Kā pagatavot glītus kāpostu tīteņus, kas kūst mutē, bez pareizajiem kāpostiem nekas nesanāks

Ceru, ka daudzi piekritīs man, ka kāpostu tīteņi ir kulinārijas mākslas darbs. Raugoties uz satraukumu un neatlaidību, ar kādu mana vecmāmiņa rullēja kāpostu lapas, es vienmēr domāju, ka nekad nevarēšu tās tik garšīgi pagatavot.

Un cik daudz darba ir jāiegulda! Vāriet kāpostus, kārtojiet tos, apcepiet malto gaļu, sagatavojiet dārzeņus, vāriet graudaugus. Droši vien tāpēc es nekad pat nemēģināju to darīt. Līdz brīdim, kad ciemos atbrauca tāli radinieki un parādīja, kā no svaigiem kāpostiem pagatavot kāpostu tīteņus.

Es pati nekad nebūtu mēģinājusi šo ēdienu, jo labi atcerējos, kā mana vecmāmiņa pavadīja vismaz trīs stundas, gatavojot to. Bet mana tante un brāļameita lūdza mani palīdzēt viņām ātrāk pagatavot ēst.

Tad es sapratu, ka, lai pagatavotu perfektus kāpostu tīteņus, nav nepieciešams apgrūtināties ar kāpostiem. Un, godīgi sakot, rīsi arī nav jāvāra. Izrādās, ka kāpostu tīteņus var satīt mazāk nekā stundas laikā, ja tos pagatavojat pēc Odesas receptes.

Kāpostu tīteņi no svaigiem kāpostiem

– Kas šodien vakariņās?
— Tagad gatavosim kāpostu tīteņus. Vai tu palīdzēsi?
– Tad es iešu un nolikšu kāpostus uz uguns.
– Nav nepieciešams, kāposti jau ir gatavi.
– Kā? Svaigs, vai kā?
– Nē, mēs to vakar vakarā ielikām saldētavā, un šodien tas jau ir atkusis.

Vai stāsts par to, kā es uzzināju, ka kāpostu lapas nav jāvāra. Kopumā gatavošanas process ir diezgan problemātisks: tvaiks, smaka, un jums vienkārši jāatrod pareizā izmēra panna, pretējā gadījumā tā būs nepārtraukti jāapgriež.

Lasi vēl: Puķu audzētāji padalījās ar labām metodēm kā mēslot istabas augus

Dažiem cilvēkiem izdodas pagatavot kāpostus mikroviļņu krāsnī, kas ir daudz vienkāršāk. 10 minūtes ar maksimālo jaudu un gatavs. Tikai neaizmirstiet pirms tam iesaiņot kāposta galviņu maisiņā un tajā izveidot caurumus. Bet saldētavas metode mani pārliecināja vienreiz un uz visiem laikiem. Tagad es varu gatavot kāpostu tīteņus, kad vien vēlos.

Knifs ir tāds, ka pēc sasaldēšanas un atkausēšanas lapas kļūst ļoti mīkstas. Kāposti, vārot, nezaudē garšu un uzturvielas, bet saglabā visas savas īpašības. Turklāt ar to ir tik maz problēmu, ka gribas gatavot kāpostu tīteņus atkal un atkal. Bez smakas, bez tvaika, kopumā skaisti.

Kāpostu tīteņa recepte

Sastāvdaļas

1 kāpostgalva

1 kg cūkgaļas ar taukiem

1 glāze rīsu

2 sīpoli

1 burkāns

3 ēd.k. tomātu pasta

3 ēd.k. skābais krējums

2 ķiploka daiviņas

1 lauru lapa

sāls, smaržīgie pipari un melnie pipari, augu eļļa pēc garšas

Sagatavošana

1.Rīsus var vārīt līdz pusgataviem, vai arī vienkārši pārlej tiem verdošu ūdeni un atstāj uzbriest, kamēr sagatavo pārējās sastāvdaļas.
Īpašu lomu spēlē gaļas pildījums.

Ja jums absolūti nav laika, varat ņemt 50/50 maltu liellopu gaļu un cūkgaļu. Bet, ja jūs sastopaties ar labu treknas cūkgaļas gabalu: labāk gaļu sagriezt mazos kubiņos, garša būs pavisam citāda. Un to nemaz nevajag cept.

2.Sasmalciniet sīpolu un burkānu un apcepiet augu eļļā, līdz tie ir mīksti. Tad sajauciet ar rīsiem un gaļu, pievienojiet sāli un piparus, sasmalcinātu ķiploku, pēc kura varat sākt veidot kāpostu tīteņus. Paturiet prātā, ka pildījumam nevajadzētu saturēt daudz rīsu vai dārzeņu. Gaļas, graudaugu un cepto sastāvdaļu attiecībai jābūt 2: 1: 1.

Katru loksni sagrieziet 2 vai pat 3 sloksnēs. Sarullējiet pildījumu ar karoti, uzmanīgi veidojot kāpostu tīteni, un ievietojiet katliņā ar plakanu dibenu. Kāpostu tīteņus vislabāk pagatavot katlā!


3.Tagad jums ir jāsagatavo pildījums: vienkārši sajauciet karstu ūdeni ar tomātu pastu un skābo krējumu, ielejiet to tā, lai tas būtu vienā līmenī ar pēdējo kāpostu ruļļu kārtu. Pievienojiet lauru lapu un uzvāriet. Tad piespiediet ar šķīvi, pārklājiet ar vāku un vāriet uz lēnas uguns stundu. Gatavs!

Gardu kāpostu tīteņu galvenais noslēpums

Nezinu, vai kāpostu tīteņi tiešām ir paši gardākie, bet tie, ko nogaršoju, noteikti bija visgardākie manā dzīvē. Pat vecmāmiņas nesanāca tik maigas un sulīgas. Tante saka, ka viss noslēpums slēpjas to lielumā: jo mazāki kāpostu tīteņi, jo pieredzējušāka saimniece. Mēs sagriežam katru loksni divās vai pat trīs daļās. Kā teica mani radinieki:

“Jūs varat visu savu dzīvi pavadīt, ēdot lielus kāpostu tīteņus, piemēram, lūksnes kurpītes, un sakošļājot tajos tikai kāpostus. Bet tie noteikti nebūs visgaršīgākie, lai cik ļoti jūs tos pierunātu.”

Lasi vēl: Pastāstīsim, kāds daudzgadīgs augs labi iedzīvojas novārtā atstātā dārzā

Man arī vajadzēja no skapja dziļumiem izdabūt vecu katlu. Neatceros, kad pēdējo reizi tajā kaut ko gatavoju. Es domāju, ka tas bija plovs? Kopumā labi sautētu un maigu kāpostu tīteņu noslēpums slēpjas čuguna katlā. Tāpēc tie izrādās tik maigi un sulīgi. Bet labi derēs arī biezsienu katliņš.

Ēdiena grūtības ir tādas, ka visam tajā jābūt labam: gan mērcei, gan kāpostu lapām, gan pildījumam. Bet, ja zināt praktisku un pareizu pieeju katram punktam, ar ēdiena gatavošanu varat tikt galā acumirklī, it īpaši, ja jums ir palīgi.

Tagad es regulāri gatavoju kāpostu tīteņus no svaigiem kāpostiem un bieži vien kāpostus lieku saldētavā speciāli šim gadījumam. Vienīgais, ko daru atšķirīgi, ir tas, ka skābo krējumu pasniedzu atsevišķi, nevis pievienoju to mērcei, man tā garšo labāk. Un tu?