Kraukšķīgi un aromātiski – kā iemarinēt ķiplokus, lai visi prasītu vēl

Mans radinieks, kurš daudzus gadus strādā par pavāru kādā iecienītā restorānā iesaka pārbaudītu marinādes recepti. Šādā veidā ķiploki sanāk sulīgi un kraukšķīgi

Kraukšķīgs, ass, aromātisks — marinētais ķiploks noteikti kļūs par jūsu galda zvaigzni. Koncepta šefpavārs Andris sarunā ar mani dalījās ar saviem firmas padomiem un neparastām receptēm, kuras jūs noteikti vēlēsieties atkārtot savā virtuvē.

Kādu ķiploku marinēt — jaunu vai vecu

Pēc šefpavāra Andra teiktā, marinēšanai der jebkurš ķiploks — viss atkarīgs no jūsu gaumes un pacietības virtuvē. “Marinētam ķiplokam es piedāvāju trīs gatavošanas veidus: no svaiga ķiploka, pusgada veca un, piemēram, gada veca. Atšķiras tie tikai pēc garšas intensitātes un mizas tīrīšanas viegluma,” stāsta Andris. Un piebilst: jaunu ķiploku būs jānotīra ar nazi.

Toties vecam ķiplokam ir kāds triks: “To var iemest bļodā, sakratīt, un miziņa ļoti ātri un viegli atdalīsies.”
Pats šefpavārs bieži nogriež apakšējo daļu ar nazi – tā daiviņas atveras un ir ērti mizojamas.

Klasiskā marināde — ātri un garšīgi

Andris iesaka pārbaudītu klasiskās marinādes recepti. Tā ķiploks iznāk sulīgs un kraukšķīgs. “Ir klasiskā marināde — melnie pipari, smaržīgie pipari, lauru lapa. Uz vienu litru ūdens – 10 grami melno piparu, 3 grami smaržīgo, 2 grami lauru lapu. Es lieku 10 gramus sāls, 5 gramus cukura — visu to uzvāru un tad leju virsū,” skaidro eksperts.

Recepte soli pa solim

Lai pagatavotu klasisku marinētu ķiploku, izmantojiet šo recepti:

Sastāvdaļas (0,5 litra burciņai):

ķiploks — 2–3 lielas galviņas
ūdens — 200 ml
9% etiķis — 100 ml
cukurs — 1 ēdamkarote
sāls — 1 tējkarote
lauru lapa — 2 gab.
pipari graudos — 5–6 gab.

Pagatavošana:

Notīriet ķiploka daiviņas no mizas. Ja vēlaties maigāku garšu — izņemiet serdeņus. Daiviņas var apliet ar verdošu ūdeni, lai noņemtu lieko rūgtumu. Marinādei ūdeni ar sāli, cukuru un garšvielām uzvāriet un pavāriet pāris minūtes.

Pievienojiet etiķi un uzreiz noņemiet no uguns. Ķiploku salieciet sterilizētā burkā, pārlejiet ar karstu marinādi, aizvākojiet un aptiniet. Var nogaršot jau pēc 3–4 dienām, bet ideālais garšas līdzsvars būs pēc pāris nedēļām. Uzglabāt šādu uzkodu var gan sterilizētās burkās, gan vakuuma maisiņos.

Neparasts variants — ar ērkšķogām un zemeņu etiķi

Tiem, kuri nebaidās eksperimentēt, šefam ir drosmīga recepte — marinēts ķiploks ar ērkšķogām. “Tagad ir ērkšķogu sezona — tas ir ļoti interesants stāsts. Vajag ņemt 30% ķiploka un 70% ērkšķogu. Ķiploka fermenti neļauj ērkšķogām palikt mīkstām — tās sanāk stingras un kraukšķīgas. Marināde tā pati, tikai pievienoju vēl mazliet etiķa — man ir zemeņu etiķis, pats taisīju pirms gada, stāv joprojām — skaista krāsa, lieliska garša,” — dalās Andris.

Ja zemeņu etiķa nav, to var aizstāt ar parasto 9% etiķi vai balto vīna etiķi — garša būs ne mazāk interesanta.

Ķiploku ziedi — alternatīva lakšiem

Papildus daiviņām var sagatavot arī ķiploku ziedus. Pēc garšas un izskata šāda uzkoda atgādina marinētus lakšus — lieliska izvēle pikantu ēdienu cienītājiem.

“No ķiploku ziediem var pagatavot uzkodu, kas pēc izskata un garšas atgādina marinētus lakšus. Ļoti garšīga, mēreni asa uzkoda, kas lieliski papildina vārītus kartupeļus vai rīsus,” saka Andris.

Lasi vēl: Mazo suņu lielā problēma jeb kāpēc tieši mazie sunīši ir paši “skaļākie”

Recepte no ķiploku ziediem

Sastāvdaļas:

ķiploku ziedi — 400 g
ūdens — 500 ml
sāls — 0,5 ēdamkarotes
cukurs — 0,5 ēdamkarotes
9% etiķis — 2 ēdamkarotes
augu eļļa — 1 ēdamkarote
lauru lapas — 4 gab.

Lasi vēl: Kabači ar skābo krējumu un ķiplokiem – maigs un aromātisks ēdiens bez liekas laika tērēšanas

Pagatavošana:

Ziedus noskalojiet, nogrieziet sēklotās galotnes. Sagrieziet pēc burku augstuma un cieši izkārtojiet burkās, pievienojiet lauru lapas. Marinādei sajauciet ūdeni, sāli, cukuru, eļļu un etiķi, uzvāriet un pavāriet pāris minūtes.

Pārlejiet ziediem karstu marinādi un sterilizējiet burkas 10 minūtes. Tad cieši aizvākojiet, aptiniet un ļaujiet atdzist.

Šefpavāra padomi: “Ķiploks ir ļoti noderīgs,” saka Andris. Ja vēlaties asāku garšu — pievienojiet čili vai mārrutkus. Aromātam labi derēs sinepes vai dilles. Lai ķiploks iegūtu skaistu rozā nokrāsu — izmantojiet nedaudz bietes. Marinēto ķiploku un lakstus vislabāk uzglabāt ledusskapī vai pagrabā.