Gandrīz katrai mājsaimniecei ir savi mazi knifiņi, lai marinēti gurķi būtu kraukšķīgi, tomāti ilgstoši uzglabātos, bet paprika – smaržīga un mēreni salda.
Atvērt gurķu burciņu vai mājās gatavotus salātus ziemā ir ne tikai patīkami, bet arī veselīgi. Starp citu, par priekšrocībām.
Lielākajai daļai dārzeņu konservācijas tiek izmantots galda etiķis, kas ir labs konservants, bet diemžēl ne visi no tā var gūt labumu.
Šodien es pastāstīšu, kā to aizstāt, marinējot dārzeņus, un dalīšos ar populārāko marināžu receptēm no vecmāmiņas recepšu piezīmju blociņa.
Kā pagatavot marinādi
Parasti etiķi aizstāj ar citronskābi vai pat aspirīna tabletēm. Bet jūs varat iet tālāk, izmantojot dabiskus produktus, kuriem ir pietiekams skābums produktos bez etiķa.
Etiķskābi var aizstāt tomāti, sarkano jāņogu sula, citronu sula, āboli un citi skābi produkti. Varat izmantot jāņogu , vīnogu, mārrutku un ķiršu lapas.
Pateicoties fitoncīdu un tanīnu saturam, šo augu lapas pasargā dārzeņus no bojāšanās un saglabā mums to vitamīnu vērtību.
Ja esat nolēmis gatavoties ziemai bez etiķa, neaizmirstiet par nevainojamu burku un vāku sagatavošanu: tie ir jāsterilizē un vēl rūpīgāk nekā parasti, lai 100% novērstu vāku uzpūšanos iespēju.
Klasiskā marināde kabačiem
Sastāvdaļas dotas uz litru burciņu kabačiem.
Sastāvdaļas
1 tējk. cukura
1 ēd.k. 9% etiķis
1 ēd.k. rupjā sāls
1/2 aso piparu
ķiploka daiviņa
jāņogu lapa
diļļu zieds
2-3 smaržīgo piparu graudu
Sagatavošana
1.Ievietojiet ķiplokus, piparus, jāņogas un dilles sterilizētās litru burkās.
2.Kabačus sagriež apļos un cieši piepilda ar tiem burkas.
3.Uzkarsē ūdeni līdz vārīšanās temperatūrai, izšķīdina tajā sāli, cukuru un etiķi.
4.Marinādi vēlreiz uzvāra un ielej burkās.
5.Burkas aizver ar vākiem un ietin segā.
6.Labu apetīti!
Šķir nākošo lapu, lai iepazītos ar pārējām marināžu receptēm….