Lai atšķirtu mīlestību no pieķeršanās vai pieraduma, vispirms ir jāsaprot, ko šīs jūtas nozīmē. Psiholoģe Irina Kulika skaidro definīcijas un paskaidro, ar ko tās atšķiras.
Kas ir mīlestība?
Mīlestība ir dziļa emocionāla saikne, kuras pamatā ir cieņa, atbalsts un savstarpēja sapratne.
“Mīlestība prasa upurēšanos un uzticību, taču tā sniedz arī iekšēju prieku un laimi,” – saka psihologs.
Kas ir pieķeršanās?
Pieķeršanās ir sajūta, kuras pamatā ir ieradums, komforts vai bailes palikt vienam. Pēc psihologa domām, tā var izpausties arī kā vajadzība pēc stabilitātes un drošības. Tomēr pieķeršanās ne vienmēr ir saistīta ar dziļu emocionālu saikni.
Lasi vēl: “Grūts laiks bieži vien cilvēkus padara daudz tuvākus…” – britu eksperte atklāj, ka negaidītas attiecības izveidojušās starp princi Viljamu un karalieni Kamillu
“Pieķeršanās vairāk var būt saistīta ar aprēķiniem un reizēm, arī ar egoismu,” – skaidro eksperte.
Kā atšķirt pieķeršanos no īstas mīlestības?
Galvenā atšķirība starp šīm jūtām ir tā, ka pieķeršanās ir saistīta ar cilvēka vajadzībām un apstākļiem, bet mīlestības pamatā ir kopīgas vērtības un emocionāla saikne.
Kā saprast, kādas ir tavas jūtas?
Lai to izdarītu, Irina Kulika iesaka izvērtēt savas jūtas un attiecību dinamiku ar partneri. Ja jūsu attiecības galvenokārt balstās uz komfortu vai nepieciešamību pēc stabilitātes, iespējams, tās ir drīzāk pieķeršanās un pieradums vienam pie otra, nevis mīlestība. Savukārt, ja jūs un jūsu partneris izjūtat dziļu emocionālu saikni, un arī brīžos, kad kaut kas nenotiek tā kā vēlaties, jūs vienalga par šo cilvēku “stāvat un krītat”, attiecībās valda savstarpēja sapratne un atbalsts, tā, visdrīzāk, ir mīlestība.