Pagājušā gada maijā es noskatījos uz savu rožu dārzu – tievi dzinumi, saritinātas lapas, pumpuru nebija. Visas dārgās mēslošanas vielas nedeva nekādu rezultātu
Izmēģināju daudz reklamētu līdzekļu no dārza veikaliem. Iztērēju daudz līdzekļu. Rezultāts – tukšs maks un nekādas iedarbības. Augi turpināja nīkuļot. Problēmas sākās pēc ilgstošajiem pavasara lietiem. Lapas saritinājās, parādījās brūni plankumi, bet jaunie dzinumi bija tievi un vārgi.
Palīdzība atnāca negaidīti. Vietējā ziedu izstādē iepazinos ar pieredzējušu ziedu audzētāju. Viņš dalījās ar vienkārša kokteiļa recepti no trim sastāvdaļām, ko lietoja daudzus gadus. Jau trīs nedēļas pēc pirmās lietošanas manas rozes parādīja iespaidīgu rezultātu – spēcīgi stublāji, veselīgas lapas un daudz pumpuru.
Rezultāts pēc dabīgā kokteiļa lietošanas jāgaida pēc 21 dienas. Šodien dalīšos ar pārbaudītu veidu, kā pavasarī pabarot rozes, pastāstīšu par precīzām proporcijām un lietošanas periodu. Un raksta beigās atklāšu papildu efektu, kas parādījās pēc trešās apstrādes.
Kāpēc rozes pavasarī novājinās un ko ar to darīt
Pēc ziemas katram augam nepieciešama pastiprināta barošana. Taču vājuma iemesls nav tikai izsīkums. Balstoties uz daudzu gadu novērojumiem, izceļu trīs galvenos faktorus.
Pirmā un galvenā problēma – zeme pēc ziemas kļūst pārāk skāba. Kad kūst sniegs, visas noderīgās vielas aizplūst kopā ar ūdeni, bet skābā augsnē rozes nespēj uzņemt to, kas vajadzīgs augšanai. Lai cik dārgu mēslojumu kaisa – jēgas maz. Turklāt vēl pavasara lieti un silts laiks virs +15 grādiem – ideāli apstākļi visāda veida problēmu veidošanai.
Otra problēma – augu samazināta izturība. Sezonas sākumā rožu aizsargfunkcijas ir minimālas. Nakts salnās vai krasās temperatūras svārstībās no +5 līdz +15 grādiem augs met lapas un bremzē augšanu. Parastie augšanas stimulatori darbojas pārāk spēcīgii, piespiežot rozi iztērēt pēdējos spēkus.
Trešais iemesls – barības vielu disbalanss. Lielākā daļa gatavo maisījumu satur pārmērīgu slāpekļa daudzumu – virs 20%. Tas provocē aktīvu jauno dzinumu augšanu, bet novājina sakņu sistēmu. Rezultātā iegūstam ārēji kuplu, bet neizturīgu krūmu. Galvenās pavasara rozes novājināšanās pazīmes – dzeltenas lapas un vāji dzinumi
Izlabot visas šīs problēmas ar vienu veikalā nopērkamu preparātu nav iespējams. Tāpēc maijā es sajaucu 3 vienkāršus līdzekļus novājinātām rozēm. Pareizi izvēlēti komponenti darbojas kompleksā, atjaunojot un aizsargājot augu.
Trīs komponenti dabīgajam kokteilim: analizējam sastāvu
Katrs šīs barošanas elements pilda konkrētu uzdevumu. Pieejamo sastāvdaļu kombinācija dod izteiktu efektu. Būtiska nozīme ir precīzām proporcijām un sajaukšanas secībai.
Pirmais komponents – dzintarskābe. Uz 10 litriem ūdens vajadzīgs 1 grams vielas. Šis vienkāršais līdzeklis palīdz augam tikt galā ar stresu un veidot jaunas saknes. Ne kā veikalā nopērkamie piedevas – dzintarskābe darbojas maigi, palīdzot rozei pašai cīnīties ar problēmām. Pēc pirmās barošanas saknes sāk labāk augt, un roze pati ņem no zemes visu nepieciešamo.
Otrais komponents – metronidazols. Šim šķīdumam vajadzīgas 3 tabletes uz to pašu ūdens daudzumu. Tas ir efektīvs aizsardzības līdzeklis pret sēnīšu bojājumiem. Kombinācijā ar dzintarskābi tas aptur miltrasas un melnās plankumainības izplatīšanos – galvenās pavasara rožu problēmas.
