Kā no veikalā pirktās vistas gaļas “izņemt” visas kaitīgās ķīmiskās vielas


Foto: Pixabay
Vistas gaļa – produkts, kas nemainīgi bauda lielu pieprasījumu, pateicoties savai pieejamajai cenai un ne velti…

Vistas fileja, jo īpaši, tiek uzskatīta par diētiskās uztura etalonu un ir iecienīta tiem, kas rūpējas par savu izskatu un figūru. Tomēr bieži šī izvēle tiek veikta uz citu gaļas veidu – piemēram, liellopa – rēķina, kas, kā izrādās, nav gluži pamatoti.

Liellopu gaļai ir daudz bagātāks sastāvs – tā satur ievērojami vairāk svarīgu minerālvielu un vitamīnu, piemēram, cinku, dzelzi, kāliju un daudzus citus, kas nepieciešami pilnvērtīgai darbībai. Rodas loģisks jautājums: kāpēc mums tik neatlaidīgi tiek iegalvots vistas gaļas pārākums?


Foto: Pixabay

Atbilde slēpjas tās ražošanas ekonomiskajā izdevīgumā. Putnu masveida audzēšana putnu fabrikās ir ļoti ienesīgs bizness, kas ļauj īsā laikā iegūt lielu produkcijas apjomu. Gandrīz visa vista, ko redzam veikalu plauktos (vairāk nekā 99%), iziet visu audzēšanas ciklu putnu fabrikās.

Iedomājieties – tikai sešu nedēļu laikā mazs cālītis pārvēršas par pieaugušu putnu, gatavu tirgošanai. Šī neticamā attīstība notiek 60 reizes ātrāk nekā mājas vistas dabīgais temps. Šādu paātrinātu izaugsmi panāk ar īpašām tehnoloģijām un, diemžēl, nereti uz pašas vistas veselīguma rēķina.

Mans paziņa, kurš strādā vienā no lielākajām putnu fabrikām, pastāstīja man par šīs ražošanas realitāti. Vistas tiek turētas šauros būros, ierobežotā telpā, kur nav ne dabīgā apgaismojuma, ne brīvas kustības iespēju. To ēdienkarte sastāv galvenokārt no kombinētās barības, kukurūzas un miltiem.


Foto: Pixabay

Par dabīgu barību, piemēram, kukaiņiem vai zāli, nav ne runas. Kā man kļuva zināms, dažās valstīs kā barības piedevu izmanto pat lietotu fritēšanas eļļu, kas izmantota vairākus mēnešus.

Lasi vēl: Ķīmiskie un tautas līdzekļi kā cīnīties ar skudrām

Lai paātrinātu putnu augšanu, tiek lietoti daž ne dažādi līdzekļi, kuru nosaukumus pat izrunāt grūti, kur nu saprast, kas neizbēgami ietekmē gaļas kvalitāti. Rezultātā šādā veidā audzēta vista zaudē savu dabīgo garšu un aromātu. Veikala vista bieži satur lielu daudzumu kaitīgu vielu. Lai samazinātu to daudzumu, var izmantot vairākas metodes:

1. Mērcēšana

Pirms gatavošanas iemērciet vistas gaļu uz 2–3 stundām šķīdumā no 1 litra ūdens, puses citrona sulas un vienas ēdamkarotes sāls. Parastā ūdens vietā var izmantot arī minerālūdeni – tas arī palīdz izvadīt kaitīgās vielas.


Foto: Pixabay

2. Pirmā buljona noliešana

Vārot vistu, uzvāriet ūdeni un pēc tam to nolejiet. Tieši šajā ūdenī koncentrējas liela daļa kaitīgo vielu. Pēc tam pārlejiet gaļu ar tīru ūdeni un turpiniet vārīšanu.

3. Ādiņas noņemšana no gaļas. Pirms gatavošanas noteikti noņemiet un izmetiet vistas ādu. Tieši tajā uzkrājas vislielākais tauku un vielu daudzums.

Svarīgi saprast, ka šīs metodes pilnībā neattīra vistu no visām kaitīgajām vielām, bet palīdz samazināt to koncentrāciju. Apgalvojums, ka zupa no šādas vistas palīdz pret sa -aukst -ēšanos, nav zinātniski pamatots. Labāk dot priekšroku kvalitatīvai gaļai un daudzveidīgam uzturam.