Taizemes patērētāju tiesību aizsardzības aģentūra ir saņēmusi aptuveni 70 sūdzības, kopš tika uzsākta izmeklēšana par agresīvu BYD atlaižu piemērošanu, kas dažiem pircējiem radīja sajūtu, ka viņi ir pārmaksājuši par saviem Ķīnas elektriskajiem transportlīdzekļiem.
Taizemes premjerministrs Srettha Thavisin uzrunāja BYD izpilddirektoram Vang Čuanfu, kurš bija ieradies Taizemē, lai atzīmētu savas pirmās Dienvidaustrumāzijas rūpnīcas atklāšanu. Satikšanās laikā 5. jūlijā Taizemes premjers ieteica uzņēmuma vadītājam labāk pārvaldīt klientu gaidas attiecībā uz cenām un nodrošināt vietējo pircēju aizsardzību.
Kā norādīja valdības preses pārstāvis, Vangs apliecināja, ka turpmāk cenas tiks noteiktas atbilstoši un skartie klienti saņems atbalstu.
Taizemes valdība uzsāka BYD dīleru izmeklēšanu pēc tam, kad sūdzībā tika apgalvots, ka pārdošanas pārstāvis apgalvojis, ka pēc atlaižu kampaņas beigām klienta automašīnas cena pieaugs, bet tā vietā dīleris vēl vairāk samazināja cenas.
Sociālajos plašsaziņas līdzekļos daži BYD īpašnieki Taizemē izteicās, ka pasaules lielākā elektromobiļu ražotāja veiktās lielās atlaides ir likušas viņiem justies neizdevīgi.
“Nekas nesāp vairāk par to,” sociālajā tīklā Facebook sacīja kāds īpašnieks, skaidrojot, ka BYD Atto 3 automašīna, ko viņš bija iegādājies par 1,19 miljoniem batu (30069.86 eiro), tagad tiek pārdota par 859 000 batu (21705.89).
Cits aizvainots īpašnieks publicēja video, kurā redzams, kā viņš ar biezu zilu marķieri uz sava elektriskā automobiļa motora pārsega raksta nicinošas piezīmes par BYD, tostarp: “Es nekad vairs nepirkšu šīs markas automašīnu.”
Taizeme ir BYD lielākais tirgus ārpus Ķīnas, un tas ir būtisks BYD plāniem paplašināties globālā mērogā, jo īpaši pēc tam, kad ES ieviesa 17,4 % tarifus autoražotājam.
Ķīnas autoražotājs pirmajā ceturksnī ieņēma 46 % Taizemes elektromobiļu segmenta un ir trešais lielākais spēlētājs vieglo automobiļu tirgū, kā liecina pētījumu uzņēmuma Counterpoint dati.