Forele ir viena no populārākajām zivju sugām mūsu galdam. Tai ir demokrātiska cena, salīdzinot ar citām lašveidīgo dzimtas sugām. Tā ir plaši izplatīta veikalu plauktos atdzesēta un saldēta, kā arī neticami garšīga
Tomēr lielākā daļa to gatavo kā svētku kārumu. Tāpēc ne vienmēr pietiek pieredzes, lai pareizi izvēlētos un apstrādātu šo delikatesi. Mēs jums pastāstīsim, kā to darīt, lai jums nebūtu žēl iztērētā laika un naudas. Pareizi izvēlieties forelei.
Attīrītas un izķidātas foreles var uzglabāt ledusskapī +3 grādu temperatūrā ne ilgāk kā 2 dienas. Un vislabāk to apēst 24 stundu laikā. Tāpēc pie foreles izvēles veikalā jāiet kā uz pirmo randiņu: ilgi un uzmanīgi skatieties zivij acīs:) Tām jābūt skaidrām un caurspīdīgām. Duļķains skatiens slēpj nepatīkamus noslēpumus.
Novērtējiet zvīņas. Mitras, nepielipušas pie ādas – ir tas, kas jums vajadzīgs. Aplūko žaunas. Ja tās ir sārtas vai sarkanas tad viss ir kārtībā. Pārbaudiet aromātu, kas nāk no zivs. Tai vajadzētu patīkami smaržot pēc jūras. Pieskarieties – pirkstam nevajadzētu dziļi iespiesties, un caurums no tā ātri pazudīs.
Ja iespējams, pievērsiet uzmanību krāsai iekšpusē. Spilgti rozā krāsa var liecināt, ka forele, iespējams, ir audzēta ar antibiotikām. Ja pērkat saldētas zivis, ledus slānim uz zivs jābūt nelielam un dzidram. Duļķaina, brūngana ledus krāsa ir zīme, ka zivs ir bijusi atkususi un atkal sasalusi.
Kā tīrīt foreli
Neatkarīgi no tā, kā plānojat gatavot zivi: ar ādu vai bez tās, vispirms atbrīvojieties no zvīņām. Tīrīšanu sāciet no astes. Pret galvas virzienu. To var izdarīt ar nazi vai īpašu ierīci – zivju mizotāju. Lai virtuve būtu tīra, ievietojiet foreli bļodā ar ūdeni vai izlietnē ar ūdeni. Šķidrums neļaus zvīņām lidināties pa visu telpu.
Ja zivs ir ļoti slidena, berzējiet to ar rupju sāli. Tas palīdzēs noņemt gļotas. Noteikti noņemiet žaunas. Tās filtrē ūdeni un aiztur daudz smilšu un netīrumu. Ja no tām neatbrīvosieties, gatavais ēdiens būs rūgts un nepatīkami smaržojošs. Apgrieziet žaunas sānos un noņemiet.
Centieties netrāpīt žultspūslim, citādi izplūdīs žults, un to būs grūti izmazgāt. Zivs kļūs rūgta. Visas iekšas, izņemot ikrus, pienu un aknas, izmet atkritumos. Izskalojiet, noņemiet plēvi no vēdera iekšpuses. Lai ēdiens nekļūtu rūgts. Šajā foreles sagatavošanas posmā var apstāties, ja gatavojaties cept to veselu.
Zivis var marinēt veselas vai gabaliņos. Lai to izdarītu, noņemiet ādu. Un sagrieziet foreli pēc vajadzības. Iesācējam nav viegli iegūt fileju no zivīm. Tas prasīs zināmu prasmi. Foreles, kas paredzētas cepšanai, labāk sagriezt steikos, neatdalot ādu un kaulus. Šādā veidā ēdiens būs sulīgāks un nezaudēs formu.
Iztīrītas un labi nomazgātas foreles liek uz galda. Ar šķērsām sagriež 3-4 cm platos gabaliņos. Nesasmalcina. Pretējā gadījumā gabaliņi zaudēs sulīgumu. Tālāk gatavo izvēlētajā veidā. Pēc radušos atkritumus (mugurkaulu, galvu, taukus un aknas no vēdera) var izmantot, lai pēc tam izvārītu zupu, tāpēc tās liekam saldēšanas maisiņā un sasaldējam.
Viss liemenis būs lētāks, nekā tad ja pirksiet sagrieztās daļas atsevišķi. Neizmetiet ikrus, pienu, taukus un aknas. No tiem pagatavos garšīgus ēdienus. No vārītas galvas un muguras mīkstuma pagatavo brīnišķīgu pastēti. Jums nav nepieciešams buljons? Pagatavojiet sātīgu zupu. Tad vārīšanas beigās atlasīto mīkstumu liek atpakaļ buljonam.
Ja pievienosiet taukus no vēdera, zupa būs vēl garšīgāka. Ikrus, pienu un aknas var sālīt. Izmantojiet tos sviestmaizēm, salātiem vai zivju pastētēm. Tā no vienas zivs var pagatavot vairākus ēdienus ģimenes vakariņām.
Foreļu sālīšana
Ir daudz foreļu sālīšanas recepšu. Taču ir tikai divi veidi. Pirmajā izmanto sāli un sausās garšvielas. Otrajā pagatavo sālījumu. Mazsālītas foreles sālīšana ar sauso sālījumu.
Jums būs nepieciešams:
1 kg foreles filejas ar ādu
370 g sāls
130 g cukura
nedaudz svaigi maltu piparu
Samaisiet cukuru ar sāli. Sadala 3 daļās. Vienu daļu maisījuma ielej sālīšanai paredzētajā traukā. Novieto tajā fileju ar ādu uz leju. Virsū pārkaisa piparus un vienu trešdaļu sāls un cukura. Pārklāj ar otru fileju ar ādu uz augšu. Apber ar atlikušo maisījumu. Trauku nosedz ar vāku. Atstāj istabas temperatūrā uz 2 stundām. Pēc tam ievieto ledusskapī. Uzglabāt var 3-4 dienas.
Otra metode.
Jums būs nepieciešams:
1 kg foreles filejas bez ādas
1 litrs ūdens
4 ēdamkarotes sāls
2 ēdamkarotes citrona sulas
2 gab. krustnagliņas
1 lauru lapa
oregano
pipari
Lasi vēl: Izrādās, ka es visu šo laiku esmu lādējis telefonu nepareizi; Ko ražotājs īpaši nestāsta
Sagatavojiet sālījumu no ūdens, sāls, garšvielām. Pilnībā atdzesē. Pievieno citrona sulu. Filejas sagriež nelielos gabaliņos, ievieto emaljētā traukā. Ielej sālījumā uz 1 dienu. Pasniedz ar zaļumiem un citronu. Ēdieni no forelēm ir garšīgi un noderīgi. Zivis ir labas ceptas, vārītas, sālītas.
Tās var likt uzkodās, no steikiem pagatavot atsevišķas maltītes. Tāpat no filejas. Pastētes, zupas, suši, lašmaizītes, sautējumus utt. Tā ātri gatavojas, un rezultāts – vienreizējs! Katrā gadījumā no vienas zivs var pagatavot vairākas pilnvērtīgas pusdienas.