Ir oktobris un tas mums saistās ar Helovīniem un ķirbjiem. Kā pagatavot perfektu ķirbi – garšīgu, smaržīgu, sulīgu. Lai tas nebūtu garšīgs diētisks produkts, ko ēd tikai tāpēc, ka tas ir veselīgs. Bet lai kļūtu par garšīgu, krāsainu, iespaidīgu un apetīti rosinošu ēdienu.
Tas nedrīkst būt bezgaršīgs, “ūdeņains” – un ne tikai ķirbju biezputrā vai neizteiksmīgā zupas biezenī. Kā pagatavot ķirbi ar garšu un noskaņu – mūsu kļūdas, triki un pavāru padomi.
Kļūda Nr. 1. Ķirbjus nedrīkst sasmalcināt: tiem jābūt rupji sagrieztiem.
Lai ķirbis nebūtu ūdeņains, bez garšas – lai tas nezaudētu sulu.
Tas neizvārīsies ātrāk pat tad, ja ķirbi sagriezīsim ļoti smalki. Tomēr, jo mazāki gabaliņi, jo vairāk sulas ķirbis izdala. Un uzsūksies vairāk ūdens.
Tāpēc, ja mums vajag visgaršīgāko ķirbi, smaržīgu – mums tas rupji jāsagriež. Neatkarīgi no tā, vai tās ir šķēles vai lieli kubi. Un ķirbis iegūs koncentrētāku garšu.
Kļūda Nr. 2. Ķirbjiem nav nepieciešams daudz ūdens, lai to pareizi pagatavotu.
Lai gan ir iespējams gatavot bez ūdens.
Ir iemesls, kāpēc cepts ķirbis ir tik labs: tam ir koncentrēts aromāts, garša un saldums. Un tas viss tāpēc, ka mitrums iztvaiko – un ķirbju sula nenonāk ūdenī.
Un jums nav nepieciešams vārīt ķirbi lielā ūdens daudzumā. Tas nav ūdens, kas mīkstina ķirbi, – tas ir tvaiks, kas veidojas vārot. Ķirbi pietiek ielikt tā, lai tas būtu pārliets ar ūdeni ⅔ vai ½ no tā augstuma. Un ļaujiet tam nevis vārīties, bet gan tvaicēties. Uz lēnas uguns lēnām, mierīgi sautē. Un pat tad, ja ūdeni neieliesim, apmēram ⅓ no tā pārklās ķirbi – tas joprojām vārīsies. Un tas būs garšīgi. Un tas attiecas uz daudziem produktiem.
Saskaņā ar fizikas likumiem minerālsāļi no vietas, kur to koncentrācija ir augstāka tiek nosūtīti uz vietu, kur to koncentrācija ir zemāka. Tas nozīmē, ka ūdens “izvilina” sulas no ķirbja – un jo vairāk ūdens, jo mazāk sulas, garšas, aromāta paliek ķirbī.
Ne velti sautēti dārzeņi garšo labāk nekā vienkārši vārīti. Lai gan – ķirbi var vienkārši apcept. Nelielā eļļas daudzumā sagriež mazās, lielās šķēlītēs.
Vai arī to var sautēt nelielā ūdens daudzumā pannā: ķirbis ir gatavs ātri – un ķirbis ir lielisks.
Kļūda Nr. 3. Par gatavošanas laiku. Un par sāli un cukuru
Ķirbis nav ilgi jāvāra un jāievieto aukstā ūdenī ar garšvielām. Ķirbi labāk gatavot līdzīgi kā gaļu vai kartupeļus. Ja vēlamies iegūt blīvu, sulīgu, garšīgu ķirbi – labāk to likt verdošā ūdenī. Bet ja nepieciešams dārzeņu buljons – pārlej ķirbi ar aukstu ūdeni.
Tāpat kā gaļai un kartupeļiem – aukstais ūdens dos vairāk sulas, kļūs ūdeņaināks. Un bieži vien mēs pārsniedzam gatavošanas laiku. Piemēram, rupji sagrieztu ķirbi pietiek gatavot 7-10 minūtes uz mērenas uguns zem vāka. Tas izvārīsies ātrāk nekā kartupeļi.
Protams, ir dažādas šķirnes un dažāda blīvuma ķirbji. Mēs domājam, ka, ja sagriežot tas ir ciets, stingrs, tas nozīmē, ka tā gatavošana aizņem daudz laika. Bet tā tas nav.
Par sāli un cukuru
Ķirbjiem nav nepieciešams daudz sāls – īpaši vārīšanas laikā. Sāls palīdzēs ķirbim zaudēt sulu, tāpēc labāk sāli bērt gatavajā ēdienā – pēc vajadzības. Lai gan – tā aromātam sāls nav vajadzīga – pat nesaldinātos ēdienos sāls vai nu nav vajadzīga, vai arī tās vajag pavisam nedaudz. Bet cukurs ir ķirbja draugs. Ja to vārām saldiem ēdieniem, vārīšanas laikā ūdenim varam pievienot nedaudz cukura. Saldā ūdenī ķirbis iegūs piesātinātāku garšu, būs mazāk ūdeņains – , piesātinātā šķīdumā tas izdala mazāk sulas.
Un garšvielas
Ķirbis sader ar kanēli, muskatriekstu, krustnagliņām, koriandru. Tas ir garšīgs ar kūpinātu papriku un parasto papriku, ar visiem piparu veidiem, tostarp garšvielām un baltajiem pipariem. Starp citu – pat ar asajiem pipariem un ķiplokiem. Ingvera ķirbis ir lielisks. Karijs,ķimenes, sezams.
Ķirbis labi sader arī ar speķi, kūpinātu gaļu – un ir lieliska piedeva pie gaļas. Tas lieliski sader ar visu veidu sieriem, krējumu, jogurtu, sviestu, citrusaugļiem, sēnēm, saldo papriku, seleriju, burkāniem, bumbieriem, pupiņām. Tas veido interesantu salikumu kopā ar baziliku un ķiplokiem, pētersīļiem. Vai vienkārši ar dillēm.
Bet “nenogurdiniet” ķirbi ar daudz garšvielām. Tas ir pašpietiekams produkts – ja to pareizi pagatavo. Tam ir sava neatkārtojama garša, taču tā pazūd aromātu un garšu pārpilnībā. Garšvielām ir jāakcentē tā garša, nevis jāaizstāj. Un ķirbim ir laba garša, tikai svarīgi to izcelt. Lai katram izdodas atrast savu ķirbja garšu un recepti.