Olas un cukurs. Viss, kas nepieciešams, lai pagatavotu gaisīgu bezē. Taču mutē kūstošā kūka nav domāta katram konditoram, pat pieredzējušiem tā var sagādāt rūpes, ja netiek viss ņemts vērā
Mēs dalāmies noslēpumos, kā no minimāla sastāvdaļu kopuma iegūt šedevra vērtu desertu un neiztērēt visas mājās esošās olas. Izvēlieties svaigas olas. Olu kvalitāte tieši ietekmē jūsu radījuma izskatu un garšu. Visbiežāk mēs dzirdam padomu, ka, jo svaigāki produkti, jo labāk.
Taču bezē gadījumā nevajadzētu ņemt olas “svaigi no ligzdas”. Svaiga olbaltumviela satur daudz mitruma. Tas ir šķidrs. Un bezē iznāks šķidra. Būs grūti iegūt stabilas virsotnes. Pagaidiet nedēļu. Šajā laikā daļa mitruma iztvaikos caur apvalku. Mīkstums kļūs blīvāks. Putojot tā drošāk noturēs formu.
Olu baltumus var “novecināt” mākslīgi. Lai to izdarītu, atdaliet tos no dzeltenumiem. Ievietojiet bļodiņu ledusskapī uz 2-3 dienām. Tad nav nepieciešams gaidīt nedēļu. Pirms gatavošanas olas ir rūpīgi jānomazgā.
Siltas vai aukstas
Bieži uzdots jautājums. Iedomājieties, ka esat atnesis mājās no sala krāsas bundžu. Kad ir labākais laiks, kad tai pievienot toni, lai tā labi sajauktos? Ledus vai istabas temperatūras krāsu? Protams, silta. Tāpat ir ar olām. Siltie baltumi ir elastīgāki. Tie labāk satur gaisu. Tāpēc tie nesaplok. Auksti baltumi burtiski uzpūšas, bet pastāv risks, ka tie saplaks, ja kādu laiku stāvēs nekustīgi.
Pareizi atdaliet baltumu no dzeltenuma
Virtuozi atdalīt dzeltenumu no baltuma palīdzēs vairāki triki. Sagatavojiet 3 traukus: baltumiem, dzeltenumiem un baltumiem, kurus nav izdevies atdalīt. Varat būt pārliecināti, ka tādi parādīsies, līdz jums būs pilnas rokas. Olas izņemiet no ledusskapja tieši pirms procedūras. Auksts dzeltenums kļūst biezāks. Plēve, kas to pārklāj, ir biezāka.
Tāpēc to ir grūtāk nejauši caurdurt. Paņemiet olu rokā un viegli piesitiet to ar nazi. Tikai tik daudz, lai radītu nelielu plaisu. Taču ola saglabā savu formu. Turpiniet no plaisas. Virs bļodas uzmanīgi, ar abām rokām saplēsiet olu uz pusēm. Vienā no tām jāpaliek dzeltenumam.
Pārlejiet pusīšu saturu no vienas uz otru. Baltums būs bļodā, dzeltenums paliks čaumalā. Labs padoms. Veikalos var atrast ērtas ierīces dzeltenuma atdalīšanai. Pietiek novietot ierīci virs bļodas. Uzmanīgi ielejiet tajā olu. Baltums ieplūdīs bļodā, bet dzeltenums paliks šajā ierīcē.
Ja kaut piliens dzeltenuma nokļūs baltumos, bezē neizdosies pagatavot. Pamatnoteikumi baltu saputošanai.
Kad baltumi ir droši atdalīti, ķerieties pie putukrējuma. Lai iegūtu sulīgu masu, jāievēro daži noteikumi. Optimālā temperatūra baltumu saputošanai ir 22-25 grādi pēc Celsija. Olu baltumi vārīsies, ja temperatūra būs augstāka par 42 grādiem.
Ja olu baltumus esat atdalījis iepriekš, izņemiet tās no ledusskapja un atstājiet telpā uz 2 stundām. Vai arī ievietojiet bļodu ar tiem siltā ūdenī, lai paātrinātu procesu.
