Ko darīt ar mazdārziņu ražas pārpalikumiem – noderīgi padomi

Augusts un septembris ir laiks, kad visintensīvāk notiek ražas novākšana. Taču ne viss, kas ir izaudzis, pilnībā tiek patērēts. Kādas iespējas ir valmieriešiem atbrīvoties no mazdārziņu ražas pārpalikumiem sabiedrībai un dabai draudzīgā veidā?

Jau redzot, ka kāda veida dārzeņiem vai augļiem veidojas liela raža, kuru pašu spēkiem nebūs iespējams patērēt, iespējams laikus pārdomāt tās realizēšanas iespējas:

• tās var būt gan sulu spiešana un konservēšana, gan nereti augļi un dārzeņi noder arī kolēģiem, kaimiņiem vai daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem, kam pašiem nav sava dārziņa veselīga vietējā uztura audzēšanai. Šādas iniciatīvas, īpaši daudzdzīvokļu māju rajonos, nepieciešams iepriekš saskaņot ar mājas apsaimniekotāju vai pārvaldnieku;

• mazdārziņu ražu, kas paliek pāri, var izmantot labdarības iniciatīvām. Valmierā darbojas divas zupas virtuves – biedrības “Kristīgais žēlsirdības centrs” un SIA “Mēbeļu kombināta ēdnīca” zupas virtuves.

Biedrības “Kristīgais žēlsirdības centrs” zupas virtuvē labprāt pieņem dārzeņus un ogas gan tūlītējam patēriņam, gan arī ziemas krājumu gatavošanai. Noder arī sulas un ievārījumi veselīgas maltītes nodrošināšanai bērniem. Dārzeņus, augļus un pārtikas produktus iespējams nogādāt labdarības virtuvē Stacijas ielā 26, iepriekš zvanot pa tālruni 28365703.

SIA “Mēbeļu kombināta ēdnīca” zupas virtuvē labprāt pieņem dārzeņus, īpaši burkānus, kartupeļus, bet arī ievārījumus, sulas – visu, kas noder ziemas krājumiem maltīšu pagatavošanai trūcīgajām un maznodrošinātajām personām. Par dārzeņu un produktu nogādi un laiku iespējams vienoties, iepriekš zvanot pa tālruni 29481813.

• ar mazdārziņā pāri paliekošiem augļiem un dārzeņiem iespējams piebarot arī mājlopus vai meža dzīvniekus, sazinoties ar zemniekiem vai mednieku biedrībām, lai pārtika tiktu izmantota mājlopiem un meža dzīvniekiem veselīgā un draudzīgā veidā;

• nelielos daudzumos pāri palikušos augļus var iestrādāt gan augsnē, gan kompostā. Taču dārzkopības eksperti vienlaikus min, ka trūdošas lapas un augļi ir slimību un kaitēkļu masveida izplatības avots.

Raksta turpinājumu lasiet nākamajā lapā!

Iesaki šo rakstu citiem!
loading...

Pievienot komentāru