Trešais komponents – borskābe. Divi grami uz 10 litriem šķīduma. Bors nepieciešams, lai veidotos ziedpumpuri un stipri stublāji. Tā trūkuma gadījumā pumpuri nobirst neatvērušies. Pietiekams daudzums šī elementa nodrošina ilgstošu un bagātīgu ziedēšanu.
Kāpēc izvēlēts tieši šāds sastāvs? Es sajaucu 3 vienkāršus līdzekļus, jo tie pastiprina viens otra iedarbību. Dzintarskābe palīdz uzņemt boru, bet metronidazols aizsargā jaunos dzinumus.
Sagatavojam un pareizi izmantojam kokteili
Tas, kā šķīdumu sagatavo un kad to lieto, nosaka visu rezultātu. Gadu gaitā esmu izstrādājis precīzu darbību kārtību. Sākam ar sagatavošanu. Ņemam ūdeni istabas temperatūrā, vēlams – nostādinātu diennakti. Aukstā ūdenī pulveri slikti šķīst, bet karsts sabojā to īpašības. Der plastmasas spainis vai emalēts trauks.
Es sajaucu trīs vienkāršus līdzekļus noteiktā secībā – tā tie darbojas labāk. Vispirms izšķīdinu dzintarskābi litrā silta ūdens. Pēc 10 minūtēm pievienoju metronidazolu, samaisu. Tad ieberu borskābi. Pieleju ūdeni līdz 10 litriem un kārtīgi samaisu.
Svarīgi izvēlēties pareizo apstrādes laiku. Migloju vakarā, pēc pulksten 18, kad karstums mitējas. No rīta to darīt nedrīkst – saule ātri iztvaiko šķīdumu no lapām. Lietainā laikā apstrādi pārceļu uz citu dienu.
Šķīdumu uzklāju uz krūma no visām pusēm, īpaši zem lapām un pie zaru pamatnes. Uz lielu krūmu aiziet apmēram litrs. Uzlabojumi redzami jau pēc nedēļas – lapas kļūst tumšākas un stiprākas. Pie šādas kopšanas 85% rožu uzzied 3 nedēļu laikā bez dārgiem līdzekļiem.
Otru apstrādi veicu pēc 14 dienām. Parasti pietiek ar divām reizēm, lai rozes atgūtu spēkus. Ja krūms bija ļoti švaks, apstrādāju trešo reizi pēc vēl divām nedēļām.
Lasi vēl: Tomātu uzkoda; to nav grūti pagatavot, jo ilgāk tā stāv, jo labāka garša
Lietošanas rezultāti un papildu efekti
Pēc pirmās lietošanas notika acīmredzamas pārmaiņas. Pēc nedēļas lapas no bālām kļuva piesātināti zaļas, jauni dzinumi parādījās pat visvārgākajiem augiem. Līdz trešās nedēļas sākumam rozes mainījās līdz nepazīšanai. Katram krūmam izauga 4–6 spēcīgi dzinumi ar pumpuriem, bet pēc mēneša rožu dārzs priecēja acis – uz viena auga vienlaikus ziedēja līdz pat 8 ziediem.
Galvenā šīs barošanas priekšrocība – ilgstošs efekts. Ne tā kā veikalā pirktie mēslojumi, kas izraisa īslaicīgu augšanu. Mūsu šķīdums palīdz rozēm pašām uzkrāt spēkus. Ar šādu kopšanu tās zied visu vasaru un rudenī ir spēcīgas ziemai.
Novēroju vēl vienu interesantu lietu. Ziedi, kas auga blakus rozēm, arī sāka labāk attīstīties. Klematis un flokši tuvumā pēc šķīduma nokļūšanas sāka ziedēt pusotru nedēļu agrāk nekā parasti. Pagājušajā gadā šo pavasara rožu barošanas metodi izmēģināja daudzi kaimiņi. Rezultāts vienlīdz labs dažādām šķirnēm – gan tējas hibrīdiem, gan vīteņrozēm. Galvenais – precīzi ievērot sastāvdaļu daudzumu un pagatavošanas kārtību.
Svarīgs piezīme – šķīdumu jāsagatavo tieši pirms lietošanas. To nedrīkst uzglabāt. Un nedēļu pirms barošanas un pēc tās nelietot citus mēslojumus. Paldies par uzmanību! Būšu priecīgs uzzināt, kā aug jūsu rozes, kādas metodes izmantojat. Atstājiet atsauksmes, dalieties novērojumos.