Garšvielas, kam beidzies derīguma termiņš
Kad izmest: maltās garšvielas jāizmet pēc 2-3 gadiem, veselās garšvielas (pipari, krustnagliņas) – pēc 4 gadiem, bet kaltēti garšaugi – pēc 1-2 gadiem.
Kāpēc: agrāk vai vēlāk jebkura garšviela pārvēršas bezgaršīgos putekļos. Protams, garšvielas, kurām beidzies derīguma termiņš, nekādu kaitējumu veselībai nenodarīs (ja vien tās nav sapelējušas), taču to lietošana ēdiena gatavošanā ir absolūti bezjēdzīga. Tas tāpēc, ka ilgstoši uzglabājot, no garšvielām pazūd ēteriskās eļļas, kas ēdienam piešķir garšu un aromātu.
Saldēta gaļa
Kad jāizmet: Jo lielāks gaļas gabals (vesela vista vai cits putns), jo ilgāk tas uzglabāsies. Bet, ja ievēro vispārīgos ieteikumus, tad jebkuru gaļu ieteicams izmest pēc 6-8 mēnešu ilgas uzglabāšanas saldētavā, bet malto gaļu – pēc 3 mēnešiem.
Kāpēc: sasaldēšana palēnina pārtikas “novecošanās” procesu, bet neaptur to pilnībā. Ilgstoši uzglabājot, no gaļas izzūd viss mitrums, un tas negatīvi ietekmē gan produkta tekstūru (tā kļūst ļoti sausa), gan garšu. Pelēka krāsa ir zīme, ka gaļai derīguma termiņš ir gandrīz beidzies.
Turklāt temperatūra saldētavā var būt nestabila: tādējādi pastāv briesmas, ka gaļa vairākas reizes ir atkususi un pēc tam atkal sasalusi. Ja sasaldētajā gaļas maisiņā ieraugi sārtas gaļas sulas un jūti nepatīkamu smaku, tad izmet to bez kavēšanās: saindēšanās ar gaļu ir organismam visbīstamākā.
Konfektes un saldumi, kam beidzies derīguma termiņš
Kad izmest: pēc 4 mēnešu uzglabāšanas, šokolādi bez piedevām – pēc 12 mēnešiem
Kāpēc: vafeles un šokolāde visbiežāk satur augu eļļas, kuras sasmok ilgstoši uzglabājot. Tauku oksidēšanās izraisa kaitīgu kancerogēnu veidošanos šokolādē. Ārsti neiesaka lietot šādus produktus un eksperimentēt ar savu organismu. Konfektes un saldumus, īpaši tos, kam pievienots augļu pildījums, kā arī riekstus un rozīnes, vislabāk izmest miskastē, bet šokolādi var izmantot kā glazūru, cepot kūkas un cepumus.
Atkorķēts vīns
Kad izmest: pēc 3 dienām baltvīnu, pēc 2 nedēļām – sarkanvīnu.
Kāpēc: ja stipros alkoholiskos dzērienus var ilgstoši uzglabāt atvērtā pudelē, tad sausie vīni oksidējas un ātri zaudē savu garšas buķeti pat tad, jo tos uzglabā ledusskapī. Skābeklis sākumā palīdz atklāt vīna garšu un aromātu, bet pēc tam sāk strauji “novecināt” dzērienu.
Sarkanvīnu pēc atvēršanas var uzglabāt ne ilgāk kā divas nedēļas, baltvīnu – tikai trīs dienas. Nē, nekas slikts nenotiks, ja vaļēju vīnu iedzersi pēc divām nedēļām. Turpmāk iespējama tikai etiķa saskābšana (lai gan šis process ir lēns), bet šķidruma atliekas atvērtā pudelē diez vai varēs saukt par vīnu, drīzāk par vīna etiķi.
Vai tev noderēja šī informācija? Ja tā, tad padalies ar draugiem sociālajos tīklos. Būsim tev pateicīgi!
Tevi noteikti interesēs
- Garšīgākās kotletes no PSRS laikiem, kuras kādreiz pasniedza katrā ēdnīcā – viss triks ir kotletes iekšpusēby Oskars Andersons
- Šādi gatavotu zivi nebūsiet ēduši – viss garšas noslēpums ir īpašajā apvalkā, kurš saglabās filejas sulīgumuby Oskars Andersons
- 4 zvaigžņu zīmēm, iespējams, piepildīsies sapņi 2025. gada janvārīby Gunta Berga