Ķīnā ražotiem elektriskajiem transportlīdzekļiem drīzumā tiks piemēroti papildu tarifi, kad tie tiks ievesti Eiropas Savienības bezrobežu tirgū, raksta Euronews.
Subsīdijas, ko Ķīnas valdība piešķir akumulatoru elektriskajiem transportlīdzekļiem (BEV), ir tik kropļojošas, ka ir nepieciešami papildu tarifi, lai tās neitralizētu.
Šāds ir provizoriskais secinājums Eiropas Komisijas tirdzniecības izmeklēšanā. Diplomāti un lobiji ar nepacietību gaidīja, lai uzzinātu, cik tālu izpildvara ies, lai stātos pretī Pekinai – uzdevumam, kas, neraugoties uz tā neatliekamību, joprojām rada domstarpības dalībvalstu vidū.
Lai izlīdzinātu situāciju, Komisija ir ierosinājusi plašu tarifu klāstu: 17,4 % BYD, 20 % Geely un 38,1 % SAIC. Citiem Ķīnā bāzētiem BEV ražotājiem, kas sadarbojās izmeklēšanā, tostarp Tesla un BMW, tiks piemērots 21 % nodoklis. Tie, kas nesadarbojās, tiks iekļauti 38,1 % kategorijā.
Tarifi provizoriski stāsies spēkā 5. jūlijā. Priekšlikums par pastāvīgiem pasākumiem tiks iesniegts novembrī, un par to tiks balsots “izšķirošajā” balsojumā.
Komisijas secinājumi ir graujošs apsūdzības raksts, kas, šķiet, ir izstrādāts, lai pārliecinātu skeptiķus par steidzamu nepieciešamību veikt stingrus pasākumus.
Subsīdijas bija visur
Izmeklēšanas laikā, kas sākās pagājušā gada oktobra sākumā, Komisijas amatpersonas konstatēja, ka Ķīnas BEV sektorā subsīdijas ir praktiski visur.
Publiskā nauda tika konstatēta visā piegādes ķēdē, sākot no izejvielu ieguves līdz akumulatoru elementu ražošanai un automobiļu ražošanai. Valsts atbalstīja pat kuģniecības pakalpojumus, kas vajadzīgi, lai nogādātu preces ES ostās.
Dažas subsīdijas, piemēram, preferenciāli aizdevumi, nodokļu samazinājumi, tiešās dotācijas un lēta zeme, Briselei bija pazīstamas, jo tās jau iepriekš bija pamanītas citās jomās. Taču citas, kā teica amatpersonas, bija “specifiskas”, lai pielāgotos BEV ražošanas vajadzībām. Tie ietvēra litija un bateriju piegādi “zem tirgus cenas”, “zaļo obligāciju” emisiju, kuras uzņēmumiem bija obligāti jāiegādājas, un patērētāju pabalstu sadali, kas faktiski tika izmaksāti ražotājiem.
Izvēršanā tika iesaistītas visu līmeņu iestādes – valsts, reģionālās un vietējās – un tika atbalstītas BEV ražotnes, kuras vadīja Ķīnas un Rietumu uzņēmumi, piemēram, Tesla un BMW.
Tika iesaistīti vairāk nekā 100 uzņēmumi
Komisijas izmeklēšana aptvēra 21 Ķīnas ražotāju grupu, kuriem lūdza sniegt finanšu informāciju par saviem uzņēmumiem. Ņemot vērā milzīgo tirgus apjomu, izpildvara izvēlējās trīs uzņēmumus – BYD, Geely un SAIC – kā reprezentatīvus paraugus, lai saprastu subsīdiju apmēru.
Izvēlētajai trijotnei tika lūgts aizpildīt vairāku nodaļu detalizētu anketu, kurā tika uzdoti jautājumi par to vadības ķēdi, ražošanas jaudu, apgrozījumu, eksporta apjomiem, piegādes ķēdēm un, kas ir būtiski, subsīdiju izmantošanu un attiecībām ar Ķīnas valdību.
Pēc šī posma tika veiktas pārbaudes uz vietas, kas notika no šā gada janvāra līdz martam, apmeklējot aptuveni 100 ražotnes. Šajā periodā iegūtie pierādījumi palīdzēja uzlabot lietas pamatojumu un kalibrēt tarifus atbilstoši zīmolam.
Izmeklēšanas galvenais mērķis ir noteikt, vai Ķīnas subsīdiju izmantošana var radīt “kaitējumu” ES ražošanas nozarei. Citiem vārdiem sakot, Eiropas uzņēmumi riskē ciest neilgtspējīgus ekonomiskos zaudējumus, jo tie nevar konkurēt ar lēto importu.
Ja šī finansiālā spriedze saasināsies, ES automobiļu ražotājiem neizdosies veiksmīgi pāriet no fosilā kurināmā dzinējiem uz elektriskajām baterijām, kā to paredz ES tiesību akti. Autobūves nozare nodrošina 2,5 miljonus tiešo un 10,3 miljonus netiešo darbavietu, tāpēc bloka valstu nespēja konkurēt BEV sacensībā var radīt sāpīgas sekas.