Recepte garda zemeņu kompata pagatavošanai bez sterilizācijas

Jums jāatzīst, ogu sezona ir viens no vasaras pastāvīgajiem priekiem. Gardas, aromātiskas, sulīgas, dziedinošas ogas mūs pavada līdz pat rudenim. Ļoti ceram, ka zemenes šogad būs labas, un cenas ne tik augstas. Lai gan ir pilnīgi iespējams, ka mēs tām pielāgosimies. Galu galā, kā gan var pretoties zemeņu ievārījuma vai kompota pagatavošanai ziemai?

Zemeņu kompots

Iedomājieties to neapmierināto sejas, kuri iebilst pret saldumiem: “Kas? Zemeņu kompots ziemai?! Jūs jokojat… Tikai iedomājieties, kādās nejaukās lupatās pārvērtīsies smalkās ogas sterilizācijas dēļ. Nē, tikai ne kompots!

Sterilizācija? Vai tiešām runa bija par sterilizāciju? Mēs viņu nepieminējām. Tāpēc neizdomājiet lietas, bet pamēģiniet pagatavot zemeņu kompotu ziemai bez sterilizācijas – jūs sapratīsiet, ko jums, dārgie oponenti, teica aizspriedumi.

Nu, lai pretinieki dara, kā viņiem tīk, bet mēs abi ķersimies pie kompota.

Porcijas trīs litru burkai:

500 g mazgātu zemeņu bez kātiņiem

2,5 l ūdens

180 g cukura

Sagatavošana

1.Vispirms uzvāriet un atdzesējiet ūdeni līdz istabas temperatūrai ogu mazgāšanai ar ātrumu 7-8 litri ūdens uz katru zemeņu kilogramu.

2.Pēc tam pareizi sagatavojiet trauku: pārliecinieties, vai katras burkas apakšā, sienās un kaklā nav plaisu un šķembu, un pēc tam mazgājiet, noskalojiet un sterilizējiet traukus. Tvaicēšana, cepeškrāsns vai mikroviļņu krāsns.

3.Vienlaikus jūs sterilizēsiet lielu nazi ar platu nerūsējošā tērauda asmeni. Kāpēc? Drīz uzzināsi. Ievietojiet vākus karstā ūdenī un uzvāriet.


4.Ir pienācis laiks zemenēm. Kārtojiet un mazgājiet ogas. Ir svarīgi, lai tie visi būtu vienā gatavības pakāpē un vienāda izmēra – tad tie gatavosies vienlaikus un saglabās savu formu.

5.Nomazgājiet lielā bļodā, nevis zem tekoša ūdens, lai nesabojātu smalkās ogas. Vispirms zemenes iemērc etiķa šķīdumā (1 ēdamkarote ābolu sidra etiķa uz 1 litru ūdens), pēc tam noskalo tās ar siltu vārītu ūdeni. Ogas ievieto caurdurī vai sietā, lai notecinātu ūdeni, pēc tam nekavējoties ievieto burkās un pārlej ar cukuru. Un šeit ūdens kompotam rūpīgi uzvārīsies.

Lasi vēl: Aveņu audzēšanas zelta noteikumi 

6.Zemenes liek karstās burkās un nekavējoties apkaisa ar cukuru. Šeit noder nazis. Jūs to novietojat plakaniski uz burkas kakla, nolaižot asmeni iekšpusē, un pārlejiet verdošu ūdeni pār kompota maisījumu līdz pašai augšai. Tas nebūt nav cirka triks, bet gan piesardzības pasākums – tādā veidā stikls temperatūras kontrasta dēļ nesaplīsīs. Pēc burkas sarullēšanas pārbaudiet, vai no vāka apakšas netek šķidrums.

Turpināsim gatavot

1.Un tad, uzvelkot cepeškrāsns cimdus, ripiniet karstās burkas uz galda vai sakratiet tās. Šī procedūra paātrinās cukura izšķīšanu. Tagad pārklājiet grīdu ar eļļas audumu, kartonu vai avīzēm. Novietojiet tur karstās kompota burkas otrādi un silti ietiniet tās kokvilnas segā, pledos vai ziemas jakās. Jo siltāk to ietināsiet, jo labāk kompots tiks sterilizēts, ilgstoši uzturot augstu temperatūru un lēnām atdzesējot.

2.Pēc 12–16 stundām noņemiet mākslīgo “termosu” un atgrieziet konservus ierastajā stāvoklī – ļaujiet tiem pilnībā atdzist… Un tie jāuzglabā vēsā vietā, piemēram, pagrabā vai pagrabā.

 

Skatiet, cik skaisti tas sanāca! Ogas ir stingras, veselas un identiskas. Un krāsa, kāda krāsa! Vienkārši karneola nektārs … Ziemā jūs un visa jūsu ģimene nogaršosiet kompotu, ieelposiet jūnija smaržu un baudīsiet gardu, veselīgu dzērienu – visas veikalā nopērkamās sulas un gāzētie dzērieni ir tik tālu no tā kā debesis!