5 lietas, ko lielākā daļa cilvēku mazgā pārāk reti – skaidro tīrīšanas speciāliste

Daudzas lietas mājās šķiet tīras, taču pat visrūpīgākie cilvēki mēdz palaist garām šos piecus priekšmetus, kurus vajadzētu mazgāt daudz biežāk, nekā ierasts – skaidro tīrīšanas speciāliste.

Tīrīšanas speciāliste Elizabete uzsver: ir piecas sadzīves lietas, kuras lielākā daļa cilvēku aizmirst tīrīt pietiekami bieži – vai arī tīra tikai tad, kad tās jau kļuvušas netīras ar aci redzamā veidā. Tomēr baktērijas, mitrums, netīrumi un smaržas veidojas nemanot un var radīt problēmas arī tad, kad šķiet, ka “nekas nav noticis”.

Šeit ir saraksts ar priekšmetiem, kurus ieteicams mazgāt vismaz reizi nedēļā, lai mājās saglabātu patiesu tīrību un drošu vidi.

Palagi un spilvendrānas

Mēs pavadām gultā vidēji 6–8 stundas diennaktī. Pat pēc dušas ķermenis izdala sviedrus, eļļas un mitrumu, kas uzsūcas gultasveļā. Ja gultā tiek ēsts, guļ mājdzīvnieki vai netiek regulāri mainīti spilvendrānas – tās ātri uzkrāj drupačas, matiņus un vēl dažādus netīrumus.

Elizabete iesaka: mazgāt gultasveļu vismaz reizi nedēļā, īpaši spilvendrānas, kas saskaras ar seju un matiem.

Vannas un virtuves dvieļi

Dvieļi ir vieni no visbiežāk lietotajiem tekstilizstrādājumiem mājās. Tie nepārtraukti uzsūc mitrumu, bieži paliek mitri un slikti izžūst, jo karājas slēgtās telpās vai uz āķiem.

“Ja dvieļus mazgā tikai reizi divās vai trīs nedēļās, tajos uzkrājas baktērijas un smaržas, kas vairs neiznāk tik viegli,” skaidro Elizabete. Dvieļi ar laiku kļūst raupji, zaudē mīkstumu un var būt mazāk patīkami lietošanā.

Ieteikums: mazgāt tos atsevišķi no drēbēm, lietojot karstu ūdeni un regulāri mainīt.

Paklājiņš pie ieejas durvīm

Ieejas paklājiņš šķiet nenozīmīgs, bet patiesībā tas ir pirmais saskares punkts starp āra netīrumiem un jūsu māju. Ar katru soli uz tā nokļūst putekļi, smiltis, dubļi, baktērijas un pat dzīvnieku izkārnījumu pēdas.

“Ja paklājiņš netiek regulāri mazgāts, netīrumi no tā izplatās tālāk mājā – uz grīdas, paklājiem un pat mēbelēm,” skaidro Elizabete.

Risinājums: ja materiāls atļauj, mazgāt veļasmašīnā reizi nedēļā. Pretējā gadījumā – iztīrīt ar putekļsūcēju un noskalot ar ūdeni.

Apakšveļa un ikdienas drēbes

Veļas grozā bieži uzkrājas apakšveļa un drēbes vairākām dienām. Tomēr šīs lietas saskaras tieši ar ādu, un siltā un mitrā vidē veļas grozā baktērijas turpina izplatīties.

Cilvēki bieži atlikt mazgāšanu līdz brīdim, kad saplūst divas groza kaudzes vienā. “Šādas drēbes ir vērts mazgāt regulāri, lai nodrošinātu tīrību un komfortu – īpaši apakšveļu, sporta apģērbu un zeķes,” uzsver Elizabete.

Risinājums: veidot rutīnu – mazgāt vismaz reizi nedēļā, lietojot pareizu temperatūru un šķirojot pēc auduma tipa.

Virsmas, kuras bieži aiztiekam

Šīs nav mazgājamas klasiskā veidā, bet to regulāra tīrīšana ir būtiska tīrības sastāvdaļa:

  • durvju rokturi

  • tālvadības pultis

  • gaismas slēdži

  • skapju rokturi

  • mobilie tālruņi

“Tās ir vietas, kurām pieskaras visi ģimenes locekļi – bieži un nemanot. Un tās reti tiek notīrītas,” saka Elizabete.

Ko darīt? Reizi nedēļā ieteicams pārslaucīt ar salveti vai mitru drānu, lai saglabātu kopējo tīrību ikdienas lietošanā.

Tīras mājas nav tikai vizuāls iespaids. Pat nelielas, ikdienā bieži aizmirstas lietas var ātri uzkrāt netīrumus un kļūt mazāk tīrākas. Regulāra šo piecu priekšmetu kopšana reizi nedēļā palīdz uzturēt mājokli tīru, kārtīgu un patīkamāku ikdienas lietošanai.

Saglabā šo sarakstu vai padalies ar draugiem – tīrība sākas ar uzmanību pret mazajām lietām.