Baklava
Ja saimniecei pa rokai bija sasaldēta kārtainā mīkla, viņa viegli varēja pagatavot paštaisītu baklavu. Lai to izdarītu, sajauca medu un riekstus, bet mīklu sagrieza kvadrātos. Katru veidnes kārtu iezieda ar kausētu sviestu un apkaisīja ar pildījumu. Pēc tam baklava tika sagriezta rombiņis un cepa.
Uz pannas cepta pica, kas atgādina mūsdienu variantu. Pēc šīs receptes gatavota pica bija īpašs gardums.
Cepampannā pagatavota tā sanāca kraukšķīga un sulīga. Mīklu picai gatavoja no miltiem, krējuma vai majonēzes, olām, sāls un pipariem , cepa zem vāka, bet pēc tam virsū lika tomātus, desu, sieru, dažreiz tomātu pastu, marinētus gurķus, piparus un zivju gabaliņus.
Un kā mēs viesus uzņemam tagad?
Mūsdienās viesu uzņemšanas tradīcijas ir kardināli mainījušās. Iepriekš cilvēki svētkos bieži sanāca kopā un komunicēja, bet tagad klātienes saziņu lielā mērā aizstājušas modernās tehnoloģijas. Sociālie tīkli un tūlītējā ziņojumapmaiņa ir padarījuši viesošanos retāku, bet negaidīti apciemojumi ir īsts retums.
Tagad ielūgumi uz svinībām tiek nosūtīti iepriekš, bet svētku ēdienkarte ir mainījusies. Uz mūsdienu svētku galda tradicionālo uzkodu vietā bieži var redzēt vieglus dārzeņu salātus, augļu šķīvjus un brušetas.
Lasi arī: Kuriem zodiaka zīmes pārstāvjiem 2024. gadā visulaiku radīsies naudas problēmas?
Mainījušās ne tikai kulināriskās vēlmes, bet arī attieksme pret veselību. Daudzi cilvēki tagad izvairās no maltītēm ar augstu tauku saturu, sāļiem ēdieniem un majonēzes, dodot priekšroku veselīgākām ēdienu variācijām.
Ja esi dzīvojis padomju laikā, pastāsti, kādas ir tavas atmiņas par ciemos iešanu tolaik un ēdieniem, kas tika pasniegti galdā! Būsim ļoti pateicīgi par taviem komentāriem. Un neaizmirsti padalīties ar šo rakstu sociālajos tīklos!