Rozes pēc ziedēšanas ir jāapgriež. Procedūra stimulē jauno dzinumu augšanu, veicina pumpurus turpmākai ziedēšanai. Ja nenogriezīsiet – kultūra tērēs enerģiju sēklu nogatavošanai.
Ja dārza vecmeistari zina, kā to darīt, tad iesācēji pieļauj rupjas kļūdas.
Sezonas rožu apgriešana
Iegūt skaisti ziedošus krūmus var tikai pareizi rūpējoties par tiem, veicot apgriešanu un barošanu.
Pavasarī
Vispirms es noņemu visus vājos, atlikušos 3-5 zarus saīsinu gandrīz līdz zemei. Uz katra dzinuma jāatstāj 6-8 labi attīstījušies pumpuri.
Piemēram, ja krūmi ir 120 cm augsti, tad atstāju 60-70 cm, sānu zarus saīsinu par 10 cm.
Vasara
Vasarā es apgriežu krūmu rozes. Veicu sanitāro apgriešanu. Noņemu vājos dzinumus, nevajadzīgo apaugumu. Rozes 3 gadus pēc iestādīšanas aktīvi sāk veidot jaunos dzinumus. Pārblīvēšanās samazina gaismas daudzumu, radot apstākļus patogēnu attīstībai.
Pēc ziedēšanas noņemu ziedpumpurus kopā ar 10 cm lielu stublāja daļu. Noņemiet arī neatvērtos pumpurus.
Rudens
Katrs zars jāsaīsina līdz ceturtajam pumpurim un divi jāatstāj sānos. Ja jums ir rozes ar plūstošu vainagu, tad noņemiet visu pagājušā gada atvasi, lai uz augiem paliktu tikai jauni dzinumi.
Dažādu veidu rožu apgriešana
Visiem dārzkopjiem, kuriem nav plašu zināšanu par rožu apgriešanu, iesaku dzinumus saīsināt uz pusi. Šeit ir ieteikumi visiem rožu veidiem.
Visiem dārzkopjiem, kuriem nav plašu zināšanu par rožu apgriešanu, es iesaku dzinumus saīsināt uz pusi.
Floribunda
Es aplūkošu šķirnes Firebird piemēru. Ja jūs neapgriezīsiet, dzinumi ļoti izstiepsies, ziedēšana būs trūcīga. Šo šķirni apgriež šādi: šā gada dzinumus nogriež par 1/3, pārējos nedaudz saīsina. Es gribu, lai ziedēšana būtu agra. Jauniem dzinumiem atstāju 3-4 pumpurus, veciem – 4-5.
Tējas hibrīds
Svarīgi, lai vainagam būtu sfēriska forma. Ziedēšana notiek uz viengadīgiem dzinumiem. Tos saīsina līdz 3-4 pumpuriem vismaz 15 cm attālumā no augsnes virsmas (jaunie eksemplāri), 20 cm – vecuma krūmi.
Plethys
Es tiem praktiski nepieskaras. Rudenī atzarojumus noņemu no balsta un novietoju uz zemes, sasieju ar auklu un pārklāju. Pavasarī tos apgriež. Iestājoties siltumam, sakopju krūmus un piešķiru tiem skaistu formu. Es saīsinu sānu dzinumus līdz 2-3 pumpuriem. Vasarā šo dzinumu pilnībā izgriež līdz 1 lapai.
Krūmi
Ja ir vēlme iegūt zemus krūmus ar milzīgiem ziediem, tad nepieciešams nogriezt pusi. Augsti krūmi zied ar maziem ziediem. Lai iegūtu šādu augu, dzinumus nepieciešams saīsināt par 1/3. Turklāt – izņemiet vājos dzinumus.
Ja ir attīstījušies spēcīgi dzinumi ar labiem pumpuriem, ir vāji attīstīti zariņi, tie obligāti jānoņem.
Informācijai! Ja stublāja apakšdaļa ir brūna, bet augšdaļa zaļa, tad viss šis sabojātais “skaistums” būs jānoņem. Sabojātos, izžuvušos dzinumus ar tumšu lapotni un jau uzplaukušiem pumpuriem nav jātaupa, arī tos ir vērts nogriezt.
Polyanthus
Apgriešanu vislabāk veikt aprīlī. Veselos dzinumus saīsiniet par 1/3. Un sanitāri jāveic rudenī – jānovāc sausie un vājie. Noņemiet arī visus sabiezējušos zarus, lai nodrošinātu labu gaisa caurlaidību.
Zemsedze
Rudenī noņemu ziedošos dzinumus, tievos un ar plankumiem klātos dzinumus arī noņemu. Uz auga atstāju tikai viengadīgos sakņu dzinumus. Kas šogad ir attīstījušies, tos tikai nedaudz nogriež. Sānu dzinumus nogriežu līdz 15 cm, atstājot tikai 3 pumpurus. Garākos zarus noliecu pie zemes, cenšos tos nebojāt, piestiprinu pie zemes. Pavasarī noārdu sausos, salauztos un apsaldētos zarus.
Cordana
Visbiežāk šo šķirni audzē istabas apstākļos. Pēc iegādes nekavējoties jāveic pārstādīšana jaunā augsnē un jaunā podā. Pārstādīšanu veic katru gadu. Pavasarī noņem bojātos un plānos zarus. Rudenī nogrieziet ziedus, lai augs būtu sagatavots ziemai.
Padomi dāliju audzētājiem
Vēlos sniegt dažus ieteikumus jaunajiem rožu audzētājiem:
Es vēlos sniegt dažus ieteikumus jaunajiem rožu audzētājiem:
1.Rudenī rozes vajadzētu sākt apgriezt nelielā mīnusā, aptuveni -2°C. Es griežu pirmajās salnās. Ja šo procedūru veiksiet agrāk, rožu krūmam vēl būs laiks veidot jaunus pumpurus.
2. Es sagatavoju krūmu rozes apgriešanai 2 nedēļas iepriekš. Septembra pēdējā dekādē samazinu laistīšanas daudzumu, lai neveidotos jauni dzinumi. Jaunie pumpuri tiek noņemti. Tagad augiem nepieciešams fosfors un kālijs. Šie elementi palīdz krūmiem uzkrāt barības vielas stumbrā. Es vienmēr apstrādāju dārza atzarošanas šķēres. Es nekad neeju no vienas rozes uz otru. nemazgājot asmeņus ar mangāna šķīdumu. Pretējā gadījumā es varu iegūt kaiti, un es nezināšu, no kurienes radusies problēma.
3. Šādi es griežu floribundas un tējas hibrīdu šķirnes. Uz katra dzinuma atstāju 6 pumpurus. Mazāk nav atļauts, jo stublāji izstiepsies uz augšu un augs mainīs formu, zaudēs dekorativitāti.
Rožu apgriešana ir nepieciešama procedūra. Bez tās nevar izaudzēt krāšņu ziedošu krūmu. Procedūra jāveic atbilstoši rožu veidam. Ja jūs ieklausīsieties manos ieteikumos, esmu pārliecināts, ka apgriešanu veiksiet pareizi.