Cukura līmenis asinīs
Diabēts, kas nereti tiek saukts arī par cukurslimību, rodas, kad organismā ir pazemināts insulīna daudzums un traucējumi vielmaiņā. Kopējā statistika liecina, ka diabēts aizvien biežāk tiek diagnosticēts arī gados jauniem cilvēkiem, jo īpaši pusaudžiem, līdz ar to uzskats, ka šī ir gados vecu cilvēku kaite, ir maldīgs, tādēļ rūpēs par savu veselību pārbaudes ieteicamas veikt ikvienam.
“Atšķirībā no daudzām citām saslimšanām diabēta esamību sākotnēji nevar pamanīt. Lai konstatētu, ka diabēta risks pastāv, cukura līmenis asinīs ir regulāri jāpārbauda un mērījumi jāapspriež ar savu ārstu. Mērījumus var veikt ne tikai laboratorijā, bet īstenot arī paškontroles mērījumus aptiekās vai mājās. Visiem 40 gadu vecumu sasniegušajiem regulāri ieteicams noteikt cukura līmeni,” atgādina “Euroaptiekas” farmaceite Ieva Zvagule.
Lai laicīgi atklātu iespējamo saslimšanu ar diabētu, būtiski pievērst uzmanību tā simptomiem. Izteiktas slāpes, slikta dūša, svara zudums, urīnceļu infekcijas un bieža urinācija, nepārtraukts nogurums un miegainība, arī apgrūtināta elpošana un pēkšņi redzes traucējumi jau ir nopietni vēstneši, ka jādodas pie ārsta un jāpārbauda veselības stāvoklis. Cukura līmeņa svārstības organismā var izraisīt arī stress, emocionāla un fiziska pārslodze un gaisa temperatūra.
ĶMI (ķermeņa masas indekss)
Liekais svars un aptaukošanās ir nozīmīgs koronārās sirds slimības, sirds kambaru disfunkcijas, hroniskas sirds mazspējas, insulta, aritmiju, kā arī cukura diabēta attīstības riska faktors. To, vai ir palielināts ķermeņa svars, var aptuveni noteikt mājās, aprēķinot ķermeņa masas indeksu (ĶMI), izmantojiet sekojošu formulu: ĶMI = svars (kg) : augums (m2). Ja skaitlis, ko iegūst, jeb indekss ir 18,5–24,99, ķermeņa masa ir normāla. Ja 25–29,99, ir lieka ķermeņa masa. Ja virs 30 – tā ir aptaukošanās, kas ļoti nopietni apdraud sirds veselību un dzīvību!
Ja tomēr gribas uzticēties profesionālim, Latvijā lielākajā un modernākajā “Euroaptiekā” iepirkšanās un izklaides centrā “Akropole” ĶMI ar ķermeņa strukūras mērītāju varēs noteikt no 2. maija.
“Pēc iepriekšēja pieraksta jaunajā aptiekā ķermeņa struktūras mērtītājs ļaus ātri noteikt ĶMI. Cilvēkam atliek vien ievadīt savus datus – dzimumu, vecumu un garumu, un aparāts 10–15 sekunžu laikā veic mērījumu, nosakot kopējo tauku daudzumu organismā, viscerālo tauku daudzumu, ķermeņa masas indeksu, skeleta muskuļus un ieteicamo kcal skaitu, kas dienas laikā jāsadedzina,” skaidro farmaceite.
Holesterīns
Katram individuāli holesterīna līmeni var pārbaudīt, ne tikai ņemot asinis no vēnas, bet arī ar ekspresdiagnostikas palīdzību, uz testera uzpilinot pilienu no pirksta paņemtu asiņu un pēc dažām minūtēm nolasot rādījumus. Eksprestestu ātri iespējams veikt aptiekā pie speciālista. Jāpiebilst, ka precīzāku datu iegūšanai mērījumus ieteicams veikt no rīta un tukšā dūšā. Jo augstāks kopējā holesterīna (virs 5 mmol/l), triglicerīdu (virs 1,7 mmol/l) un ZBLH (virs 3 mmol/l) līmenis, jo lielāka varbūtība saslimt ar sirds-asinsvadu slimībām.
Jaunatklātajā “Euroaptiekā” iepirkšanās un izklaides centrā “Akropole” apmeklētājiem ir pieejama arī īpaši izveidota aprūpes telpa, kurā, pēc iepriekšēja pieraksta, eksprestestus ir iespējams veikt diskrēti, saņemot farmaceita konsultāciju atsevišķā mērījumu telpā.