Mazsālītie gurķīši – kraukšķīgi, smaržīgi un gatavi vien 5 stundās


Foto – ekrānuzņēmums
Bet mani iemācīja gatavot brīnišķīgus mazsālītos gurķīšus – bez sālījuma

Smaragdzaļi, spilgti, kraukšķ neticami apetītlīgi. Un tāds aromāts – ka gribas kraukšķināt bezgalīgi. Jau iepriekš biju gatavojusi līdzīgus gurķīšus, līdzīgā “slinkajā” metodē. Tie arī bija ļoti labi – bet šie ir vēl labāki. Un nav jāgatavo sālījums, nav jāgaida vairākas dienas. Vienkārši – sālīt, un viss! 🙂

Šī metode ir lieliski piemērota, atpūšoties vasarnīcā: no rīta ieliec gurķus – un pusdienām vai vakariņām gatavi. Pirms brauciena uz pikniku – vai arī pirms viesu ierašanās. Dalos ar vienkāršu metodi – tā tiešām ir vērts sālīt mazsālītos gurķus. Precīzas sastāvdaļas atradīsi raksta beigās.

Mazsālītie gurķīši – ātrā metode, recepte + sastāvdaļas un dažas nianses


Foto – ekrānuzņēmums

1) Ņemt jaunus, nelielus gurķus – vēlams ar melniem ērkšķīšiem un pumpiņām. Nogriezt galus. Nianse Nr. 1. Ja gurķīši nav īpaši jauni un tiem ir biezāka miza – iemērc tos aukstā ūdenī. Mērcēšanas laiks – no 20–30 minūtēm līdz stundai.

Pateicoties mērcēšanai, gurķi sālīsies ātrāk, un biezā miziņa ātrāk kļūs mīkstāka. Ja negribas mērcēt vai tam nav laika – var apliet gurķus ar verdošu ūdeni.

Nevajag ielikt tos verdošā ūdenī, ne tur turēt ilgi – vienkārši ielikt bļodā, uzliet verdošu ūdeni – un uzreiz nolejam. Arī tas mīkstina miziņu un ļauj tiem ātrāk sālīties. Un – ļauj neuztraukties: vai tik ar šiem gurķīšiem kas nenotiks, jo taču tik ātri sālās!

2) Ņemt parastu polietilēna maisiņu vai zip-paku ar aizdari. Ielikt tajā diļļu ziedus un kātus – sausā veidā. Var pievienot dažus mārrutka saknes gabaliņus, ķiršu, upeņu lapas, piparmētru vai ķimenes. Kaimiņiene pat pievieno lauru lapu.


Foto – ekrānuzņēmums

Nianse Nr. 2. Var izmantot arī svaigas dilles – tās biežāk izmanto mazsālīto gurķīšu gatavošanā. Bet – sausā metodē sālītie gurķi ar svaigām dillēm ilgi neglabājas. Garša sabojājas – un arī paši gurķīši.

Ja neplānojam tos apēst tajā pašā vai nākamajā dienā, bet vēlamies uzglabāt 3–5–7 dienas, labāk izmantot sausās dilles, ar ziediem. Turklāt to aromāts ir koncentrētāks un bagātīgāks. Pievienot gurķus un ķiploka daiviņas. Pievieno sāli un cukuru (sastāvdaļas skatīt zemāk). Agrāk pievienoju arī sinepes – bet arī bez tām gurķi sanāk labi.

Nianse Nr. 3.  Ja plāno uzglabāt ilgāk par 3 dienām, cukuru labāk nepievienot. Gurķi ātrāk kļūs mīksti un var sabojāties. Taču garšas ziņā – man patīk vienas dienas gurķīši ar cukuru.

Lasi vēl: Zaļais borščs – lieliska klasikas versija


Foto – ekrānuzņēmums

3) Aizsiet (vai aizdarīt) maisiņu, kārtīgi sakratīt, nedaudz samīcīt. Un – likt ledusskapī. Un viss! 🙂 Lai gurķi tur pastāv vismaz stundu – jau tad tie būs lieliski pie ceptiem kartupeļiem vai biezeņa. Bet pēc 4–5 stundām tie jau būs vienkārši izcili, īsti mazsālītie gurķīši.

Ja sālīti bez cukura, ledusskapī var glabāties līdz 5–7 dienām. Protams, tie kļūs mīkstāki, un ilgstoši glabāt nav labākā doma. Bet viņi jau arī nepaliek pāri – momentā tiek apēsti.

Sastāvdaļas:
Gurķi – 1 kg
Sāls – 1 līdz 1,5 ēdamkarotes (ja patīk sāļāki – tad 1,5 ēdamkarotes)
Cukurs – 1 tējkarote
Ķiploks – 3–4 daiviņas (pēc garšas)
Diļļu ziedi vai svaigas dilles, estragons un citi garšaugi pēc savas izvēles