Dažreiz pat vispieredzējušākie dārznieki saskaras ar to, ka viņu jau iemīļotie augi neiesakņojas un izžūst tieši podos. Diemžēl visbiežāk šo rezultātu izraisa nepareiza aprūpe.
Kā laistīt augus
Sāksim ar visvienkāršāko un svarīgāko istabas augu kopšanas daļu – laistīšanu. Iesācējiem dārzniekiem ir diezgan grūti pareizi uzminēt ar laistīšanu. Lai to izdarītu, jums ir pienācīgi jāizpēta visas konkrētā auga īpašības.
Apskatīsim 3 visbiežāk pieļautās kļūdas laistīšanā
Ūdens paplātē ir daudz ūdens
Par lielu pārsteigumu daudzām mājsaimniecēm, mitruma rezerves un stagnācija ir divas pilnīgi atšķirīgas lietas. Ir svarīgi atcerēties, ka, ja podā uzkrājas ūdens, tas nozīmē, ka tā ir par daudz. Tas jāizlej pusstundu pēc laistīšanas, nevis jāgaida dienas vai nedēļas, cerot, ka tas iesūksies.
Izņēmuma kārtā paplātē var atstāt nelielu ūdens daudzumu, ja augus vairākas dienas atstāsiet bez uzraudzības. Bet pat šajā gadījumā ir drošāk iegādāties vai uzbūvēt automātisku apūdeņošanas sistēmu vai uzticēt šo misiju kaimiņiem.
Ir jālaista, ja augsne virspusē ir sausa
Ir diezgan loģiski, ka vispirms izžūst augsnes virskārta. Bet tajā pašā laikā, visticamāk, poda vidū joprojām ir pietiekami daudz mitruma. Vienkāršākais veids, kā to pārbaudīt, ir ar plānu kociņu. Caurduriet augsni ar to, uzmanīgi, lai nepieskartos saknēm, un izraujiet to. Ja kociņš ir divas trešdaļas mitrs, augu laistīt ir par agru.
Laistīšana ārpus grafika
Kad augs regulāri saņem mitrumu, tas pakāpeniski veido iekšējo barības vielu sintēzi un tādējādi stiprina savu imunitāti, kļūstot mazāk uzņēmīgs pret kaitēm. Tāpēc ļoti ieteicams izveidot laistīšanas grafiku vai izmantot īpašas viedtālruņu lietotnes, kas par to atgādinās.
Citas izplatītas aprūpes kļūdas un risinājumi
Pārmērīgs karstums
Šī problēma ir aktuāla ziemas sezonā, kad apkure darbojas ar pilnu jaudu. Pārāk silta vide rada stresu lielākajai daļai augu, kas jūtas ērti 10–15 grādu temperatūrā. Tādējādi zieda dzīves cikls tiek traucēts, un tas vājinās.
Ja augs ir tropisks, tam nepieciešams pastāvīgs siltums. Īpaši tie, kuru ziedēšanas periods iekrīt ziemā. Tomēr šādi augi ir diezgan mitrumfīli, un apkures ierīces sausina gaisu. Tāpēc ir vērts tos bieži izsmidzināt vai ērtības labad telpā uzstādīt gaisa mitrinātāju.
Nepietiek gaismas
Pirmā pazīme, ka augam nav pietiekami daudz gaismas, ir tā, ka zaļumi sāk zaudēt krāsu piesātinājumu. Šajā gadījumā jums jāatrod vieta mājā, kur būs vairāk saules gaismas. Dažreiz situāciju labo, uzstādot īpašas lampas.
Pārāk daudz gaismas
Arī tas gadās. Ar pārāk daudz gaismas augu dekoratīvās purpursarkanās vai sarkanās lapas sāk aktīvi kļūt zaļas. Bet kaprīzās orhidejas saulē pat nomet lapas saules apdegumu dēļ. Ja pamanāt kaut ko līdzīgu saviem zaļajiem mājdzīvniekiem, labāk tos pārvietot dziļāk istabā, prom no logiem.
Neuzmanība pret kaitēkļiem
Lielākā daļa no tiem ir tik niecīgi, ka tos gandrīz nav iespējams redzēt ar neapbruņotu aci. Telpaugi, tāpat kā āra augi, ir pakļauti arī laputu, zirnekļērču, zvīņkāju un balto mušiņu apciemojumiem. Lai novērstu kaitēkļus, augus ieteicams pārbaudīt ik pēc 2-3 nedēļām.
Lasi vēl: Atbilde uz jautājumu: vai ir iespējams izaudzēt ābeli no sēklas
Bet, ja “nelūgtie viesi” ir pārāk mazi, augs var jūs informēt par to klātbūtni ar šādām pazīmēm: lapu čokurošanos, punktu, zirnekļu tīklu vai lipīgu sekrēciju parādīšanos uz tiem. Kaitēkļus ir gandrīz neiespējami noķert vai mehāniski noņemt. Šajā gadījumā ir nepieciešams identificēt kaitēkļa veidu un pēc tam izmantot īpašu līdzekli. Apstrāde neietekmēs dētās olas, tāpēc procedūra jāveic divas reizes.
Nepareiza barošana vai tās trūkums
Izvēloties mēslojumu, ir svarīgi ņemt vērā auga individuālās īpašības. Vispārīgi ieteikumi paredz pārmaiņus lietot minerālmēslus un organiskos mēslojumus. Lai izvairītos no neskaidrībām, ir vērts papildināt laistīšanas grafiku ar mēslošanas grafiku.
Pazīmes un māņticības
Papildus visam iepriekšminētajam, kopš seniem laikiem ir bijušas pazīmes un māņticība par istabas augu novīšanas iemesliem. Tiek uzskatīts, ka problēma ne vienmēr ir saistīta ar nepareizu aprūpi. Skaļas skaņas bieži vien negatīvi ietekmē augus. Tādējādi var redzēt, ka daži puķupodi var neiedzīvoties mājā, kur bieži notiek skandāli.
Interesanti, ka ar krāsu palīdzību var noteikt mājas enerģētiski negatīvās zonas. Piemēram, ja augs pirms pārvietošanas jutās labi, bet pēc tam sāka vīst, tad šajā vietā ir vērts pavadīt mazāk laika. Tā paša iemesla dēļ augi dažreiz neiesakņojas jaunās mājās, kas norāda uz sliktu enerģiju mājā.
Neatkarīgi no tā, vai šādas pazīmes ir patiesas, augs, visticamāk, izskatīsies labi, ja par to rūpējas ar mīlestību. Esmu pārliecināta, ka šie padomi palīdzēs jums mājās izaudzēt veselu zaļu oāzi. Lai veicas!