Pasaules akciju tirgi pieauga, pateicoties optimismam saistībā ar iespējamām pamiera sarunām Tuvajos Austrumos. Tomēr izaugsme zaudēja tempu pēc tam, kad ASV nedēļas beigās ziņoja par patēriņa cenu indeksu, kas bija karstāks, nekā gaidīts.
Zīmīgi, ka pusvadītāju sektors uzrādīja pieaugumu sakarā ar spēcīgām pieprasījuma prognozēm attiecībā uz mākslīgā intelekta mikroshēmām. Pasaules tirgi šonedēļ uzrādīja pieaugumu, jo, ņemot vērā iespējamās sarunas par pamieru, mazinājās bažas par plašāku konfliktu Tuvajos Austrumos.
Tehnoloģiju sektors, īpaši pusvadītāju nozare, bija augšupejas līderis, pateicoties pozitīvam noskaņojumam saistībā ar lielo pieprasījumu pēc mākslīgā intelekta (AI) mikroshēmām. Zīmīgi, ka tirgus noskaņojumu raksturojošais CBOE svārstīguma indekss (VIX) saglabājās virs 20, norādot, ka investori joprojām piesardzīgi raugās uz Tuvo Austrumu konflikta attīstību.
Tomēr optimismu mazināja ceturtdien publicētie dati par inflāciju ASV, kas bija karstāki, nekā gaidīts, un tas veicināja gaidas par lielu Federālo rezervju sistēmas procentu likmju samazinājumu. Tāpēc daži tirgi, īpaši Eiropā un ASV, līdz nedēļas beigām samazināja pieaugumu.
Eiropa
Galvenie Eiropas bāzes indeksi šonedēļ uzrādīja dažādus rezultātus. Euro Stoxx 600 pieauga par 0.48%, Vācijas DAX palielinājās par 0.47%, bet Francijas CAC 40 pēdējo piecu tirdzniecības dienu laikā nemainījās. Savukārt britu FTSE 100 samazinājās par 0,52 %, galvenokārt kalnrūpniecības akciju straujā krituma dēļ.
Ķīnas stimulējošo pasākumu labvēlīgi ietekmētie sektori, piemēram, kalnrūpniecība un luksusa preces, uzrādīja sliktākus rezultātus, savukārt finanšu un tehnoloģiju akciju cenas pieauga, atspoguļojot tendences Volstrītā.
Kalnrūpniecības akciju cenas būtiski samazinājās, Rio Tinto akcijām samazinoties par 4,63%, Glencore – par 2,38%, bet Anglo American – par 6,51% nedēļas laikā. Grūtības piedzīvoja arī luksusa preču akcijas, LVMH un Hermès akcijām samazinoties par vairāk nekā 1 %, bet Kering un Richemont – attiecīgi par 0,68 % un 0,79 %.
Aizsardzības nozare atkāpās, samazinoties spriedzei Tuvajos Austrumos, un BASF SE samazinājās par 0,21 %, Rheinmetall AG – par 6,78 %, bet BAE Systems – par 3,28 % nedēļas laikā.
Uz gaišāku fona galvenās tehnoloģiju nozares akcijas pieauga, ko veicināja pozitīvas ziņas no mākslīgā intelekta mikroshēmu ražotājiem Nvidia un Super Micro Computer, kas liecināja par lielu pieprasījumu pēc ar mākslīgo intelektu saistītajiem produktiem. Eiropas lielākā tehnoloģiju uzņēmuma ASML akcijas palielinājās par 1,14 %, savukārt SAP akcijas nedēļas laikā pieauga par 3,32 %.
Arī enerģētikas nozare guva labumu no naftas cenu pieauguma, un Shell akciju vērtība palielinājās par 1,91 %, BP – par 0,21 %, bet TotalEnergies – par 1,98 % nedēļas laikā.
Tikmēr eiro kurss samazinājās gan attiecībā pret ASV dolāru, gan Lielbritānijas sterliņu mārciņu, jo pieauga gaidas, ka Eiropas Centrālā banka (ECB) paātrinās procentu likmju samazināšanu.
Volstrīta
Paredzams, ka ASV akciju tirgi noslēgs nedēļu augstākā līmenī, ko veicināja spēcīgi rezultāti tehnoloģiju nozarē. Neraugoties uz augstāku, nekā gaidīts, patēriņa cenu indeksu (SPCI) septembrī, kas mazināja gaidas par strauju Federālo rezervju sistēmas procentu likmju samazināšanu, noturīgi tautsaimniecības dati un ģeopolitiskās spriedzes mazināšanās palīdzēja atbalstīt tirgus noskaņojumu.
Pēdējo piecu tirdzniecības dienu laikā Dow Jones Industrial Average pieauga par 0.24%, S&P 500 – par 0.50%, bet Nasdaq Composite – par 0.81%.
Nozaru līmenī četri no vienpadsmit sektoriem uzrādīja nedēļas pieaugumu, un tehnoloģiju sektors bija līderis, pieaugot par 2,21%. Arī patēriņa preču, finanšu un rūpniecības nozares uzrādīja pieaugumu, savukārt procentu likmju jutīgie sektori, piemēram, komunālo pakalpojumu un nekustamā īpašuma, samazinājās attiecīgi par 2,78% un 1,1%, jo gaidas par strauju procentu likmju samazināšanu no FED puses pavājinājās.
Mākslīgā intelekta uzņēmumu akcijas atguva dinamiku spēcīgu pieprasījuma prognožu dēļ, Nvidia akcijām lēnām pieaugot par gandrīz 10% un Broadcom akcijām pēdējo piecu tirdzniecības dienu laikā palielinoties par 8%. Super Micro Computer akcijas šonedēļ pieauga par 12 %, ko veicināja spēcīgi GPU piegādes dati, ko noteica mākslīgā intelekta pieprasījuma radītais pieprasījums.
Runājot par ekonomiku, ASV kopējais patēriņa cenu indekss septembrī, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, pieauga par 2,4 %, kas ir vairāk nekā gaidītie 2,3 %, tomēr nedaudz mazāk nekā augustā, kad tas bija 2,5 %.
Pamata patēriņa cenu indekss, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, palielinājās par 0,3 %, arī pārsniedzot gaidītos 0,2 %. Tirgi tagad paredz, ka gaidāmajās Federālo rezervju sistēmas sanāksmēs procentu likme tiks samazināta par ceturtdaļu procenta punkta, nevis par 0.5%, kā tika prognozēts pagājušajā mēnesī.