Kā skaisti un ātri norobežoties no kaimiņiem: augi, kas visātrāk aug dzīvžogā


Foto: ekrānuzņēmums

Iegādājoties jaunu žogu ir patiešām ļoti dārgi, bet patiesība norobežoties var skaisti un izsmalcināti ar augiem, kokiem, krūmiem. Padalīsimies ar ieteikumiem

Vietā, kur iepriekš nekas nav audzis, dārzkopji cenšas to pēc iespējas ātrāk labiekārtot. Ikviens vēlas dārzā izveidot privātu zonu, kur neviens netraucēs atpūtai dabā. Šim nolūkam vislabāk der ātraudzīgi augi. Tomēr ātraudzīgo augu klāsts nav pārāk plašs. Augu izvēle būs atkarīga arī no nepieciešamā dzīvžoga augstuma. Dažos gadījumos tas var sasniegt pat vairāk nekā 2 metrus.

Mērenajā joslā pie ātraudzīgākajiem daudzgadīgajiem augiem pieder, piemēram, potentillas. Krūmu potentilla (dzīvžogs)
un fizokarpi.


Foto: ekrānuzņēmums

Starp fizokarpiem ir sastopami šķirnes ar visdažādākajām lapu krāsām: “Summer Wine”, “Amber Jubilee”, “Lady in Red”, “Dart’s Gold”, “Center Glow” un daudzas citas. Daži krūmi nepārsniedz 1 metra augstumu, citi ar gadiem var izaugt līdz pat 3 metriem. Skaistums skābās augsnēs. Augi, kas pārvērtīs skābu augsni zemesgabalā par noderīgāku.

Fizokarpi labi panes apgriešanu, tāpēc dārznieki var tiem piešķirt jebkādu formu. Tos var stādīt atsevišķi, veidojot bumbas formu līdz 2 metru diametrā. Bieži krūmus stāda blīvā masīvā, izveidojot taisnstūra formas dzīvžogus.

Daudzi dārznieki žēlo augus un atsakās no apgriešanas. Taču pat jauno dzinumu galotņu nogriešana padarīs krūmus kuplākus un pievilcīgākus. Šī procedūra veicina snaudošo pumpuru atmošanos, kuri sāk augt no starpmezgliem. Dzīvžogs kļūs blīvāks, un ziņkārīgie kaimiņi vairs nevarēs tajā ieskatīties.


Foto: ekrānuzņēmums

Arī derenam ir daudz šķirņu, taču īpaša uzmanība tiek pievērsta raibajām formām. Visbiežāk dārznieki dod priekšroku šķirnei “Elegantissima”. Tā ir viskošākā un iespaidīgākā.

Ziedi, ar kuriem var ne tikai rotāt dārzu, bet arī lietot uzturā. Ēdamie ziedi no dārza un ne tikai. Baltais derenis “Elegantissima” (dzīvžogs)
Šķirnei “Variegata” baltā mala uz lapām ir nedaudz šaurāka, tāpēc dominē zaļā krāsa. Ir šķirnes arī ar vienmērīgi olīvu zaļu lapojumu.


Foto: ekrānuzņēmums
Daudzi dārznieki stāda vairākas derena šķirnes, lai rotātu dārzu rudenī. Kad lapas nokrīt, paliek dzinumi, kas var būt zaļi, zeltaini un pat spilgti sarkani. Šāds dzīvžogs saglabā dekorativitāti visu gadu. Derenis aug ļoti ātri. Sezonas laikā dzinumi stipri izstiepjas, reizēm pārsniedzot 2 metrus.

Lielu augšanas spēku piemīt arī vītoliem. Rotājam dārza celiņus un apmales. Skaistākie un nekaprīzākie apmales daudzgadīgie augi. Vītols (dzīvžogs). Īpaši iecienīta ir šķirne “Nana”, kuru visbiežāk veido kā bumbas formu. Sezonas laikā uz auga izaug daudz jaunu dzinumu. Krūmus var arī neapgriezt – tie ir diezgan nekaprīzi.

Ja dārznieks vēlas norobežot dārza zonas, šim nolūkam ideāli der spirejas. No tām veidojas glīti, zemi dzīvžogi. Daudzi dārzkopji ar spireju apmalē rožu dobes, rotā puķu dobes un celiņus. Šie augi ir ļoti nekaprīzi, tāpēc tos var izmantot par pamatu dārzam ar nelielu kopšanu.


Foto: ekrānuzņēmums

Spireja (dzīvžogs)
Nelielus izmērus saglabā arī bārbeles. Ar dažādu šķirņu palīdzību iespējams izveidot unikālas, daudzkrāsainas kompozīcijas. To krāsu gamma ir tik plaša, ka no vienām vienīgām bārbelēm var izveidot veselu puķu dobi. Krūmu formas arī ir ļoti dažādas. Ir augi ar vertikāliem dzinumiem, citi izplešas gar zemi.

 

Bārbele (dzīvžogs)
Bieži dzīvžogus veido arī no vilkābelēm. Tās ir lieliskas, jo skaisti zied pavasarī un vēlāk ražo augļus. Krūmi izaug tik kupli, ka kļūst pilnīgi necaurejami. Ja nav iespējas uzbūvēt žogu, vilkābele būs droša aizsardzība pret nevēlamiem viesiem. Neparasti krūmi mērenajai joslai, kas spēj padarīt jūsu dārzu neatkārtojamu.


Foto: ekrānuzņēmums

Ziedoša vilkābele (dzīvžogs)
Augstu dekorativitāti piemīt arī melnajai aronijai. Rudenī tās lapas iegūst spilgtas krāsas. Šis diezgan nekaprīzais augs katru gadu apdāvinās dārznieku ar bagātīgu un ļoti vērtīgu ražu. Ogas satur ļoti retu vitamīnu P.


Foto: ekrānuzņēmums

Melnā aronija (dzīvžogs)
Ja ir vēlme iegūt zaļu dzīvžogu, tad talkā nāk skuju koki: tūjas ‘Smaragd’ un ‘Brabant’, Kāpjošais skaistums. Šīs skaistās liānas oriģināli rotās jūsu lauku īpašumu.


Foto: ekrānuzņēmums

Tūja, parastās egles, egles, kadiķi . Skujkoki prasa īpašu uzmanību – tiem ir nepieciešama rūpīga kopšana. Tie visi kopumā ir ļoti skaisti, atliek tikai izvēlēties pēc gaumes.