Klimata pasaulē notiek būtiskas izmaiņas, ziņo ārzemju Hidrometeoroloģijas centra vadošais speciālists Vilfands. Pēc viņa teiktā, globālā klimata parādība El Ninjo kurai raksturīgi sasiluši virszemes ūdeņi Klusajā okeānā, savu ciklu pabeidza jūnijā.
Tagad gaidāma pretēja parādība – La Niña, kurā ūdens temperatūra reģionā kļūst zemāka par normālu.
Eksperts uzsvēra, ka La Niña attīstības iespējamība ir diezgan augsta – aptuveni 65-70%. Turklāt tiek prognozēts, ka šī parādība ar 80% varbūtību varētu saglabāties līdz 2024.-2025.gada ziemai. Šīs izmaiņas var būtiski ietekmēt laika apstākļus daudzos pasaules reģionos.
Īpašas bažas ekspertiem rada fakts, ka šā gada jūnijs bija trīspadsmitais mēnesis pēc kārtas ar rekordaugstu temperatūru. Šāda situācija tika novērota agrāk 2015. gadā, taču pašreizējās novirzes no normas ievērojami pārsniedz iepriekšējos rādītājus.
Tāpat eksperts atzīmēja siltumnīcefekta gāzu koncentrācijas pieaugumu atmosfērā, sasniedzot nebijušu līmeni. Šajā sakarā viņš aicināja paātrināt un pastiprināt pasākumus siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanai, lai mazinātu klimata pārmaiņu negatīvo ietekmi.
Ko tas mums nozīmē?
Dabas anomālijas var izskaidrot ar globālo sasilšanu, bet kāpēc 2023. gads kļuva par karstāko gadu, bet pirms tam 2016. gads? Būtība ir El Niño fenomens, kas tulkojumā nozīmē “zēns”. Tas ir tas, kurš vienmēr paaugstina gaisa temperatūru uz planētas.
“El Niño ir noslēpumaina dabas parādība un viens no galvenajiem Zemes klimata sistēmas virzītājspēkiem.”
Parādība tika atklāta 1892. gadā, bet tikai gadsimtu vēlāk tika konstatēts, ka tā ietekmē klimata pārmaiņas visā pasaulē, tostarp Austrumeiropā.
Lasi vēl: Tu būsi pārsteigts: kāpēc gan nevajadzētu gulēt visu nakti no 18. līdz 19. jūlijam!?
Tās būtība ir tāda, ka reizi 3-8 gados notiek ievērojama Klusā okeāna virsmas sasilšana, it kā kāds ieslēdz katlu tā centrālajā un austrumu daļā.
Tas notiek no nulles līdz divpadsmit grādiem dienvidu platuma, un milzīgas silta ūdens masas, kas uzkarsētas līdz 30 grādiem, steidzas no rietumiem uz austrumiem uz Dienvidamerikas un Ziemeļamerikas krastiem.
Gados, kad El Niño ir pasīva, notiek pretējs process: ūdens pie Dienvidamerikas krastiem kļūst ļoti auksts. To sauc par La Niña (“meitene”). El Niño ne vienmēr ir tik aktīvs kā tagad.
Lielākās kataklizmas uz planētas atnesa “zēni” 1982.-1983., 1997.-1998., 2015.-2016. Katrs El Niño ilgst vidēji 10-12 mēnešus. Pašreizējais sākās 2023. gada maijā, kas nozīmē, ka ilgs līdz 2024. gada martam-aprīlim un nesīs daudz vairāk nepatikšanas, tostarp mūsu valstij.
Ko mēs varam sagaidīt nākotnē? Lasām tālāk!