Noskaidrojām, kas nosaka orhideju ziedu kātu biezumu un garumu

Daudzi augu mīļotāji cenšas izdomāt, kā panākt, lai orhidejas ziedkātiņš augtu biezs un garš? Vai panākumi šajā ziņā ir atkarīgi no pašas orhidejas, tās vecuma vai kaut kā cita? Atbildēsim uz šiem un citiem bieži uzdotiem jautājumiem!

Orhidejas ziedkāts

Kaprīzām tropu skaistulēm nepieciešama pacietība un rūpīga aprūpe. Tās augi vienmēr zied sulīgi, ilgu laiku un tiem ir no 2 līdz 4 bieziem ziedkātiem.

Kādi faktori ietekmē orhideju ziedu kātu biezumu un garumu

Ģenētika

Galvenais un svarīgākais faktors vienmēr būs orhidejas ģenētika. Proti, cik gēnu konkrēta hibrīda orhideja mantoja no saviem senčiem.

Galu galā ir zināms, ka gandrīz visas veikalā nopērkamās orhidejas ir hibrīdi, kas iegūti, pamatojoties uz dabā augošiem falenopšiem. Visbiežāk tas ir Phalaenopsis Schiller vai Stuart. Tiem raksturīgi gari un spēcīgi ziedkāti ar vairāk nekā simts ziediem.

Augu vecums

Pirmajos dzīves gados orhideja aktīvi attīsta savu sakņu sistēmu, jo tikai ar tās palīdzību tā var pilnvērtīgi funkcionēt. Pateicoties saknēm, zieds pats barojas un turas pie trauka, kurā tas aug. Tikai pietiekami stabilā stāvoklī orhideja var izturēt milzīgo lapu un galotņu – auga augšdaļas – svaru.

 

Attiecīgi, jo vecāka ir orhideja, jo labāk attīstīta būs tās sakņu sistēma un jo resnāki būs tās ziedkāti. Nepieredzējuši dārznieki dažreiz apbēdinās, redzot, ka orhideja tikai audzē saknes, bet nezied. Šādos gadījumos jums ir jāsaprot, ka tas ir pilnīgi normāli. Tas viss tikai norāda, ka augs uzkrāj spēkus un gatavojas bagātīgai ziedēšanai.

 

Orhideju kopšanas apstākļi

Ir loģiski, ka apstākļi, kādos orhideja tiek turēta, tieši ietekmē tās dzīves ilgumu, kura laikā tā aug saknes un lapas. Orhidejai optimālā temperatūra ir 18–25 °C. Mitrumam vienmēr jābūt no 50% līdz 70%.

Protams, ja pēkšņi mitrums uz īsu brīdi nokrītas zem 40%, orhideja to spēs pārdzīvot. Ir svarīgi neļaut tās saknēm izžūt zemā mitruma apstākļos, jo, visticamāk, orhideja drīz vien vienkārši novītīs.


Papildus laistīšanai, mitrumam, labvēlīgai dienas un nakts temperatūrai, apgaismojumam ir liela nozīme orhideju attīstībā.

Lasi vēl: Pastāstīsim kā izmantot oļus ainavu dekorēšanai

Ideālā gadījumā dienasgaisma vai izkliedēta saules gaisma ir 7 līdz 12 stundas dienā, kam seko obligāta orhidejas aptumšošana vismaz 8–10 stundas naktī. Tas viss noteikti novedīs pie pārsteidzošas ziedu kātu augšanas.

Virsējā garoza

Ja vēlaties no orhidejas iegūt lielus ziedu kātus, tā noteikti ir jābaro. Kompleksos mēslošanas līdzekļus var izmantot visu gadu dažādos orhidejas apstākļos. Vienlaikus ieteicams katram orhidejas dzīves periodam atsevišķi lietot sabalansētus mēslošanas līdzekļus.

Padoms

Orhomāni, kuru falenopši ieņem pirmo vietu visu veidu izstādēs, izmanto šo vienkāršo paņēmienu. Viņi audzē ziedu 2 gadus augstā dienas temperatūrā (27–29 ˚C). Līdztekus tam tie nodrošina daudz ūdens un gaismas ar slāpekļa mēslošanas līdzekļiem. Naktī temperatūra pazemināsies līdz 25–24 °C.

Šādos apstākļos orhideja nezied, bet tikai audzē sakņu sistēmu un lapas. Pēc tam rudenī temperatūra parasti tiek samazināta līdz 25˚C dienā un līdz 20˚C naktī uz 3–4 nedēļām. Tas stimulē divu vai vairāku biezu, garu ziedkātu parādīšanos. Kad tie sāk augt, temperatūra tiek pazemināta vēl zemāk: dienā līdz 21–22 ˚C un naktī līdz 16–17 ˚C.

.

Ceru, ka šajā rakstā atradāt kaut ko jaunu un sev noderīgu. Bruņojieties ar iegūtajām zināšanām, lai jūsu orhidejas augtu spēcīgas un vienmēr priecētu aci ar savu krāšņo ziedēšanu. Lai veicas!