Kramatorskas traģēdija 1980-1989. gadā
1970. gadu beigās zem Doņeckā esošajām karjerām tika pazaudēta kapsula ar radioaktīvo cēziju. Protams, ka to izmisīgi meklēja, taču atrast tā arī beigās neizdevās. Taču 1980. gadā Kramatorskā tika atklāta nesen uzbūvēta paneļu māja, kurā, kā vēlāk atklājās, arī atradīsies nozaudētā cēzija kapsula.
No sākuma ar leikēmiju nomira vienā no dzīvokļiem esošā meitenīte, pēcāk viņas brālis, bet vēlāk arī māte. Tad dzīvoklī sāka dzīvot jauna ģimene un no leikēmijas mira viņu mazākais bērniņš. Kas zina, cik daudz cilvēku vēl būtu miruši, ja vien mirušā bērna tēvs neceltu trauksmi un nesāktu meklēt iemeslus, kādēļ nomira viņu bērns. No mājas sienas nāca radiācija, kuru pēcāk arī atklāja. Starp citu, māja pašlaik atkal ir apdzīvota.
Čažmas līča avārija 1985. gadā
10. augustā ar mizlīgiem drošības neievērošanas pārkāpumiem notika reaktora aktīvās zonas pārkraušana. Pārkraušanas laikā no jūras puses uz ostu devās torpēdu pārtvērējkuteris, neievērojot ātruma ierobežojumus par spīti izliktajām brīdinājuma zīmēm. Pacēlās viļņi un peldošā remontdarbnīca, kas atradās blakus kuģim, kopā ar visu celtni sāka šūpoties. Stropes kā katapulta izrāva vāku no reaktora korpusa ar visiem regulējošiem stieņiem. Sākās nekontrolēta ķēdes reakcija un reaktors nepilnas sekundes laikā radīja savu maksimālo jaudu (74 megavati). Izdalījās ārkārtīgi liels siltuma daudzums.
Reaktorā esošie 5 kubikmetri ūdens momentā pārvērtās tvaikā. Reaktora vāks uzlidoja gaisā vairāku simtu metru augstumā. Celtni norāva no baržas un izmeta krastā. Alumīnija būve un tajā esošie 10 cilvēki tika sarauti gabalos un momentā iztvaikoja. Visa reaktora aktīvā zona tika izmesta augstu gaisā un pārklāja ievērojamu teritoriju tai apkārt. Viss momentā kļuva radioaktīvs. Vāks krītot atpakaļ, pāršķēla zemūdenes korpusu zem ūdens līnijas un laiva sāka lēnām piepildīties ar ūdeni. Reaktoru nodalījumā sākās spēcīgs ugunsgrēks. Pirmās minūtes neviens nesaprata kas notiek un jau drīz no blakus zemūdenes, darbnīcām un rūpnīcas skrēja cilvēki kā nu kurš apģērbies, lai palīdzētu novērst un likvidēt negadījuma sekas, kā arī palīdzēt negadījumā cietušajiem, kas vispār vēl bija palikuši dzīvi. Oficiālie dati liecina, ka šīs negadījuma rezultātā bojā gāja 290 cilvēku.
Kopš cilvēks ir atklājis atoma grandiozo spēku, pasaule ir piedzīvojusi ne vienu vien katastrofu. Liela daļa šo katastrofu notika visparastākā cilvēcīgā faktora dēļ, neievērojot drošības nosacījumus un pakļaujot briesmām miljoniem cilvēku dzīvības.
Lai gan atomenerģija ir ļoti noderīga, vai tās izmantošanas cena nav pārāk augsta?
[…] Lasi arī: Sešas ar radiāciju saistītas katastrofas PSRS laikā, par kurām valdība tolaik klusēja […]