Kopš cilvēces pirmsākumiem medicīna ir nogājusi garu, atklājumiem un strupceļiem pārpilnu un nereti pacientiem ļoti sāpīgu ceļu, lai šodien mēs varētu atviegloti uzelpot – vairumu saslimšanu ar pareizajām zālēm iespējams veiksmīgi ārstēt vai vismaz kontrolēt. Bet ko darīt, ja cerētās pozitīvās iedarbības vietā medikaments sagādā nepatīkamas blaknes?
Alerģiskas saslimšanas mūsdienās sastopamas aizvien biežāk – dažādu ķīmisku un sintētisku vielu iekļaušana sadzīves precēs un pārtikas produktos, kā arī gaisa piesārņojums cilvēka organismam liek reaģēt asi un slimīgi. Pavisam apzināti vairāk nekā 100 000 alergēnu, kuri ietekmē sabiedrību, un lielu daļu no tiem diemžēl satur medikamenti.
“Medikamenti ir radīti, lai palīdzētu cilvēkiem atgūt veselību. Uzsākot tos lietot, nevajadzētu baidīties no potenciālām nevēlamām blakusparādībām. Taču jārēķinās, ka organisma reakciju var ietekmēt dažādi faktori, tāpēc pirms jebkuru zāļu lietošanas rūpīgi jāiepazīstas ar lietošanas instrukciju, jāseko ārsta norādījumiem un noteikti jākonsultējas ar speciālistu, ja pēc zāļu lietošanas rodas nepatīkamas sajūtas,” pauž “Euroaptiekas” aptieku tīkla kvalitātes vadītāja Zane Melberga.
Lasi instrukciju!
Visām zālēm ir pievienota lietošanas instrukcija, kurā minēta gan pareiza to lietošana, gan iespējamās blakusparādības. Tās var būt biežāk vai retāk sastopamas un tiek iedalītas gradācijās:
• ļoti biežas blakusparādības (novēro vairāk kā vienam no 10 pacientiem),
• biežas blakusparādības (novēro mazāk kā vienam no 10, bet vairāk kā vienam no 100 pacientiem),
• retākas blakusparādības (novēro mazāk kā vienam no 100, bet vairāk kā vienam no 1 000 pacientiem),
• retas blakusparādības (novēro mazāk kā vienam no 1 000 pacientu, bet vairāk kā vienam no 10 000 pacientu),
• ļoti retas blakusparādības (novērojamas mazāk kā vienam no 10 000 pacientu, tai skaitā atsevišķos individuālos gadījumos).
Atbilstoši lietojot, iespējamās blaknes var novērst. Tāpēc ir svarīgi iepazīties ar lietošanas pamācību, lai nepatīkamas sekas nepiemeklētu paša neuzmanības vai paviršas attieksmes dēļ.
Raksta turpinājums – nākamajā lapā!