Veļas mazgāšana – nogurdinošs pienākums, kuru var atvieglot
Veļas mazgāšana ir daudziem pazīstams, ikdienišķs, bet arī nogurdinošs pienākums. Nereti mēs šo darbu paveicam steigā, īpaši neiedziļinoties apģērba kopšanas norādījumos. Tomēr, lai gan uz etiķetēm redzamās simbolu virknes var šķist sarežģītas un mulsinošas, tās patiesībā ir ļoti noderīgas. Zinot šo simbolu nozīmi, iespējams būtiski uzlabot veļas kopšanas rezultātu un izvairīties no dažādiem nepatīkamiem pārsteigumiem.
Daudzi izvēlas vienkārši iemest drēbes veļasmašīnā un uzsākt mazgāšanu, īpaši netērējot laiku, lai pārbaudītu etiķetes. Šāda pieeja, lai arī ātra un ērta, var novest pie tā, ka drēbes saraujas, zaudē krāsu vai kļūst bojātas. Lai apģērbs kalpotu ilgāk, ir svarīgi ne tikai to mazgāt, bet arī pareizi kopt.
Ekspertu padomi no Beko speciālistiem
Eksperts no Beko plc Lielbritānijā un Īrijā skaidro: “Daudzi cilvēki veic veļas mazgāšanu, īpaši nedomājot, kas īsti tiek ielikts veļasmašīnas bungā. Esam visi bijuši situācijā, kad steidzīgi ieberam drēbes un uzsākam mazgāšanas ciklu, bet šāda pieeja bieži vien bojā apģērbu.”
Lai gan tas var šķist neliels solis, veltot papildu piecas minūtes, lai šķirotu drēbes, var izvairīties no visdažādākajām problēmām – sākot ar sapelētiem baltiem krekliem un beidzot ar sārtinātiem dvieļiem, kurus sabojājusi kāda spilgti sarkana zeķe. Tādējādi drēbju šķirošana kļūst par vienu no svarīgākajiem mazgāšanas procesa posmiem.
Simboli uz etiķetēm – neliels ieguldījums, kas atmaksājas
Visa nepieciešamā informācija par apģērba kopšanu atrodama tieši uz tā etiķetes. Šie simboli palīdz noteikt ne tikai pareizo mazgāšanas temperatūru, bet arī to, vai drēbi drīkst balināt, žāvēt veļas žāvētājā vai gludināt, un kādos apstākļos tas būtu jādara. Apgūstot šo simbolu nozīmi, iespējams saglabāt drēbju izskatu un kvalitāti ilgtermiņā.
Būtiski ir saprast ne tikai pašus simbolus, bet arī iepazīt savu garderobi. Tas ļauj vieglāk orientēties un atcerēties, kurš apģērba gabals prasa īpašu uzmanību. Piemēram, vilnas džemperi nedrīkst mazgāt augstā temperatūrā, un dažiem audumiem nepieciešama ķīmiskā tīrīšana.
Ieguvums – skaistas un ilgmūžīgas drēbes
Tādējādi, veltot tikai dažas minūtes laika, lai pareizi sagatavotu veļu mazgāšanai un izprastu kopšanas norādes, iespējams saglabāt mīļākās drēbes kā jaunas ilgāk. Tas ne tikai palīdz izvairīties no bojājumiem, bet arī ietaupa naudu un samazina nepieciešamību iegādāties jaunus apģērbus.
Apzinoties, cik daudz informācijas sniedz šķietami maznozīmīgās etiķetes, veļas mazgāšana kļūst apzinātāka un efektīvāka. Tāpēc nākamreiz, pirms iemet drēbes veļasmašīnā, vērts ieskatīties etiķetē – Tavi apģērbi par to noteikti būs pateicīgi!
Mazgāšana – sākumpunkts pareizai apģērba kopšanai
Viens no pirmajiem simboliem, ko ieraugām uz apģērba kopšanas etiķetēm, ir mazgāšanas simbols. Tas tiek attēlots kā bļoda jeb spainītis, kas piepildīts ar ūdeni. Šis simbols sniedz norādes par to, kādā temperatūrā konkrētais apģērba gabals būtu jāmazgā.
Eksperts skaidro: “Ja uz spainīša nav redzami skaitļi, bet punkti, tad tie norāda temperatūru – viens punkts apzīmē 30 °C, bet seši punkti – jau 95 °C. Jo vairāk punktu, jo karstāks ūdens drīkst tikt izmantots.” Tas ļauj izvairīties no tā, ka apģērbs saraujas vai zaudē formu augstas temperatūras dēļ.
Īpašas norādes – roku mazgāšana un pilnīga atteikšanās no mazgāšanas
Dažkārt uz mazgāšanas simbola redzama arī roka – tas nozīmē, ka šo apģērbu drīkst mazgāt tikai ar rokām, t.i., saudzīgi un bez mašīnas. Savukārt, ja pāri spainītim redzams krustenisks pārsvītrojums, tas nozīmē, ka apģērbs vispār nav mazgājams – to drīkst tīrīt tikai ķīmiski.
