Kādus ziedus labāk nest uz kapiem un kādus labāk nenest? Pati dižā Vanga vienmēr šo ņēma vērā, jo ticēja, ka tam ir liela nozīme!
Pareizticīgo reliģijā uz kapsētu nav ieteicams ņemt līdzi pārtiku un alkoholiskos dzērienus, taču nav pieņemts uz kapsētu ierasties tukšām rokām.
Ziedi ir ideāli piemēroti šim nolūkam, jo tiek uzskatīts, ka tie liecinās par ticību viņsaules dzīvei, kurā nav vietas bēdām un skumjām. Turklāt saskaņā ar Bībeles stāstiem sākotnēji cilvēki un dzīvojuši Ēdenē – Ēdenes dārzā.
Kristīgie priesteri neatbalsta mākslīgo ziedu un vainagu nolikšanu uz kapa, tāpēc labāk dot priekšroku grieztiem pušķiem vai kaltētiem ziediem. Pastāv alternatīva iespēja – izveidot ziedu dobi ar dzīviem augiem mīļotā cilvēka apbedīšanas vietā.
Starp citu, ņemt līdzi uz kapsētu dāvinātos ziedus nav stingri ieteicams. Tiek uzskatīts, ka aizgājēju pasaulei un dzīvo pasaulei vajadzētu minimāli krustoties. Saskaņā ar citu ticējumu mirušā dvēseli ar enerģiju var piepildīt dzīvi ziedi, tāpēc, ja tam ticat, labāk izvēlēties grieztus ziedus, nevis sausus augus.
Izvēloties ziedus kapam, izvēlieties baltus un pasteļtoņus (piemēram, maigi rozā vai gaiši dzeltenus) vai tumšas krāsas (visbiežāk dažādus bordo toņus).
Pirmo variantu parasti liek uz kapavietas tiem, kas aizgājuši agrā vai bērnībā, izvēloties neatvērtus pumpurus (agras aiziešanas no dzīves simbols). Savukārt tumši bordo krāsas ziedi tiek pirkti tiem, kas nodzīvojuši ilgu mūžu. Ir labi, ja ziedi ir pilnībā atvērti.
Iespējami arī citi toņi: zils, citronu, oranžs un, protams, “klasiskie” sarkanie ziedi. Nekombinējiet kopā gaišas un tumšas krāsas, citādi pušķis izskatīsies pārāk kontrastējošs.
Lai piešķirtu traģiskuma, baltos ziedus varat iekrāsot melnā krāsā. Tam lieliski noderēs grieztas rozes, krizantēmas vai gerberas. Lai to izdarītu paši, stublāji jāieliek vāzē ar ūdeni, kurā iepriekš ir atšķaidīta melna krāsa. Pušķis jānovieto tumšā vietā un jāpagaida pāris vai trīs dienas.
Bet kādus ziedus pat mācītāji iesaka nest uz kapu kopiņām? Noskaidrosim lasot tālāk!