Ja vēlaties, lai istabas augi plaukst, tiem ir jāatrodas barības vielām bagātā vidē, kur tie saņem pietiekami daudz ūdens, saules un gaisa. Tomēr laika gaitā augi izlieto gandrīz visas augsnē esošās barības vielas un organiskās vielas.
Pastāstīsim par to, kāpēc jums vajadzētu nomainīt augsni podos un kā to darīt pareizi.
Ciziņuk bieži jāmaina augsne
Kā norāda floristi, tas ir atkarīgs no auga. Tiem istabas augiem, kas ātri aug, piemēram, Āfrikas vijolītēm, ir izdevīgi katru gadu pārstādīt podiņus un nomainīt augsni pret svaigu.
Savukārt augus, kuriem augšanai ir nepieciešams laiks, – kaktusus, sansevjēras – var pārstādīt ik pēc pusotra līdz diviem gadiem.
Kad nomainīt augsni
Visveiksmīgākais periods istabas augu pārstādīšanai svaigā augsnē ir pavasaris. Šajā laikā ir daudz saules gaismas, tāpēc augiem ievērojami pastiprinās sakņu augšana, kā rezultātā tos nepieciešams pārstādīt lielākā podā.
Tomēr pārstādīšana ir nepieciešama arī citos gadījumos:
Augs izskatās nokaltis un “izlec” no podiņa, kad maigi pavelk stublāju;
Jūs aplaistāt augu, bet ūdens notek uz poda dibenu – tas nozīmē, ka tajā vairs nav organiskā materiāla, kas noturētu mitrumu;
Augi slikti aug un sāk izskatīties nedaudz dzeltenīgi;
Augsne kļūst pārāk cieta uz tausti;
No drenāžas atveres podiņa apakšā izaug daudz sakņu.
Kā nomainīt telpaugu augsni
Kad esat gatavs nomainīt augsni savam augam, ieteicams ievērot šos padomus:
Nedaudz saspiediet augu podiņu, ja tas ir plastmasas;
Uzlieciet roku uz augsnes – ap auga stublāju – un pagrieziet to otrādi, lai izņemtu podiņu, atstājot visu augsnes profilu rokās;
Viegli atdalāmos augsnes gabaliņus, kuros nav sakņu, uzmanīgi noņemiet.
Papildus varat notīrīt podiņu. Izvēlieties auga tipam piemērotu augsnes veidu, vajadzības gadījumā izmantojot drenāžu. Aizbērt augsni tā, lai neliela stublāja daļa būtu zem zemes.
Citādi nav ieteicams izmantot dārza augsni – šī pildviela ir pārāk blīva podos augošiem augiem. Dārza augsne var saturēt arī mālu vai smiltis, kas neļaus auga saknēm saņemt pietiekami daudz skābekļa.
Kad jāmaina auga podiņš
Ja auga izmērs nav mainījies, varat izmantot to pašu podiņu, bet augsne ir jāmaina. Ja vēlaties, lai augam būtu vairāk vietas augšanai, izmantojiet jaunu podiņu, kas ir ne vairāk kā par 4-8 cm lielāks par to, kurā augs atrodas pašlaik.
Nelielu augu nevajadzētu likt pārāk lielā podā – augam būs grūti iegūt pietiekami daudz gaisa.