Dārznieka padomi, kurus ziedus vislabāk izmest kompostā

Pagājušajā gadā es atbraucu uz vasarnīcu un biju pārsteigta: viss bija tik aizaudzis, ka bija grūti saskatīt žogu. Protams, fasādi skaisti rotās dažādi ziedi un augi, taču visam jābūt mēram. Tāpēc ir vērts tīrīt savu vasarnīcu reizi sezonā. Augi, kurus ir grūti kopt, migrē pie kaimiņiem, bet pārējie nonāk komposta bedrē.

Godīgi sakot, daži ziedi man vienkārši neiesakņojas. Es domāju, ka šādos gadījumos labāk tos atdot kaimiņiem. Varbūt viņi spēs atrast veidu, kā tikt galā ar spītīgiem augiem. Pārējo mēs ar vīru nopļaujam un izmantojam kā mēslojumu. Vasarnīca nekavējoties kļūst plašāka, un tur ir arī vieta stādiem.

Sarežģīti augi

Mēs pastāstīsim par ziediem un augiem, kurus vislabāk ir neaudzēt dārzā. Mēs runāsim par grūti kopjamiem un spītīgiem augiem, kas tērē laiku un enerģiju.

Rozā mārgrietiņas – ehinācija

Pagājušajā pavasarī es iestādīju ehināciju. Man ļoti patika zieds: tas izskatās nedaudz kā margrietiņa, bet ar visdažādākajām krāsām. Balta, dzeltena, sārta, oranža, zaļa krāsa – izvēlieties pēc savas gaumes. Tagad parādās daudzas jaunas un brīnišķīgas šķirnes.

Neskatoties uz auga nepretenciozitāti, kaut kā tā audzēšana neizdevās. Varbūt to slikti baroju vai iestādīju, lai augtu daļējā ēnā. Es mēģināju to pārstādīt, bet arī cita vieta nederēja. Beigās es nolēmu to atdot kaimiņienei laukos – viņai zieds iesakņojās un sāka labi augt. Tagad visi ir laimīgi: kaimiņiene, es un ehinācija.

Spītīgais zieds ir fizostēgija

Pats zieds ir skaists. Tas aug plaši un to var stādīt pa taku vai pievienot jauktajai robežai. Manā puķu dārzā jau aug strauslilija, dzeltenā dienlilija. Es gribēju tiem pievienot fizostēgiju, bet tā pilnībā atteicās iesakņoties.

Lasi vēl: Puķu audzētāji iesaka ievietot ķiplokus puķu podos

Augs spītīgi izauga priekšplānā, aizsedzot citus ziedus. Fizostēgija karājās pār šauro taciņu kā skraidošs ekrāns. Tas izskatījās pavisam citādi nekā biju plānojusi. Ak, un es ar to ņēmos: es to izraku, pārstādīju, bet viss bez rezultātiem. Viens no kaimiņiem ieteica aizvest puķi un iestādīt to strūklakas tuvumā. Viņas fizostēgija labi iesakņojās un atrada savu vietu dārzā.

Īrisa izplatība kaimiņu vidū

Apmēram pirms 3–5 gadiem kāds cits kaimiņš mums atnesa īrisu. Mēs ar mammu nebijām vasarnīcā, tikai tētis atbrauca uz brīvdienu. Kaimiņiene teica, ka stāda puķes sev un viņai ir palikuši daži lieki augi. Tēvs piekrita paņemt stādus un ieraka tos komposta kaudzes malā.

Labi, ka uzzinājām, kāda veida īrisus dabūjām. Tieši tāds pats reiz tika izrakts uz ceļa ciematā. Mēs ilgi spēlējāmies ar šo ziedu. Beigās bijām vīlušies: augs zied pieticīgi un aug agresīvi. Šķiet, ka apmēram pirms 10 gadiem mēs bijām pirmie, kas dalījāmies ar šo īrisu ar saviem kaimiņiem. Tagad viņš ir atgriezies pie mums.

Ārā kļūst siltāks: pavasaris uzņem apgriezienus. Pēc ziemas dārzā uzkrājās pagājušā gada lapas, veci ziedi un augi. Iesakām neizmest organiskos atkritumus – labāk tos novietot atsevišķi un sākt gatavot komposta bedri. Mēslošanas līdzekļi vasarnīcā vienmēr ir noderīgi.

Augi, par kuriem ir grūti rūpēties, var augt ilgu laiku. Pretējā gadījumā labāk to nodot zinošiem dārzniekiem. Vai arī palūdziet kādam palīdzēt audzēšanā. Mēs novēlam veiksmi čaklajiem dārzniekiem. Dari to, kas tev patīk, un mīli to, ko dari. Lai veicas!