Kad rakt sīpolus 2025. gadā – labākais laiks un pazīmes, ka tie jau ir nogatavojušies

Sīpoli ir viena no populārākajām dārzeņu kultūrām, kas aug teju vai katrā dārzā. Taču, lai tie labi uzglabātos ziemā, nesapūtu un nezaudētu savu garšu, ir svarīgi novākt ražu laikā.

Pārāk agra vai pārāk vēla izrakšana var izraisīt puvi, sliktu nogatavošanos vai uzglabāšanas laika zudumu. Mēs jums pastāstīsim, kāds ir labākais laiks sīpolu novākšanai un kā saprast, ka dārzeņi jau ir nogatavojušies.

Kad rakt sīpolus: optimālais laiks

Pieredzējuši dārznieki norāda, ka ir vispārpieņemts, ka vislabāk sīpolus novākt no 25. jūlija līdz 10. augustam. Bet, protams, viss būs atkarīgs no laikapstākļiem un sīpola šķirnes.

Ir svarīgi zināt, ka sīpolus nevar izrakt pārāk agri, jo tiem nebūs laika veidot blīvas zvīņas, un galviņas sāks pūt pēc dažām nedēļām. Ja kavēsieties, sīpoli var saplaisāt vai atkal sākt augt, kas arī negatīvi ietekmēs uzglabāšanu.

Kādas ir pazīmes, ka sīpoli ir gatavi novākšanai

Jums jākoncentrējas ne tikai uz kalendāru, bet arī uz ražas izskatu. Lūk, piecas galvenās pazīmes, kas liecina, ka ir pienācis laiks izrakt sīpolus:

Sīpolu loki ir kļuvuši dzelteni un nokrituši– tā ir galvenā pazīme, ka sīpols jau ir nogatavojies.

Sīpols kakliņš ir kļuvis plāns un sauss, tas vairs nav sulīgs.

Ārējās zvīņas ir izžuvušas un kļuvušas dzeltenīgas vai pat brūnas.

Sīpols ir pilnībā izveidojies, blīvs, ar noapaļotu formu.

Pazemes daļa ir viegli noņemama no augsnes, nelīp pie zemes.

Ko darīt pēc sīpolu novākšanas

Pēc rakšanas sīpoli jāžāvē nedēļu. Vislabāk to darīt zem nojumes, labi vēdināmā vietā. Šajā laikā zvīņas pilnībā izžūs, un atlikušais mitrums iztvaikos, kas ievērojami uzlabos dārzeņu uzglabāšanu.