāk iesakņoties. Atliek tikai izvēlēties kultūras, kas ātri aug, panes īsākas dienas un vēsāku laiku.
Nezāles pazudīs uz visiem laikiem, izmantojot virtuves ierastu priekšmetu, nevis balto etiķi
Ko sēt pēc ķiplokiem un sīpoliem?
Sīpoli un ķiploki ir lieliski priekšaugi, jo tie atstāj augsni bagātāku un mazāk pakļautu kaitēkļiem un bojājumiem. Šeit ir labākās izvēles jūlija otrajai pusei:
Garšaugi un zaļumi
Dilles – aug ļoti ātri un labi panes vēsumu. Turklāt tās uzlabo augsnes struktūru un pat palīdz atturēt dažus kaitēkļus. Ražu var ievākt jau pēc 3–4 nedēļām.
Pētersīļi – piemēroti vasaras sējai, labi dīgst siltā augsnē un iztur vieglas salnas līdz pat -5°C.
Salāti – izvēlies ātraudzīgas šķirnes, kas ir gatavas ievākšanai 30–40 dienās. Tie neaizņem daudz vietas un ir ideāli atkārtotai sējai.
Rukola, spināti, koriandrs – neizvēlīgi augi, kas labi panes vēsāku laiku un neprasa daudz kopšanas. Ideāli svaigiem salātiem vēlajā vasarā.
Dārzeņi ar īsu augšanas ciklu
Agrie gurķi (hibrīdi) – īpaši pašapputes šķirnes, kas ienākas 35–40 dienās.
Redīsi, kāļi, daikoni – lieliski atkārtotai sējai. Redīsi ir gatavi 25–30 dienās, bet kāļi un daikoni 40–50 dienās.
Zirņi – bagātina augsni ar slāpekli un vienlaikus dod gardu ražu.
Pekinas kāposti – ienākas 45–60 dienās un labi panes rudens vēsumu.
Kā sagatavot augsni?
Barības vielas – pēc sīpoliem un ķiplokiem zeme jau ir barojoša, taču pirms atkārtotas sējas ieteicams pievienot nedaudz komposta vai humusa, lai stimulētu jauno stādu augšanu.
Laistīšana – sēklām vajadzīga vienmērīga mitruma padeve, īpaši pirmajās dīgšanas nedēļās.
Gaisma – izvēlies labi apgaismotas dobes vai vietas ar vieglu noēnojumu.
Ja neko nestāda – sēj zaļmēslojumu!
Zaļmēslojums jeb siderāti ir ātra un vienkārša metode, kā atjaunot augsnes auglību un struktūru. Tie:
uzlabo augsnes sastāvu
piesātina zemi ar organiskajām vielām
kavē nezāļu augšanu
Labākie zaļmēslojumi jūlijā:
• Griķi
• Baltais sinepes
• Rudzi (ziemas)
• Rapši
• Lucerna
• Zirņi
Padoms: nopļauj siderātus 2–3 nedēļas pirms salnām un iear kopā ar zemi – tas baros augsni nākamajai sezonai.
Atbrīvotās dobes ir īsta iespēja dārzniekiem – tās var dot vēl vienu ražu vai kļūt par pamatu auglīgai nākamajai sezonai. Neļauj zemei stāvēt dīkā, izvēlies piemērotus augus vai zaļmēslojumu un padari savu dārzu vēl ražīgāku!