No 2024.gada 1.janvāra diemžēl daudzi Latvijas iedzīvotāji nespēs tikt vīzītē pie sava ģimenes ārsta. Un tam ir ļoti būtisks un svarīgs iemesls.
Ģimenes ārsts ir medicīnas speciālists, kuram ir vispusīgas zināšanas par pacienta medicīnisko pieredzi savā reģistrētajā praksē. Tie sniedz norādījumus par profilaktiskiem veselības aprūpes pasākumiem un ārstēšanas iespējām, kā arī atvieglo nosūtījumu uz konsultācijām pie ārstiem-speciālistiem un papildu diagnostikas procedūrām.
Ģimenes ārsts veic pacienta nopratināšanu par veselību un apskati, izvērtē viņa sūdzības un, ja nepieciešams, nosūta pie speciālista vai nozīmē papildu pārbaudes diagnozes precizēšanai vai apstiprināšanai. Viņi izraksta medikamentus un izraksta receptes, nosaka, vai pacients var turpināt ārstēšanu mājās, vai nepieciešama hospitalizācija.
Ģimenes ārsti ir ļoti svarīgi veselības sistēmā daudziem iemesliem.
Pirmais iemesls ir tas, ka ģimenes ārsts ir pirmais kontakts pacienta ceļā uz veselību un ārstēšanu. Viņš ir tas, kurš sniedz primāro aprūpi un novērtē pacienta veselību kopumā. Ģimenes ārsts var veikt regulāras fiziskās eksāmenus, novērtēt simptomus, veikt diagnostikas testus un noteikt piemērotu ārstēšanu vai norādīt uz speciālistu, kad nepieciešams.
Otrs iemesls ir saistīts ar pacienta ilgtermiņa aprūpi un slimību profilaksi. Ģimenes ārsti piedāvā kontinuētu rūpēm pacientiem, palīdzot uzturēt veselīgu dzīvesveidu, atklāt slimības agrīnā stadijā un veikt preventīvās vakcinācijas. Viņi var izstrādāt arī individuālu veselības plānu, ievērot pacienta vēsturi un nodrošināt visaptverošu veselības aprūpi.
Turklāt, ģimenes ārsti izveido uzticības attiecības ar pacientiem, kas var palīdzēt veicināt atklātu komunikāciju un efektīvāku aprūpi. Viņi labāk pazīst pacienta medicīnisko vēsturi, personīgos dzīves apstākļus un ģimenes vēsturi, kas var veicināt precīzāku diagnozi un ārstēšanu.
Ģimenes ārsti ir arī koordinācijas punkts starp pacientiem un speciālistiem, ja nepieciešama specializētāka aprūpe. Viņi var norādīt pacientus uz piemērotiem speciālistiem, konsultēties ar viņiem un nodrošināt, ka pacienta aprūpe ir labi koordinēta un saprātīgi plānota.
Visbeidzot, ģimenes ārsta loma ir uzturēt pacienta kolektīvo veselību kopienā. Viņi var sniegt ieteikumus par sabiedrības veselības jautājumiem, kā arī veikt profilaktiskus sēklinieku pārbaudes vai ārstēt pacientus ar hroniskām slimībām, kas var ietekmēt plašu iedzīvotāju grupu.
Tāpēc ģimenes ārsti ir būtiski veselības sistēmā, jo viņi nodrošina primāro veselības aprūpi, ilgtspējīgu aprūpi un daudzpusīgu pacientu aprūpi, kas ir nepieciešama, lai uzturētu un uzlabotu pacientu veselību.