Es piedzimu un uzaugu holandiešu ģimenē, kur mammai un tētim bija savi pienākumi. Pēc pārcelšanās uz Latviju man bija sava ģimene, un dažas lietas mainījās, bet dažas palika
Pastāstīšu, kā holandieši sadala ģimenes pienākumus: kurš strādā, kurš uzkopj, izmet atkritumus un rūpējas par bērniem.
Vienmēr ir interesanti redzēt un uzzināt, kā tas notiek svešā dzīvē 🙂 Īpaši tik jauktās internacionālās ģimenēs. Es jau 9 gadus ar lielu interesi skatos tepat Latvijā, tāpēc mana “virtuve” šajā laikā jau ir paspējusi nedaudz mainīties, bet joprojām ir interesanti salīdzināt, atrast atšķirības un kopīgas lietas.
Šodien es vēlos ar jums parunāt par to, kādi pienākumi un uzdevumi parasti ir vīriešiem un sievietēm Holandē un kā tie atšķiras no Latvijas.
Kurš strādā vairāk
Lai gan reizēm mēs to nedarām ar lielu prieku, mums tomēr ir jāstrādā. Holandē situācija daudz neatšķiras – arī tur ir dienas, kad negribējās iet uz darbu. Es pats atceros šādus brīžus!
Vīriešu vidū šī nevēlēšanās, iespējams, ir nedaudz izplatītāka, jo Holandē vīrieši strādā vairāk nekā sievietes. Saskaņā ar 2023. gada datiem Holandē strādā 86 % vīriešu un 79 % sieviešu. Vīrieši arī biežāk strādā pilnu slodzi: 70 procenti vīriešu salīdzinājumā ar 28 procentiem sieviešu (2021. gada dati).
Nīderlandes sabiedrībā sievietes joprojām strādā mazāk nekā vīrieši. Taču situācija mainās.
Izrādās, ka vidēji vīrieši Holandē šobrīd strādā vairāk un attiecīgi arī vairāk pelna. Tomēr sievietes aktīvi atpaliek: pēdējos gados ienākumu atšķirība ir ievērojami samazinājusies. Ja salīdzina ar situāciju pirms 60 gadiem, izmaiņas ir milzīgas. Toreiz sievietes strādāja daudz mazāk.
Tētis man stāstīja, ka uzņēmumi varēja likumīgi atlaist sievieti no darba, ja viņa gaidīja mazuli. Mana mamma aizgāja no darba, kad viņai piedzima pirmais dēls. Un viņa atgriezās darbā tikai tad, kad mana jaunākā māsa sāka mācīties vidusskolā (tas bija, kad viņai bija 12 gadi).
Izrādās, ka visu laiku pirms tam mamma veica visus mājas darbus, un tētis strādāja garas dienas.
Man mājās ir mazliet citādāk. Aija un es abi strādājam attālināti, un mēs paši izvēlamies savu darba grafiku. Galvenais ir paveikt darbu labi un laicīgi.
Kas auklē bērnus
Jūs jau sapratāt, ka mūsu ģimenē visvairāk mūs audzināja mamma. Darba dienās. Un es atceros, ka tētis mājās parasti nāca tikai tad, kad sākās vakariņas. Un pēc vakariņām es drīz pēc tam gāju gulēt (Holandē bērnus agri liek gulēt).
Un nedēļas nogalē tētis daudz ko darīja kopā ar mums! Viņš spēlēja, lasīja pasakas, daudz ar mums pastaigājās un palīdzēja mammai veikt mājas darbus.
Arī tētis labprāt dara lietas kopā ar mazbērniem. Un, kad mazbērni ir Rīgā, viņš katru nedēļu viņiem zvana un stāsta pasakas, ko pats ir uzrakstījis.
Pat tad, kad tētim vajadzēja pārbaudīt skolēnu mājasdarbus (viņš strādā par skolotāju), viņš centās to darīt kopā ar mums (aicināja mani kopā pārbaudīt mājasdarbus, dažas lietas arī paskaidroja).
