Izaudzējiet sulīgas zemenes acumirklī, izmantojot pārtikas paliekas; pat sēklas nav nepieciešamas

Mihails, dārzkopības entuziasts un bloga “Vidusjūras dārznieks” autors, dalījās ar saviem izdevīgajiem un praktiskajiem padomiem, kā mājas apstākļos audzēt zemenes, tādējādi ļaujot ietaupīt naudu, kas citkārt tiktu iztērēta, pērkot šos gardos ogu groziņus lielveikalā.

Viņš uzsver, ka, izmantojot vienkāršas metodes un rūpīgi izvēloties audzēšanas apstākļus, ikviens var ne tikai baudīt svaigas un veselīgas zemenes no paša dārza, bet arī būtiski samazināt ikdienas pārtikas izdevumus.

Dārzkopības speciālists ir dalījies ar vienkāršu un izdevīgu metodi, kā mājas apstākļos izaudzēt pašiem savas zemenes

un tas neprasa ieguldījumus sēklās. Tā vietā var izmantot pārtikas atkritumus, konkrētāk – jau iepriekš iegādāto zemeņu atliekas. Mihails, kurš plašāk pazīstams kā “Vidusjūras dārznieks” vietnē TikTok, mudina savus sekotājus un citus dārzkopjus atteikties no dārgajiem veikalā pirktajiem ogu iepakojumiem un izvēlēties daudz ekonomiskāku alternatīvu – zemeņu audzēšanu savā dārzā vai pat uz palodzes.

Viņš paskaidro, ka zemenes ir pārsteidzoši vienkārši audzējamas mājās un ka to var sākt darīt, izmantojot atlikušās ogas, kas palikušas pāri vai vairs nav svaigas. Ja tev ir kādas zemenes, kuras drīz varētu sabojāties vai vairs nav tik ēdamas, Mihails iesaka tās nepamest atkritumos, bet gan izmantot kā sākuma materiālu, lai izaudzētu jaunu zemeņu ražu.

Viņš detalizēti skaidro, kā šo procesu īstenot – tas ir vienkāršāk, nekā daudzi iedomājas, un piemērots pat iesācējiem dārzniekiem. Šādā veidā ikviens var ne tikai samazināt pārtikas atkritumus, bet arī iegūt svaigas, pašmāju ogas tieši no sava dārza vai balkona.

Kā izaudzēt zemenes no augļa daiviņām – vienkārša metode mājas apstākļos

Lai sāktu audzēt savas zemenes, vispirms paņem vienu nogatavojušos zemenīti un ar asu nazi nogriez vairākas plānas šķēlītes no tās ārpuses. Svarīgi, lai šķēlītes būtu tiešām plānas, jo tas palīdzēs tām ātrāk izžūt un vienlaikus saglabāt virspusē esošās sēkliņas.

Kad šķēlītes ir sagrieztas, izkārto tās uz papīra dvieļa vai virtuves salvetes, viegli uzspied ar otru dvieli, lai tās nosusinātu, un atstāj tās izžūt sausā vietā. Mihails iesaka ļaut šķēlītēm nožūt aptuveni divas dienas. Šajā laikā šķēlītes izžūs, kļūs stingrākas, un to virspusē labi saskatāmas būs maziņās sēkliņas.

Kad zemeņu šķēles ir pilnībā sausas, ņem tās rokās un uzmanīgi, ar vieglām kustībām, berzē tās, lai sēkliņas atdalītos no augļa mīkstuma un papīra. Šīs sēklas vari savākt uz šķīvīša vai kādā mazā trauciņā – tās būs tavs pirmais solis uz jaunu zemeņu ražu.

Pēc tam Mihails iesaka: “Izkaisiet sēkliņas uz mitra komposta vai sēklu substrāta virsmas, uzmanīgi tās piespiežot, bet neapbērot ar zemi. Saglabājiet augsni vienmērīgi mitru, un jau pēc neilga laika sāks parādīties mazi, jauni zemeņu dīgsti.”

Kad stādiņi būs pietiekami spēcīgi un būs izveidojušas vairākas lapas, pēc pāris mēnešiem tos varēs pārstādīt pastāvīgā vietā – dārzā, podā vai kastē uz balkona. Tā tu vari izveidot savu mazo zemeņu dobi, izmantojot tikai pāris pāri palikušas ogas no ledusskapja.

@themediterraneangardenerStrawberries 🍓 we all buy them, but they’re so easy to grow

♬ original sound – Michael – Gardening tips

Kad un kā vislabāk stādīt zemenes – ekspertu ieteikumi

Saskaņā ar Lielbritānijas Karaliskās Dārzkopības biedrības (Royal Horticultural Society) sniegto informāciju, vislabākais laiks zemeņu stādīšanai ir divos galvenajos periodos gadā – pavasarī, no marta līdz aprīlim, kā arī rudenī – no septembra līdz oktobrim.

Šajos laikos stādītās zemenes spēj vislabāk iesakņoties un pielāgoties augšanas apstākļiem, nodrošinot veselīgāku un ražīgāku augu attīstību.

Ražu var sagaidīt vasaras mēnešos – no jūnija līdz pat septembrim, kad nogatavojas saldas, aromātiskas ogas. Lai nodrošinātu labu sākumu, eksperti iesaka sēklas iesēt seklos traukos, izmantojot kūdras nesaturošu sēklu substrātu.

Sēklas jāizkaisa vienmērīgi un plānā kārtā, pēc tam tās viegli jāpārklāj ar smalkām, asām smiltīm. Dīgšanai nepieciešama nemainīga temperatūra starp 18–21°C – tas ir ideālais siltuma līmenis, lai sēklas veiksmīgi izdīgtu.

Zemeņu stādīšana augustā vai pašā septembra sākumā ir īpaši izdevīga, jo augiem būs vairāk laika iesakņoties un nostiprināties pirms augļu veidošanās sākas. Tas bieži vien rezultējas ražīgākā un kvalitatīvākā ogu ražā nākamajā sezonā. Zemenes vislabāk aug auglīgā, labi drenētā augsnē ar nedaudz skābu pH līmeni, tādēļ vēlams izvēlēties piemērotu vietu ar šādiem augsnes parametriem.

Ja izvēlies zemenes audzēt podos vai kastēs, tad noteikti novieto traukus saulainā un no vēja pasargātā vietā, piemēram, uz dienvidu balkona vai terases. Augsni nepieciešams regulāri mitrināt, īpaši sausos un karstos periodos, jo zemenes nepanes izžūšanu. Tiklīdz tās saņems pietiekami daudz gaismas, ūdens un barības vielu, tās sāks augt spēcīgi un sniegs bagātīgu, veselīgu ražu.