Vēl viena grupa ir remontu segments, kas ir visgrūtāk izkontrolējamākā būvniecības joma.
“Principā tur viss ir “ēnās” – reti kad tapešu līmēšanai, lamināta ieklāšanai vai flīzēšanai tiek ņemts legāls darbaspēks. Problēma ar šo segmentu ir tāda, ka mēs to nemaz neredzam.
Tas nepaiet zem būvniecības procesa. Vienīgais, kas te var darboties, ir nevis pātaga, bet burkāns. Ekonomikas ministrija valdības rīcības plānā bija iekļāvusi vienu pasākumu – iedzīvotāju ienākumu nodokļa atlaides par legāli piesaistīto darbaspēku,” stāstīja ministrijas pārstāve.
Finanšu ministrijas Ēnu ekonomikas ierobežošanas koordinācijas departamenta vadītāja Dace Pelēkā uzsvēra, ka dzīvokļu un māju remonta segmentā ir jāizmanto efektīvākas metodes, lai nodrošinātu pārredzamību un ierobežotu ēnu ekonomiku.
Lasi arī: Ar ko šomēnes piebarot burkānus un bietes. Raža būs izcila, ja sekosi šiem padomiem!
Lasi arī: Dodoties uz dziedātāja Jurija Šatunova atdusas vietu cilvēki ir ļoti apbēdināti ieraugot šādu skatu
Turklāt viņa uzsvēra, ka ir svarīgi radīt vienkāršāku sistēmu nodokļu maksāšanai. Metode, kas varētu tikt piemērota šajā gadījumā, ir burkāna pieeja – piemērot atvieglojumus tiem, kas regulāri un godīgi maksā nodokļus.
Tātad nākotnē iedzīvotājiem gaidāmas kādas iniciatīvas un labumi piesaistot legālu darba spēku.
Vēl viens būtisks ēnu ekonomikas ierobežošanas ķēdes posms ir uzraudzība. Tā ir Valsts ieņēmumu dienesta pārraudzībā.
Pandēmijas laikā dienests bijis pārslogots, izskatot atbalsta sniegšanu uzņēmumiem un privātpersonām, bet nu tas sola ēnu ekonomiku būvniecības sektorā uzraudzīt īpaši rūpīgi. VID uzsvēra, ka uzraudzības sistēmas jauda un iespējas to īstenot ir pietiekamas.
[…] Lasi arī: Latvijā šobrīd tiek strādāts pie tā, lai pamatīgi ierobežotu privātmāju būvniecības; Izm… […]
Tas šobrīd notiek