Daudzi, izņemot no čaumalas īpaši garšīgus kodolus, uzdeva sev jautājumu: “Vai man vajadzētu audzēt koku ar tādiem pašiem augļiem savā zemes gabalā?”
Valriekstu ir iespējams diedzēt un izmantot kā stādāmo materiālu pilnvērtīga koka audzēšanai. Šodien mēs pastāstīsim, kā to izdarīt pareizi.
Kā diedzēt valriekstus
Riekstus var stādīt gan rudenī, gan pavasarī. Sēšanai savākšanas gada rudenī sēklas nav jāsagatavo, taču šī metode ir piemērojama tikai dienvidu apgabalos.
Vietām ar skarbāku klimatu, salnām un maz sniegainām ziemām vēlama pavasara sēja, kurai nepieciešamas īpašas darbības, kas tiks apspriestas tālāk.
Dīgšanas process
Sēklu materiāla izvēle
Stādīšanai labāk izvēlēties lielus augļus ar plānām čaumalām. Sēšanai piemēroti ir tikai svaigi novākti, nebojāti rieksti bez redzamiem čaumalas defektiem.
Sēklām jābūt pareizas formas, gaišas krāsas, ar vairāk vai mazāk gludu virsmu. Kodols ir liels, garšīgs, nedaudz salds, bez asas savelkošas garšas vai rūgtuma, un to viegli iegūt.
Veikalā nevajadzētu pirkt riekstus sēšanai, jo nav zināms, kad tie tika savākti. Veci rieksti neder, tie vidū ir sausi un neizdīgs pilnvērtīgs asns.
Daudzi cilvēki ir noraizējušies par to, vai izaudzētais stāds mantos mātes auga īpašības. Saskaņā ar statistiku, tas notiek 60% gadījumu. Dažreiz iestādīts riekstu koks izaug par koku, kas ražo vēl labākas kvalitātes augļus nekā tas, kas tika izmantots stādīšanai.
Jebkurā gadījumā riekstu var viegli mainīt, potējot. Pieaudzis stāds ir jāpotē ar zināmu labu un lielu šķirni. Labāk ir ņemt spraudeņus no jauniem, bet jau auglīgiem kokiem.
Stratifikācijas
Eksperimenti liecina, ka labākā valriekstu sēklu sagatavošanas metode pirms sējas ir augļu stratifikācija (ilgstoša uzglabāšana noteiktā temperatūrā) 90–95 dienas, no 15. janvāra līdz 15.–20. aprīlim. Lai to izdarītu, rieksti jāievieto traukā ar tīru, mitru smilšu un jāuzglabā 5–7 grādu temperatūrā (piemēram, pagrabā, garāžā, pagrabstāvā).
Rieksti ar ļoti plānām čaumalām (tik plānām, ka tās var viegli saspiest starp pirkstiem) var neizdzīvot šo stratifikācijas periodu un sapūs. Plānsienu augļiem stratifikācija ir nepieciešama mitrās smiltīs istabas temperatūrā (15–18 grādi) 1–1,5 mēnešus pirms sēšanas.
Dīgšana mājās
Papildus stratifikācijai ir arī valriekstu sēklu iepriekšējas mērcēšanas metode, kas ir ērti lietojama pilsētas dzīvoklī.
Lai riekstus mērcētu, ievietojiet tos traukā ar siltu ūdeni (45–50 grādi). Pēc divām dienām nolejiet ūdeni, atstājot nedaudz apakšā, un novietojiet trauku siltā vietā uz 2–3 nedēļām. Pēc šī laika rieksti parasti dīgst.
Valriekstu stādus ir ērti audzēt mājās plastmasas puslitra krūzītēs. Glāžu apakšā ir caurumi, lai notek liekais mitrums. Tvertnes piepilda ar dārza augsni, un sadīgušos riekstus novieto 5 centimetru dziļumā uz malas, ar saknēm uz leju un dzinumiem uz augšu.
Riekstu dīgšana glāzēs turpinās 2-3 nedēļas, un pēc mēneša asni sasniedz 10 centimetru augstumu un ir jāpārstāda lielākā traukā. Maija beigās, kad salnas vairs nedraud, augus var stādīt atklātā zemē.
Lasi vēl: Puķu audzētāji padalījās ar labām metodēm kā mēslot istabas augus
Interesanti, ka rudenī zemē iestādītie rieksti sāks dīgt tikai maija beigās un līdz rudenim sasniegs tikai 10–20 centimetru augstumu.
Stādīšana zemē
Valriekstu stādus stāda augsnē tādā dziļumā, lai sakņu kakliņi paceltos par 3–4 centimetriem virs augsnes līmeņa. Saknes ir labi jāizklāj, lai tās atgrieztos sākotnējā stāvoklī (pirms rakšanas). Pēc stādu iestādīšanas bedrītes piepilda ar augsni, mulčē un dzirdina.
Stādot valriekstus nav nepieciešams mēslot, jo tas ir absolūti nepretenciozs koks. Ir svarīgi atcerēties, ka laika gaitā koks ievērojami pieaugs. Attālumam līdz tuvākajai rūpnīcai jābūt apmēram 5 metriem. Mēs neiesakām stādīt valriekstu kokus ēku tuvumā, jo auga spēcīgā sakņu sistēma var sabojāt pamatus.
Kā salauzt valriekstus pārdošanai, nebojājot kodolu? Ja to ir daudz, šiem nolūkiem labāk izmantot īpašas ierīces. Lai samazinātu mazvērtīgu produktu (ceturtdaļu, astotdaļu, “dzintara”) daudzumu, labākā mājās pieejamā metode ir uzlauzt uzgriezni uz parastas stikla pudeles.