Tētis arī labi spēlē klavieres un ērģeles, un viņš labprāt mācīja mani un savus mazbērnus spēlēt ērģeles. Tātad mani visvairāk audzināja mamma, un, kad tētis bija mājās, viņš arī daudz ko darīja kopā ar mani, palīdzēja, audzināja, mainīja autiņbiksītes un visu pārējo, kas ir jādara ar bērniem.
Un tas labi parāda, kā Holandē ir vispār. Mamma un tētis abi maina autiņbiksītes, pieceļas naktī, kad bērns raud, un baro. Abi vecāki audzina savus bērnus un nodarbojas ar tiem. Tētiem ir iespēja saņemt bērnu kopšanas atvaļinājumu, ja viņi vēlas palīdzēt mammai vai ja mamma vēlas doties strādāt. Nu šis beidzot ir pieņemts arī Latvijā, cik noprotu.
Holandē tēti pavada daudz laika kopā ar bērniem.
Interesants fakts: Holandē ir (pappadaga) dienas, kad tēti strādā mazāk vai ņem brīvdienas, lai pavadītu laiku ar bērniem: katrs tētis var saņemt līdz 26 nedēļām laika pavadīšanai ar bērnu, ja vien viņš ir jaunāks par 8 gadiem. No šīm nedēļām 9 nedēļas apmaksā uzņēmums, saņemot 70 % no algas, pārējās 15 nedēļas var izmantot bez atlīdzības.
Arī mūsu latviešu un holandiešu ģimenē mēs ar Aiju visu darām kopā. Abi darām netīros darbus (autiņbiksītes 🙂 un jautros darbus. Bet, tā kā mums ir atšķirīgas intereses, mēs ar dēliem darām dažādas lietas.
Aija, piemēram, vairāk lasa grāmatas, kopā ar viņiem veic radošos darbus un mājasdarbus. Savukārt es ar viņiem nodarbojos daudz aktīvāk: es eju pastaigās un spēlēju galda un sporta spēles, nu, un pirms gulētiešanas izdomāju stāstus.
Man patīk sportot kopā ar bērniem: mēs ejam uz futbolu, uz slidotavu. Un, ja kāds ir slims? Bērni bieži slimo. Kas viņus ārstē? Vispār tā ir interesanta tēma, un par to var daudz ko pastāstīt, jo holandieši daudz mazāk dzer zāles un dod tās bērniem. Bet parasti tas biežāk ir mammas darbs. Latvijā ir vairāk medikamentu, bet joprojām galvenais ārstēšanā ir mamma.
Kas gatavo
“Tēti/ mammu, es gribu ēst.” Un tas ir trīs reizes dienā, un no diviem bērniem – vismaz reizes 6! Es viņiem saku, ka viņi ir kā melnie caurumi, kas ēd nepārtraukti. Ja kas, tad tas ir labāks vārds nekā tas, kā mani brālis mēdza saukt, kad es atkal apēdu 4 šķīvjus: “atkritumu urna”.
Es gribu teikt, ka reizēm ir jāgatavo! Un dažreiz pat bieži un daudz. Man mājās visvairāk gatavo Aija. Un es varu teikt, ka viņa gatavo ļoti garšīgi, tāpēc man tas nemaz netraucē. Arī es reizēm gatavoju. Droši vien divas reizes nedēļā.
Man patīk gatavot, bet vēl vairāk patīk, kad gatavo mana sieva. Holandē tas ir vienlīdzīgāk. Ēdienus gatavo tas, kurš mājās atnācis agrāk. Un, ja sieviete strādā vairāk un atnāk vēlāk, vīrietis domā, ko gatavot vakariņās.