Papildus tam, ja zem simbola ir viena horizontāla līnija, tas liecina, ka apģērbu drīkst mazgāt veļasmašīnā, bet ar programmā “pastāvīgais presējums” jeb “permanent press”, kas ir saudzīgāka par standarta mazgāšanas režīmu. Ja redzamas divas līnijas – tiek ieteikta īpaši maiga, delikāta mazgāšana, piemēram, zīdam vai mežģīnēm.
Balināšana – kas ir atļauts un no kā jāizvairās
Nākamais nozīmīgais simbols, kas bieži atrodams uz etiķetēm, attiecas uz balināšanu. Tam ir četras galvenās variācijas, kas norāda, vai konkrētais audums drīkst tikt balināts un ar kādiem līdzekļiem.
Tukšs trīsstūris norāda, ka apģērbu drīkst balināt – tātad, var izmantot arī hloru saturošus līdzekļus. Savukārt trīsstūris ar krustenisku pārsvītrojumu skaidri norāda: balināšana ir aizliegta, jo tā var sabojāt materiālu vai izbalināt krāsu.
Saudzīgāki balinātāji – kā tos atpazīt
Dažiem trīsstūra simboliem redzamas divas diagonālas līnijas – tas nozīmē, ka atļauts izmantot tikai nehhlorētu balinātāju, piemēram, skābekļa bāzes līdzekļus. Tāpat reizēm trīsstūrī redzami burti “CL” (no vārda chlorine), bet ar pārsvītrojumu – tas arī norāda, ka hloru saturoši līdzekļi nav pieļaujami, taču alternatīvie, maigākie līdzekļi ir akceptēti.
Zinot šīs nianses, iespējams izvairīties no traipu fiksēšanās, auduma sabojāšanas vai krāsas maiņas. Balinātāji, lai arī spēcīgi, var būt noderīgi, bet tie jālieto atbildīgi – un etiķetes simboli palīdz pieņemt pareizos lēmumus.
Žāvēšana – svarīgs solis apģērba kopšanā
Apģērba žāvēšana ir ne mazāk svarīga par pareizu mazgāšanu. Nepiemērots žāvēšanas veids var izraisīt saraušanos, auduma izstaipīšanos vai pat sabojāt apģērba struktūru. Tieši tāpēc uz etiķetes bieži redzams žāvēšanas simbols – kvadrāts –, kas sniedz norādes par to, kā apģērbu ieteicams žāvēt.
Tukšs kvadrāts simbolizē, ka apģērbu drīkst žāvēt veļas žāvētājā jeb tumble dryer, neatkarīgi no siltuma režīma. Savukārt, ja pāri kvadrātam redzams krustenisks pārsvītrojums, tas nozīmē, ka šāda veida žāvēšana nav pieļaujama – labāk ļaut apģērbam nožūt dabīgā ceļā.
Apļi, punkti un aizliegumi – kas jāzina
Dažkārt kvadrāta iekšpusē redzams aplis – tas liecina par precīzākiem norādījumiem žāvēšanai ar žāvētāju. Ja aplim kvadrāta vidū ir pārsvītrojums, tas nozīmē: nežāvēt veļas žāvētājā. Tas ir īpaši svarīgi materiāliem, kuri neiztur augstu temperatūru vai mehānisku rotāciju.
Ja kvadrātā redzams pilnībā iekrāsots, melns aplis, tas nozīmē – žāvēšana bez siltuma, kas nozīmē īpaši saudzīgu režīmu, piemēram, vēsu gaisa plūsmu. Šāds režīms ir ieteicams sintētiskajiem vai īpaši jutīgiem audumiem, kuriem siltums var kaitēt.
Papildu līnijas – saudzīgāki režīmi
Līdzīgi kā mazgāšanas simbolos, arī žāvēšanas simboliem var būt papildu līnijas zem kvadrāta. Ja zem kvadrāta redzama viena horizontāla līnija, tas norāda, ka apģērbs jākopj, izmantojot pastāvīgās preses (permanent press) režīmu – tas ir saudzīgāks žāvēšanas cikls, kurš samazina krokas un izlīdzina audumu.
Ja redzamas divas līnijas, tas jau norāda uz delikāto jeb īpaši maigo žāvēšanas režīmu, kas nepieciešams smalkiem audumiem, piemēram, mežģīnēm, zīdam vai elastīgiem tekstilizstrādājumiem. Šādas detaļas ir svarīgas, lai saglabātu apģērba kvalitāti ilgtermiņā.
Pareiza žāvēšana pagarina apģērba mūžu
Veļas žāvēšanas simbolu izpratne ļauj ne tikai izvairīties no bojājumiem, bet arī saglabāt apģērbu estētisko izskatu un funkcionalitāti. Audumi ar dažādu struktūru un sastāvu reaģē atšķirīgi uz karstumu un mehānisku kustību, tāpēc precīzi ievērot žāvēšanas norādes ir tikpat būtiski kā pareizi mazgāt.
Nākamreiz, pirms žāvēt drēbes žāvētājā, apskati etiķeti – šī mazā darbība var būtiski mainīt Tava apģērba kvalitāti pēc žāvēšanas