Kartupeļi, kas ir daudzu ģimeņu galvenā kultūra, jau sāk nogatavoties. Tradicionāli dārzeni ir ierasts izrakt agrā rudenī, lai gan piemērota ir arī vasara.
Lai novāktie bumbuļi būtu perfektā stāvoklī un ilgi uzglabātos, iesakām ņemt vērā Mēness kalendāru. Ja ražu izraksiet ieteiktajos datumos, tā ilgi saglabāsies.
Kad rakt jaunus kartupeļus
Jauniem, nenobriedušiem bumbuļiem ir īpaši maiga garša. Tie ilgi neglabājas, tāpēc tie jāapēd tūlīt pēc izrakšanas.
Vidēji piemērots kartupeļu rakšanas periods tiek uzskatīts par aptuveni 50 dienām agrīnajām šķirnēm un 60–70 dienām vidēji un vēlajām šķirnēm.
Vispirms izrok vienu krūmu un pārbaudi, vai bumbuļu izmērs tev ir piemērots. Tas ir, ja dārzenis tiek stādīts jūnija sākumā, tad līdz jūlija vidum var novākt jauno ražu.
Kad rakt kartupeļus saskaņā ar Mēness kalendāru
Kad krūmu galotnes kļūst dzeltenas un zeme ap tiem sāk plaisāt, ir pienācis laiks vākt dārzeņus ilgstošai uzglabāšanai. Vidēji tas notiek 90–110 dienas pēc stādīšanas.
Dilstošs mēness tiek uzskatīts par piemērotu fāzi rakšanai. Šajā periodā var vākt ne tikai kartupeļus, bet arī citus sakņaugus – sīpolus, bietes, burkānus, rāceņus.
Labākās kartupeļu rakšanas dienas augustā tiek uzskatītas par šādām: 2., 4., 10.–22., 25.–27.
Septembrī sakņaugus ieteicams vākt šādos datumos: 1.–2., 8.–13., 16.–20., 27., 29.
Kad rakt kartupeļus saskaņā ar laika pazīmēm
Lai gan Mēness fāze var ieteikt labu laiku procedūrai, pirmkārt, jākoncentrējas uz laikapstākļiem. Ja neskatīsieties uz prognozi, nekas labs no tā nesanāks.
Labākie apstākļi kartupeļu rakšanai tiek uzskatīti par sausu un nedaudz mākoņainu dienu bez karstuma. Vēlams, lai iepriekšējā nedēļā nebūtu lijis. Tad mitrā augsne nepielips pie bumbuļiem – rakšana ir vieglāka, un raža ilgāk uzglabājas.
Mākoņains laiks ir nepieciešams, lai kartupeļi pāris stundu laikā neapdegtu saulē. Pirms bumbuļu uzglabāšanas pagrabā ieteicams tos labi nosusināt. Tas pagarinās to uzglabāšanas laiku.