Kurš tīra
Kas uzkopj jūsu māju? Pirms aptuveni 50 gadiem Holandē to visu darīja sieviete, bet tagad arvien vairāk visi šos darbus sadala vienmērīgi. Tagad vairāk uzkopšanas un mazgāšanas darbus veic vīrieši. Uzkopšanu un pārtikas produktu iepirkšanu mazliet biežāk veic sieviete (~60%), savukārt atkritumu izmešanu un (vieglus) remontdarbus mazliet biežāk veic vīrietis (~60%).
Mūsu mājā visvairāk uzkopj Aija. Un paldies viņai par to! Viņa tīra vannas istabu, virtuvi un grīdas (lai gan dažreiz varu ieslēgt arī putekļu sūcēju-robotu). Un es traukus mazgāju biežāk nekā Aija (es labāk ieslēdzu trauku mazgājamo mašīnu). Bet, piemēram, es nemazgāju logus vai tualeti.
Un, kā es saprotu, Latvijā uzkopšana ir vairāk sieviešu darīšana. Pat ja abi strādā, parasti uzkopj sieviete, un vīrieši sāk lietot rokas, kad vajag kaut ko salabot.
Man šķiet, ka sievietes vienkārši labāk pamana, kad kaut kas ir netīrs. Šeit mēs, vīrieši, varam skatīties uz putekļiem vai traipu un nepamanīt to, kamēr mums uz to nav tieši norādīts. Varbūt tas tiešām ir “īpašs talants”?
Kas plāno budžetu un apmaksā rēķinus
Lielākajā daļā holandiešu ģimeņu budžets ir dalīts. Manā ģimenē mammai un tētim ir viens konts. Mamma apmaksā rēķinus, pērk, kas nepieciešams. Tētis bija informēts, un viņi visu apsprieda kopā.
Bet es pazīstu arī ģimenes, kurās vīrietim un sievietei ir savi konti. Ja abi strādā, izdevumi tiek dalīti proporcionāli vai vienlīdzīgi.
Kas organizē brīvdienas
Holandiešu ģimenēs biežāk sievietes ir tās, kas plāno un organizē ģimenes brīvdienas. Interesants fakts. Saskaņā ar statistikas datiem sievietes internetā kaut ko var meklēt stundām ilgi, bet vīrieši – vidēji 20 minūtes.
Un, kad sieviete ir visu uzzinājusi un atradusi, tad vīrietis nāk koordinēt tālāk. Starp citu, arī bērni var aktīvi piedalīties plānošanā un piedāvāt savas idejas. Biežāk ģimenes brīvdienas plāno sievietes: viņas izdomā, kur doties nedēļas nogalē, ko redzēt, kur pusdienot vai ko darīt ar bērniem.
Vīrieši vairāk domā par aktīvām brīvdienām – piemēram, pārgājieniem, velobraucieniem (kas raksturīgi Holandē) vai sporta aktivitātēm. Man šķiet, ka mājsaimniecības darbi Holandē ir diezgan sadalīti. Aptuveni 50/50, ja ņem vērā visus iepriekš aprakstītos mājas darbus. Un, lai gan joprojām ir sastopamas tradicionālās lomas, holandieši cenšas pienākumus sadalīt vienlīdzīgi un atbilstoši katra ģimenes locekļa interesēm un spējām.
Lasi vēl: Septiņas receptes, katra sastāv tikai no 3 sastāvdaļām ; jeb ko pagatavot, kad nav daudz produktu
Un tas, pēc maniem novērojumiem, atšķiras no tā, kā tas tiek darīts Latvijā. Šeit tas ir tradicionālāks: sieviete uzkopj, gatavo ēst un rūpējas par bērniem, bet vīrietis veic remontdarbus. Bet, godīgi sakot, es arī neiebilstu pret latviešu variantu 🙂
Kā tas ir sadalīts jūsu mājās? Kurš rūpējas par bērniem, budžetu un ēdienu? Vai jums ir vairāk latviešu, holandiešu vai citu?