Droši vien ne reizi vien esat aizdomājušies, kāpēc uz sieviešu un vīriešu krekliem pogas ir piešūtas dažādās pusēs? Šī tradīcija nav radusies nejauši, un tai ir loģisks izskaidrojums.
Viena no galvenajām teorijām vēsta, ka pogas uz vīriešu apģērba tika piešūtas labajā pusē gadījumam, ja vīrieši bija iekļuvuši zobena cīņā un vajadzēja ātri izvilkt ieroci, kas atradās zem apģērba.
“Vīrieši zobenu vienmēr nēsāja kreisajā pusē, lai to varētu izvilkt ar labo roku. Ja žakete aizpogāja no labās puses uz kreiso, zobena rokturis, visticamāk, iesprūstu apģērbā, tāpēc vīriešiem bija nepieciešams apģērbs, kas aizpogājās no kreisās puses uz labo. Kā vīrišķīga dzīvesveida pazīme šī tradīcija izplatījās arī citos vīriešu apģērbos,” paskaidroja pētnieks Pols Kērss.
Mūsdienu pasaulē šis pogas aizdares noteikums drīzāk ir veltījums tradīcijai, kas ir zaudējusi savu praktisko nozīmi.
Kāpēc pogas sieviešu apģērbam piešuj apģērba kreisajā pusē?
Bet par to, kāpēc uz sieviešu apģērba pogas tiek iešūtas pretējā pusē, nav vienotas teorijas.
Daži pētnieki uzskata, ka pogas sieviešu apģērbiem tika iešūtas kreisajā pusē, lai kalponēm būtu vieglāk apģērbt savas kundzes.
“Kad 11. gadsimtā izgudroja pogas, tās, tāpat kā lielākā daļa jauno tehnoloģiju, bija ļoti dārgas. Tā laika bagātās sievietes neapģērbās pašas – viņas ģērba kalpones. Tā kā lielākā daļa cilvēku bija labroči, tas atviegloja apģērba aizpogāšanu citai personai,” skaidro apģērbu dizainere Melānija M. Mūra.
Iespējams, tā kļuva par bagātības pazīmi: pogas “nepareizajā” pusē liecināja, ka esi pārāk bagāts, lai ģērbtos pats.
Cita teorija vēsta, ka sieviešu krekliem pogas atradās kreisajā pusē, jo turīgās sievietes mēdza jāt ar zirgiem, sēžot sāņus, un pogu novietošana pretējā pusē novērsa auksta gaisa iekļūšanu kreklos.
Lasi vēl: Jau aprīlī trīs zodiaka zīmes satiks savu laimi. Viņus gaida dievišķīga mīlestība
Kāpēc šī tradīcija saglabājusies līdz mūsdienām
Nav skaidrs, kāpēc šī tradīcija saglabājusies, kopš vīrieši pārstāja cīnīties ar zobeniem un turīgās sievietes pārtrauca jāt sānu seglos un sāka ģērbties pašas. Tomēr šo tradīciju daļēji var izskaidrot ar ražošanas procesiem.
“Divdesmitajā gadsimtā, pateicoties šūšanas tehnoloģiju attīstībai, ikdienas sieviešu apģērbā arvien biežāk sāka izmantot pogas. Atšķirība pogu izvietojumā vīriešu un sieviešu apģērbā būtībā ir 13. gadsimta relikts, kas nekad nav mainījies. Dizaineri rada jaunu izskatu, balstoties uz vecajiem modeļiem,” skaidro dizainere Natālija Hiksa.
Vēl viens izskaidrojums, kāpēc joprojām pastāv šāda tradīcija, ir tas, ka 1880. gados kļuva modē sieviešu apģērbi, kas bija līdzīgi vīriešu apģērbiem. Tomēr daudzās valstīs sievietēm bija aizliegts ģērbties kā vīriešiem. Un apģērba pogu aizdares atšķirība kalpoja kā sava veida apstiprinājums tam, ka tas joprojām ir sieviešu, nevis vīriešu apģērbs.