Tīteņi no hostām – neierasti, bet toties interesanti un nogaršošanas vērti

Daudzgadīgie dārza augi ar grezniem lapu vainagiem un pieticīgiem ziediem-zvaniņiem – bez šaubām, tos pazīst daudzi. Tās lieliski iederas puķu dobēs. Bet tikai retais zina, ka tiem ir vieta arī mūsu šķīvī

Hosta (lat. Hosta) – daudzgadīgu lakstaugu ģints sparģeļu dzimtā. Visas hostas ir ēdamas – vienmēr un bez izņēmuma, kaitīgu sugu to vidū nav. Visgardākās hostas ir pavasarī: jaunie, vēl spirālē savītie dzinumi – hostoni – garšo kā zaļie zirnīši. Tie ir lieliski arī svaigā veidā – kā pirmie jaunie un vitamīniem bagātie zaļumi. Tradicionāli Japānā hostas tiek audzētas kā dārzeņi, un bieži vien tās nonāk bērnu brokastu kārbiņās, jo tiešām ir gardas.

Arī jūs varat atklāt hostas kā dārzeņu kultūru. Tās ir lietojamas gan svaigas (hostoni, ziedi), gan termiski apstrādātas (nogatavojušās lapas). Un nemaz nav jāsabojā viss augs: līdz pat 50% hostu var droši nogriezt, nebojājot ceru, ziedus var apēst pakāpeniski, kad tie sāk ziedēt, bet lapas otro ēdienu gatavošanai – var ņemt līdz pat 30% no kopējās zaļās masas. Jaunie dzinumi ātri aizstās tos, kas nonākuši uz šķīvja!

Japānā visgaršīgākā un pieprasītākā hostu suga ir Hosta montana. Japānas ziemeļu prefektūrās šo augu audzē komerciāli. Hosta Montana tiek audzēta siltumnīcās un turēta segta, lai izbalinātu lapas un padarītu tās maigākas – gan tekstūrā, gan garšā (tāpat kā baltie sparģeļi). Par gardāko šķirni tiek uzskatīta hosta ‘Snow Urui’.

Kas attiecas uz vitamīniem un minerālvielām – visas auga daļas ir bagātas ar kāliju, fosforu, kalciju, magniju, mangānu un dzelzi. Un nu mēs beidzot nonākam pie vasarīgu ēdienu receptēm ar hostu. Sāksim ar kāpostu tīteņiem – vai pat dolmu, ja lapas ir maziņas.

🌱 Nogrieziet hostu lapas bez kātiņiem, vēlams jaunas.

🌱 Ielieciet lapas karstā ūdenī (vai applaucējiet ar verdošu), lai tās kļūtu mīkstākas.

🌱 Gatavojiet pildījumu: aplejiet rīsus ar karstu ūdeni, smalki sagrieziet sīpolu un apcepiet sviestā. Pievienojiet pannai tomātu pastu, garšvielas (timiānu, baziliku, maltus piparus, sāli), un arī rīsus. Aptuveni piecas minūtes sautējiet, noņemiet no uguns un pievienojiet sasmalcinātu piparmētru saišķīti.

🌱 Man šoreiz bija  šokolādes piparmētra, bet var izmantot jebkuru piparmētru, kurā nav pārāk daudz mentola. Ideāla gaļas ēdieniem ir piparmētra citronmētra, bet manējā vēl ir par mazu – roka necēlās to griezt.

🌱 Pildījumu rūpīgi sajauciet un ietiniet hostas lapā. To izdarīt ir diezgan viegli, īpaši, ja nogriež cietos kātiņus tāpat kā kāpostu lapai gatavojot tīteņus.

Tā, lūk 👇
– Darām viens!
– Darām divi!
– Darām trīs!
– Gatavs! Nu, gandrīz 😉

🌱 Gatavojiet tīteņus zem vāka pannā vai cepeškrāsnī, pievienojot buljonu vai ūdeni. Es tīteņus virspusē pārklāju ar hostas lapām, lai nepāržūtu. Protams, var pievienot arī maltu gaļu, bet arī bez tās ēdiens ir ļoti garšīgs!

Aptuveni 20–30 minūtes – un viss gatavs. Pa to laiku var pagatavot gardus salātiņu ar hostas ziediem (Visu hostu ziedi ir ēdami, bet Hosta fortunei ziedkopas gardēži uzskata par visgaršīgākajām.)

Maiga cūkgaļa ar gardu mērci – šī recepte padarīs jebkuras vakariņas greznas kā restorānā

🌱 Ziedus rupji sagrieziet vai saplēsiet ar rokām

🌱 Zaļos lociņus vai jebkādus neitrālus zaļumus (parastā zvaigznīte, gurķu mētra, jumstiņš, spināti, balanda u.c.) smalki sagrieziet un sāliet; var pievienot gurķus, kāpostus

Lasi vēl: Karameļu un sezama siera kūka – neierasta kombinācija, bet garša izsmalcināta un saderīga

🌱 Samaisiet ziedus ar zaļumiem un pievienojiet rūgušpienu, kefīru vai krējumu – pēc izvēles. Salāti būs īpaši garšīgi ar grauzdētu maizīti un, protams, kopā ar tīteņiem!

Būšu priecīga, ja mana recepte un pieredze jums noderēs!

Un, lūdzu, iztiksim bez komentāriem stilā: “žēl hostu, kā jūs varējāt tās ēst?” Mēs tās audzējam gluži tāpat kā gurķus vai tomātus un ēdam jau daudzus gadus – no pavasara līdz augustam. Neviens cers nav gājis bojā vai kļuvis mazāks (jo pāraugšana viņiem kaitē, un augi ir regulāri jādala).