Trauki Bezē gatavošanai ir piemēroti no jebkura materiāla. Nerūsējošais tērauds, stikls, plastmasa – tas nav galvenais. Traukiem jābūt pilnīgi tīriem. Jābūt sausiem, attaukotiem. Ja trauku pirms gatavošanas esat nomazgājis, noslaukiet to sausu.
Plastmasā viegli nenomazgā taukus, tāpēc mazgājiet to vairākas reizes ar attaukošanas līdzekli. Lai pārliecinātos, noslaukiet to ar citrona šķēli. Labāk izvēlēties trauku ar apaļu dibenu. Lai stūros nepaliktu olbaltumvielas, kuras nesasniedza putojamā slotiņa.
Jūs varat putot ar rokas mikseri, planetāro mikseri. Pirms lietošanas pārbaudiet piederumus. Arī uz tiem attiecas noteikums “tīrs, sauss, ne taukains”.
Putošanas ātrums
Tas atšķiras atkarībā no tā, kādā posmā atrodaties. Sākumā nesteidzieties. Strādājiet ar mazu ātrumu. Putojiet, līdz virspusē parādās gaisa burbuļi. Tie norāda, ka maisījums ir piesātināts ar skābekli. Tagad palieliniet ātrumu.
Olu baltumu un cukura proporcijas ideālā bezē ir 1:2. Piemēram, 40 gramiem olu baltumu vajag 80 gramus cukura. Cukura daudzums nosaka bezē blīvumu. Ja vēlaties mīkstu bezē, samaziniet cukura daudzumu. Lietojiet cukuru proporcijā 1:1.
1. Cukurs jāpievieno brīdī, kad parādās putas. Un ne visu uzreiz. Porcijās. Aptuveni ar regulāriem intervāliem. 2. Neņemam cukuru ar lieliem kristāliem, tam nebūs laika izšķīst. 3.Neņemam arī pūdercukuru, tas izkusīs uzreiz un pārvērtīsies cukura sīrupā. Tas padarīs bezē blīvu un nepareizi pacelsies.
Vecās pavārgrāmatās ir ieteikumi pievienot sāli vai citronskābi, lai iegūtu stabilu bezē. Šīs sastāvdaļas nav nepieciešamas, bet tās palīdz stabilizēt masu. Tās saista lieko mitrumu. Sāli pievieno pašā sākumā un ar to saputo baltumus. Pašā beigās pievieno šķipsniņu citronskābes.
Neliels ieskats kā pagatavot
1. Uzputo istabas temperatūras olu baltumus uz lēniem apgriezieniem, līdz tie kļūst pūkaini. Palieliniet ātrumu. Pievienojiet vanilīnu. Pievienojiet cukuru pa daļām. Turpiniet putošanu, līdz parādās stingras virsotnes. 2. Uz cepamā paplātes izklāt cepamo papīru. Izklājiet bezē.
Cep 170 grādu temperatūrā apmēram 15 minūtes. Bezē nedaudz apbrūnina. 3. Izņemiet cepamo paplāti no cepeškrāsns.
Lasi vēl: Eksperti reiz pa visām reizēm atbild, vai drīkst maizi turēt ledusskapī
Ļaujiet nedaudz atdzist. Pārklājiet ar pergamentu un apgrieziet. Noņemiet papīru no bezē. Atdzesējiet līdz galam. 4. Sagatavojiet krēmu. Sakult krējumu ar pūdercukuru. Pievienojiet sieru un vēlreiz saputojiet. 5. Uzklājiet krēmu uz atdzisušās bezē un izkārtojiet sagrieztas zemenes. Izmantojot pergamentu, satiniet bezē ruļļī. Ielieciet ledusskapī tieši papīrā.
Pēc 2 stundām varat cienāt viesus. Deserti no bezē ir maigi, skaisti un garšīgi! Tos ir viegli pagatavot mājās!