Ja jums ir vasarnīca, kurā audzējat avenes, jums patiks mūsu šodienas raksts. Mēs jums pastāstīsim, kā palielināt šī derīgā auga ražu, izmantojot pieredzējuša lauksaimnieka tipisku tehniku - apgriešanu.
Nav nepieciešams augsnei pievienot papildu mēslojumu vai nākt klajā ar vēl vienu “brīnumlīdzekli”. Viss, kas jums nepieciešams, ir neliela piepūle un dažas atzarošanas šķēres.
Turklāt šādā veidā jūs varat aveņu nogatavošanos ievietot “pauzē”, lai nākamā raža būtu daudz lielāka.
Aveņu audzēšana
Ir jāsāk ar to, ka avenēm ir divu veidu dzinumi. Pirmie jau nes augļus, bet otrie (pēcnācēji) nākamgad dos ražu.
Tātad, vienā eksperimentālajā stacijā viņi veica eksperimentu. Aveņu dobe tika nosacīti sadalīta divās pusēs. Vienā no tiem tika izaudzēti tikai augļus nesoši dzinumi, un atvases tika noņemtas. Aveņu dobes otrā pusē, gluži pretēji, augļus nesošie dzinumi tika noņemti, atstājot tikai tos dzinumus, kas vēlāk nesīs augļus.
Tā rezultātā avenes tērēja enerģiju tikai viena veida dzinumiem. Un katra no dzinumu grupām deva labāku rezultātu nekā parasti. Pēcnācēji izcēlās ar labāku izskatu, kas garantēja augstu ražu nākamajā gadā. Un augļu dzinumi uzrādīja paaugstinātu produktivitāti un “papildu” ogas.
To pašu var darīt arī savā vasarnīcā. Sadaliet avenes divās daļās. Vienā no tiem noņemiet visus jaunos dzinumus un tos, kas parādīsies, atstājot tikai pagājušā gada dzinumus.
Pārziemojušos aveņu stādus pirmo gadu atstāj citā aveņu dobes daļā, pievienojot jaunus, kas tiem parādās. Otrais stādījums ziemā dosies ar dzinumiem, kas nākamgad dos ražu, bet pirmais pārziemos tīrs un brīvs. Pavasarī uz tā parādīsies daudz jaunu dzinumu. Tie nesīs augļus gada laikā.
Tādējādi aveņu lauku daļas raža mainīsies no gada uz gadu. Vienu gadu labāk ir savākt pirmo daļu, citu gadu – otro. Vienā pusē aug kultūraugs, otrā – dzinumi. Vislabāk avenes stādīt rindās.
Kā stādīt avenes
Katras aveņu rindas sākumā un beigās iedzen 130–140 cm augstus mietiņus. Aptuveni 1 m attālumā no zemes piestipriniet tiem 120–150 cm garus šķērsstieņus. Izstiepiet stiepli, tā kalpos kā atbalsts aveņu kātiem un zariem. Ja tie nokarājas, izmantojiet dakšiņas.
Joprojām karājošie aveņu dzinumi lieliski noēno augsni, kas novērsīs nezāļu parādīšanos. Lai nezāles nebūtu vispār, vairākas reizes sezonā augsni irdina ar kapli ne dziļāk par 5 cm no virsmas. Tas palīdzēs cīnīties pret kaitēkļiem un uzlabos aveņu krūmu sakņu sistēmas stāvokli.
Lasi vēl: Dārza dekorēšanas māksla, izmantojot betona blokus
Kā mēslot avenes
Vislabāk ir izmantot šķidrus organominerālmēslus. Vienkārši izkaisiet tos uz augsnes virsmas, un augs prasīs savu. Bet var izmantot arī granulas.
Interesanti ir arī tas, ka, audzējot avenes ar dalīto metodi, nav svarīgi, cik laba ir pati šķirne. Šī metode ļaus krūmiem iegūt visaugstākās kvalitātes ražu.
Acīmredzot viens aveņu krūms šai metodei nav piemērots. Nebaidieties šim nolūkam atvēlēt vairākus desmitus kvadrātmetru lielu aveņu dobi. Rezultāts joprojām atmaksās visas enerģijas izmaksas. Turklāt, kā jau teicām iepriekš, lai iegūtu augstu ražu, jums nebūs nepieciešamas nekādas ķīmiskas vielas vai dārgi mēslošanas līdzekļi.